ΣΑΡΑΓΟΣΑ - ΛΟΥΓΟ (22/9/18, 19:00)

20:14 28-03-24

1
2

Δε δικαίωσε τις προσδοκίες στην Αλμερία, γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-1. Είχε την καλύτερη φάση να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με τον Μαρκ Γκουάλ, το τραγικό λάθος του Γκρίπο και το αυτογκόλ του ίδιου στο 65΄ την έφεραν πίσω στο σκορ, απάντησε δύο λεπτά μετά με τον Λασούρε. Ωστόσο, η αντίπαλος ήταν εκείνη που έψαξε πιο ουσιαστικά το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 88 σε μία αντεπίθεση.

«Είναι ένας μαραθώνιος και θα πρέπει να είμαστε ικανοί να διαχειριζόμαστε τόσο τις νίκες, όσο και τις ήττες. Πρέπει να αντιδράσουμε άμεσα, αναλύσαμε τα λάθη μας και προχωράμε. Η ιδέα μας είναι να πολεμάμε ως το τέλος για τη νίκη», δήλωσε ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ.

Πλήγμα με τον τραυματισμού του μέσου Ιγκμπεκέμε (5/1), μένει εκτός για τρεις εβδομάδες. Μπήκε στην 23μελή αποστολή ο μέσος Εγουάρας, που έλειπε από το ξεκίνημα, σταθερά εκτός ο χαφ Γκούτι και ο επιθετικός Τοκέρο.

Κατώτερη των περιστάσεων, ηττήθηκε δίκαια και καθαρά 0-2 από την Οβιέδο. Μπήκε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 7ο λεπτό. Του ακυρώθηκε σωστά γκολ για οφσάιντ στο 20΄ και στο 56΄ δέχθηκε και το δεύτερο. Είχε μια-δυο φάσεις για να ξαναμπεί στο ματς, ανοίχτηκε στη συνέχεια και στις αντεπιθέσεις κινδύνεψε με περισσότερα τέρματα.

Το κακό ξεκίνημα της ομάδας έφερε τις πρώτες μουρμούρες για τον προπονητή Χάβι Λόπεθ, ο οποίος κρίνεται στα παιχνίδια με Σαραγόσα και Μαγιόρκα, αν και η διοίκηση δεν επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο.

Προέκυψαν και απουσίες, αφού έμειναν εκτός αποστολής ο φορ Γιόνα (5/0), ο μέσος Χουάν Μουνίθ (2/0) και ο στόπερ Μπερνάρντο Κρουθ (5/0), καθώς επίσης ο αμυντικός Λουίς Ρουίθ (1/0) και οι δ. μπακ Μπόρχα Σαν Εμετέριο, Καμπαμπαδάλ.