19:39 28-03-24

1
2

*** Τέσσερις ήττες σε ισάριθμες επισκέψεις της στο Λούγο έχει η Μαγιόρκα, όλες συνοδεύτηκαν από Over 2,5, οι τρεις και από G/G.

Εκλεισε στόματα με την εμφάνισή της στο «Ρομαρέδα», κερδίζοντας 2-0 τη Σαραγόσα. Προηγήθηκε με γκολ του Πίτα από το κέντρο στο 21΄, είχε ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, μεταξύ αυτών και δοκάρι σε φάουλ. Το πέτυχε τελικά στο 57΄ με τον Ντονγκού, αντέχοντας στο μικρό διάστημα πίεσης των γηπεδούχων, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στη συνέχεια.

«Ο κόσμος αποτελεί ένα κομμάτι μας και θέλουμε να του δώσουμε τη χαρά της νίκης», δήλωσε ο προπονητής Χάβι Λόπεθ, που αισθάνεται πιο άνετα στη θέση του στον πάγκο.

Τραυματίας ο δ. μπακ Μπόρχα Σαν Εμετέριο, αποτελεί και το μοναδικό πρόβλημα. Ελειψαν κι επιστρέφουν ο φορ Γιόνα (5/0), ο μέσος Χουάν Μουνίθ (2/0) και ο στόπερ Μπερνάρντο Κρουθ (5/0).

Γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Αλμπαθέτε. Αιφνιδιάστηκε από το γκολ στο 3ο λεπτό, προσπάθησε για την ισοφάριση, είχε δοκάρι κι έμεινε με δέκα στο 48΄, φάση που σημάδεψε το ματς. Τρία λεπτά μετά ο Λάγκο Τζούνιορ έφερε το ματς στα ίσα, αλλά η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 60΄ ο πρώην δικό της, Ακούνια, έκανε το 1-2 και ο ίδιος στο 90΄ την αποτελείωσε.

Δεν προβληματίζεται από τις απουσίες στην άμυνα ο τεχνικός Βιθέντε Μορένο, αφού εμπιστεύεται τους Βάλιεντ και Ρούσο που θα παίξουν βασικοί, όπως δήλωσε.

Πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, τιμωρημένος ο στόπερ Ραΐγιο (5/0), τραυματίας ο στόπερ/αρχηγός Τσίσκο Κάμπος (6/0). Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο δραστήριος επιθετικός Κάρλος Κάστρο (6/1), κόπηκε ο μέσος Βαλκάρθε (3/0), επιστρέφει ο σκόρερ Αμπντόν Πρατς (5/2).