ΟΕΣΤΕ - ΛΟΝΤΡΙΝΑ (27/7/19, 22:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΟΝΤΡΙΝΑ

Για τον αγώνα ΟΕΣΤΕ-ΛΟΝΤΡΙΝΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 03:00 27/07/19

1
2

Κλασική εκτός έδρας Οέστε, πήγε στο Μπέλο Οριζόντε με στόχο να κλέψει αποτέλεσμα και το κατάφερε αποσπώντας λευκή ισοπαλία από την αγχωμένη Αμέρικα Μινέιρο. Μεσοεπιθετικά δεν ξεμύτισε ιδιαίτερα, έκανε όλα κι όλα δύο μακρινά σουτ στην αντίπαλη εστία, κυρίως στην επανάληψη. Πέρασε αρκετά δύσκολες στιγμές αμυντικά στο α’ μέρος, υπήρξαν στιγμές που θα μπορούσε να μείνει πίσω στο σκορ, άντεξε, επέστρεψε πιο δυνατή στην επανάληψη, ισορρόπησε και φάνηκε ικανοποιημένη με την ισοπαλία.

Ο τεχνικός Ρενάν Φρέιτας φάνηκε ικανοποιημένος με την ισοπαλία σε μία δύσκολη έδρα όπως αυτή της Αμέρικα. Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του κάπτεν/στόπερ Κλέμπερ Ρέις, ο οποίος πανηγύρισε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η άμυνα της Οέστε, παράλληλα υπογράμμισε ότι κάθε πόντος θα κάνει τη διαφορά στο τέλος της χρονιάς και θα το γεγονός ότι η ομάδα δεν χάνει βοηθά στην διατήρηση της αυτοπεποίθησης σε καλό σημείο μέχρι να βρει ρυθμό η επίθεση και αρχίσουν να έρχονται τα γκολ για να επιστρέψει στις νίκες.

Κάρτες συμπλήρωσε ο μέσος Μπονίλια (7/0), παραμένουν στο ιατρικό δελτίο ο κεντρικός αμυντικός Κανού (8/0) και ο περιφερειακός επιθετικός Γκαμπριέλ Βασκονσέλος (2/0).

Εχτισε πάνω στο 1-1 που πήρε από τη Φιγκεϊρένσε, υποτάσσοντας 3-1 (0-1/18′, 1-1/45′, 2-1/47′, 3-1/49′) την Βιτόρια. Μπήκε ράθυμα στο α’ μέρος και έμεινε πίσω στο σκορ με απευθείας φάουλ. Χρειάστηκε ένα μακρινό σουτ για να ισοφαρίσει σε κομβικό χρονικό σημείο, βγήκε με φόρα και αυτοπεποίθηση στην επανάληψη και σκόραρε δύο φορές σε λιγότερο από πέντε λεπτά για να καθαρίσει με την υπόθεση νίκη. Δεν ανησύχησε καθόλου μέχρι το φινάλε, ήταν πιο κοντά στο να κάνει άλλο ένα γκολ παρά να δεχτεί την μείωση σε 3-2.

Χαμόγελα ξανά μετά το τέλος της αναμέτρησης, με τον τεχνικό Αλεμάο να υπογραμμίζει ότι ήταν κομβικής σημασίας το γκολ της ισοφάρισης στο τέλος του ημιχρόνου. Από κει και πέρα, όπως είπε ο νεαρός τεχνικός, έκανε αλλαγές στην τακτική και οι παίκτες μπήκαν στην επανάληψη πεινασμένοι για να σκοράρουν, κάτι που έγινε. Δεν ξέχασε να επαναλάβει ότι το πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ ισορροπημένο, οι ομάδες είναι κοντά μεταξύ τους και δεν θέλει πολύ για να σε πάρει από κάτω ένα κακό σερί αποτελεσμάτων. Για αυτό ακριβώς ήταν καθοριστικής σημασίας το να κερδίσει η ομάδα του τη Βιτόρια, ώστε να διατηρηθεί ψηλά στη βαθμολογία.

Χτύπησαν και μένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Παουλίνιο Μοσελίν (7/0), ο μπακ Αουγκούστο (11/1) και ο μέσος Μπερτότο (8/1).Εξέτισε ο μπακ Μπρένο (2/0). Αν και κουρασμένος, ο βετεράνος επιθετικός Νταγκομπέρτο υπολογίζεται κανονικά και λογικά πάλι θα ξεκινήσει.