ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ - ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ (26/4/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ

2 - 2 26-04-21

ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ

Για τον αγώνα ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ-ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ γράφει ο Θάνος Σολούκος Ημερομηνία: 21:05 25/04/21

1
2

*Φάση των «8» του Κυπέλλου Σκωτίας
**Νοκ-άουτ αναμέτρηση
***Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση, και αν χρειαστεί, πέναλτι

Στα τελευταία πέντε επίσημα παιχνίδια μετρά τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Δείχνει να φορμαρίζεται στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν και με το 3-0 της Τετάρτης (21/04) σε βάρος της Νταντί Γιουνάιτεντ, βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη (+2 από Ρος Κάουντι, +5 από Χάμιλτον). Προσωπικό show του Κάιλ Λάφερτι το παιχνίδι (χατ-τρικ), ο οποίος στα πρώτα 8 ματς του με την φανέλα της «Κίλι» έχει σκοράρει 10 γκολ (ήρθε από την Ρετζίνα τον Ιανουάριο).

Το Σάββατο (17/04) κέρδισε εύκολα 3-1 τη Μοντρόουζ για να βρεθεί εδώ.

Είναι βελτιωμένη με το μάνατζερ Τόμι Ράιτ και αντιμετωπίζει «κάθε ματς σαν τελικό σωτηρίας». Δεν το λέμε εμείς αλλά ο ίδιος ο κόουτς, ο οποίος ζήτησε από τους παίκτες του να αφήσουν τη… ψυχή τους μέσα στο χορτάρι στα επόμενα 4 ματς πρωταθλήματος.

Για το Κύπελλο ούτε λόγος…

Χωρίς νέα θέματα.

Με ανατροπή οι «άγιοι» πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι-άουτ την Τετάρτη (21/04). Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (1-0) αλλά στην επανάληψη «κατάπιαν» την Ρος Κάουντι και έφεραν τούμπα το ματς για το τελικό 1-3.

Την Παρασκευή (16/04) είχαν χρειαστεί πάλι ανατροπή για να βρεθούν στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Η Ινβερνές σκόραρε πρώτη (48’) αλλά στο 89ο λεπτό η ομάδα του Γκόντγουιν ανέτρεψε ολοκληρωτικά το ματς (2-1).

«Το Κύπελλο είναι ο μοναδικός μας στόχος. Οι τραυματισμοί μας πονάνε πολύ αλλά έχω πίστη ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα όποια προβλήματα και να βρεθούμε στον ημιτελικό του Κυπέλλου», τα λόγια του κόουτς Τζιμ Γκόντγουιν.

Πολλά τα προβλήματα για τον κόουτς Γκόντγουιν.

Ο νεαρός βασικός μέσος Ίθαν Ερχάχον (29/2) είναι εκτός.

Ο επιθετικός Ιμόν Μπρόφι (5/0)  είναι τραυματίας καιρό.

Ο βασικός μέσος Ράιαν Φλιν (12/0) είναι ο νέος πονοκέφαλος του Γκόντγουιν μαζί με τον βασικό μέσος Τζέικ Ντόιλ-Χέιζ (20/1).

Τέλος, ο 16χρόνος μέσος Ντίλαν Ράιντ (1 συμμ.) δεν θα συμμετάσχει στις προπονήσεις για τις επόμενες δύο εβδομάδες αφού ο σύλλογος αποφάσισε να τον αφήσει να συγκεντρωθεί στις σχολικές εξετάσεις!

Κιλμάρνοκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Σεντ Μίρεν

ΚΥΠΕΛΛΟ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 2 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -