ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ-SP - ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ (27/7/19, 02:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ-SP

0 - 2 27-07-19

ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ

Για τον αγώνα ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ-SP-ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 12:32 26/07/19

1
2

Ριφιφί στην Γκοϊάνια και σημαντικό διπλό αντίδρασης κόντρα στην τοπική Ατλέτικο με 2-1 (1-0/36′, 1-1/70′, 1-2/75′). Ανατροπή και διπλό σε έδρα που δεν κέρδισε άλλος φέτος, κόντρα σε αντίπαλο που ήταν σε ανοδικό μομέντουμ. Δεν έκανε και πολλά για να κερδίσει, ελαφρώς υποδεέστερη μέχρι το ημίχρονο και πίσω στο σκορ δίκαια. Ισορροπημένη η επανάληψη, ρίσκαρε και έδωσε χώρους, δεν τους εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλος, ισοφάρισε σε μία αντεπίθεση και το γύρισε με ένα περίεργο γκολ που ξεκίνησε από κόρνερ στην δική της περιοχή.

Η νίκη πανηγυρίστηκε δεόντως στον πάγκο καθώς την είχε απόλυτη ανάγκη για να πιστέψει εκ νέου στις δυνατότητές της, άλλωστε τα τελευταία αποτελέσματα δεν ήταν και τα καλύτερα δυνατά για την Παντέρα. Αυτό που τόνισε ο Ρομπέρτο Καβάλο, είναι ότι το αποψινό παιχνίδι με την Κλαμπ Ρεγκάτας είναι ακόμη πιο δύσκολο από το προηγούμενο καθώς εντός έδρας η ομάδα του δεν βρίσκει τους χώρους που θέλει για να τρέξει στην κόντρα επίθεση. Ζήτησε την υπομονή του κόσμου και την στήριξη που εντός έδρας δεν είναι και ανάλογη με την πορεία που πραγματοποιεί η Μποταφόγκο μέχρι τώρα στη σεζόν.

Εξέτισε ο μέσος Μουρίλο (10/1, 1 ασ.), στο ιατρικό δελτίο ο μέσος Ουέλινγκτον Μπρούνο (-), ο επιθετικός Ζούλιο Σέζαρ (4/1) και ο φορ Μπρούνο Ζοσέ (5/0).

Επιστροφή στην κανονικότητα με το μεστό 2-0 (73′, 81′) επί της Κρισιούμα. Πολύ σοβαρή εμφάνιση και στα δύο άκρα του γηπέδου, δεν έδωσε ιδιαίτερα δικαιώματα αμυντικά, ήταν ασφαλής σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Δεν της βγήκαν οι ευκαιρίες στο α’ μέρος, όπου ήταν νευρική, όμως στην επανάληψη ο τεχνικός Μαρσέλο Σαμούσκα φόρτωσε την επίθεση, ήρθε η υπομονή και τα γκολ για να το καθαρίσει μέσα σε ένα 10λεπτο μέσα σε έκσταση από τον κόσμο της.

Υπάρχει μία λέξη που κυριάρχησε στις δηλώσεις όλων των ποδοσφαιριστών μετά το παιχνίδι και την επέβαλε ο τεχνικός Μαρσέλο Σαμούσκα στη συνέντευξη Τύπου (είναι προφανές ότι το μίλησε στα αποδυτήρια και από εκεί το πήραν οι παίκτες). Αυτή η λέξη δεν είναι άλλη από τον “ρυθμό”. Κυρίως για τα εκτός έδρας παιχνίδι, όλοι συμφώνησαν ότι πρέπει να εγκαταστήσουν μία κουλτούρα νικών εντός έδρας και να πιάσουν καλύτερο ρυθμό αποτελεσμάτων μακριά από το γήπεδό τους. Χαμόγελα και ηρεμία πριν το ταξίδι για το Ριμπεϊράο Πρέτο στην αποστολή.

Εξέτισε ο μπακ Ιγκορ (9/0), παραμένει εκτός ο επιτελικός μέσος Φελίπε Μενέζες (1/0).