ΒΙΤΟΡΙΑ - ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ (27/7/19, 22:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΒΙΤΟΡΙΑ

2 - 1 27-07-19

ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ

Για τον αγώνα ΒΙΤΟΡΙΑ-ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 03:00 27/07/19

1
2

Από ότι φάνηκε το 2-0 επί της Κρισιούμα ήταν η εξαίρεση στον κανόνα και αμέσως μετά ήρθε η φυσιολογική ήττα με 3-1 (0-1/18′, 1-1/45′, 2-1/47′, 3-1/49′) από την Λοντρίνα. Προβάδισμα με όμορφο απευθείας φάουλ του Φελίπε Ζεντός, το κυνηγούσε καιρό ένα τέτοιο τέρμα σε στημένο. Δεν έδειχνε να απειλείται ιδιαίτερα και κόντρα στη ροή ισοφαρίστηκε έπειτα από μακρινό σουτ και γκάφα του γκολκίπερ της. Δεν κατάλαβε τι ήταν αυτό που την χτύπησε στην επανάληψη, μπήκε νωθρά, η Λοντρίνα έβγαλε ωραίες συνεργασίες, της έβαλε δύο γκολ και ουσιαστικά την πέταξε εκτός διεκδίκησης αποτελέσματος φανερώνοντας πάλι τις αμυντικές αδυναμίες που κουβαλά η Βιτόρια φέτος.

Σκυμμένα κεφάλια μετά το τέλος του αγώνα από όλους, ο τεχνικός Οσμάρ Λος τόνισε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό στην ομάδα, αναφερόμενος φυσικά στην ανατροπή. Εμεινε στην συναισθηματική ανισορροπία που έβγαλε η ομάδα κατά τη διάρκεια του αγώνα που όπως τόνισε δείχνει και απουσία συγκέντρωσης. Πάνω κάτω ίδιες δηλώσεις και από τους παίκτες που απαίτησαν από τον εαυτό τους μεγαλύτερη συγκέντρωση κόντρα στην Πόντε Πρέτα. Το βασικό για τη Βιτόρια είναι ότι πήρε τα πάνω της με μία καλή νίκη, προηγήθηκε στην έδρα ομάδας που έκανε αγωνιστική κοιλιά και κατάφερε να καταρρεύσει μέσα σε ένα 5λεπτο. Κάτι που δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με προβλήματα στο γόνατο μένουν εκτός ο κεντρικός αμυντικός Ζε Ιβάλντο (4/0) και ο επιθετικός Ρουάν (7/2). Πρακτικά πλήρης καθώς δεν λείπει κάποιος από την αποστολή με την οποία αντιμετώπισε την Λοντρίνα.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την Μπραγκάνσα Παουλίστα και ηττήθηκε 2-1 (0-1/41′, 1-1/57′, 2-1/83′) από την Μπραγκαντίνο. Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι με απόλυτο έλεγχο κινήσεων και ρυθμού. Δίκαιο προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου και όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 53′, πίστεψε ότι όλα τελείωσαν και είχε τη νίκη στο τσεπάκι της. Εκεί χαλάρωσε, ισοφαρίστηκε και κόντρα στη ροή ήρθε η οδυνηρή ανατροπή, ενώ φωνάζει σωστά για πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ της ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού.

Υπήρχε μία τάση αυτοκριτικής στο στρατόπεδό της μετά την ήττα, τόσο ο Ζορζίνιο όσο και οι παίκτες έμειναν στο γεγονός ότι επαναπαύτηκαν μετά την αποβολή της Μπραγκαντίνο και δεν φρόντισαν να κλειδώσουν το παιχνίδι. Κάτι που φυσικά τους στοίχησε. Η εμφάνιση πάντως της Μακάκα ήταν καλή, ήταν συνέχεια των καλών εμφανίσεων που κάνει μετά τη διακοπή και το μόνο μελανό σημείο ήταν αυτή η κακή νοοτροπία που έδειξαν οι παίκτες στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Εξέτισαν ο σημαντικός μέσος Ζέρσον Μαγκράο (10/0, 2 ασ.), ο κεντρικός αμυντικός Αΐρτον (9/0, 1 ασ.), εκδόθηκαν τα δελτία σε δύο νέα αποκτήματα, κανονικά υπολογίζονται ο στράικερ Τιάγκο Μάρκες και ο αριστερός μπακ Γκιλιέρμε Γκέντες.

Βιτόρια

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πόντε Πρέτα

Α' ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 1 - 1 2017 3 - 1 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -
Β' ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 2 - 1 2020 0 - 0 2021 1 - 0 2022 - 2023 3 - 0