ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ - ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ (17/11/18, 23:30)

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

2 - 2 17-11-18

ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ

Για τον αγώνα ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ-ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 10:39 17/11/18

1
2

Εβγαλε αντίδραση στο ντροπιαστικό 5-0 από την Πελότας και καθάρισε σχετικά άνετα με 3-1 (1-0/15′, 2-0/54′, 3-0/66′, 3-1/90+2′) την Φιγκεϊρένσε. Μεστή εμφάνιση, ισορροπημένη ανάμεσα στις γραμμές της, με όρεξη από το ξεκίνημα, και δίκαιο προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Λίγο πιέστηκε στην αρχή της επανάληψης, το ξεπέρασε σκοράροντας και δεύτερο τέρμα, εκεί τελείωσε ουσιαστικά την αντίπαλό της και έδωσε την χαριστική βολή στο 66′.

Ο κόσμος της βιώνει ένα ατελείωτο σκωτσέζικο ντους όλη τη σεζόν και για αυτό με την Φιγκεϊρένσε το γήπεδο ήταν άδειο. Υπήρχε έντονος εκνευρισμός από το 5-0 κόντρα στην Πελότας. Πάλι αναπτύχθηκε ελπίδα ανόδου καθώς οι ομάδες της τετράδας πέταξαν πόντους αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα έχει πολύ κόσμο το Σέρα Ντουράντα απόψε. Ο Εμερσον Μαρία προέβλεψε ένα νευρικό παιχνίδι κόντρα στην Κρισιούμα, υπογραμμίζοντας ότι πρέπει να υπάρχει συγκέντρωση σε όλο το 90λεπτο για να φτάσει η ομάδα του στη νίκη που μπορεί – με ευνοϊκά αποτελέσματα – να την φέρει εντός προνομιούχο τετράδα.

Δεν προέκυψαν φρέσκα προβλήματα στην αποστολή.

Σε ένα τρελό παιχνίδι, παραχώρησε 3-3 (1-0/3′, 1-1/7′, 2-1/9′, 3-1/62′, 3-2/65′, 3-3/69′) στην Κλαμπ Ρεγκάτας και δυσκόλεψε πολύ την κατάστασή της αναφορικά με την παραμονή στην κατηγορία. Ροντέο αναμέτρηση με την μπάλα πάνω/κάτω, χαράμισε πέναλτι πριν την ανάπαυλα, ακυρώθηκε κανονικό γκολ της αντιπάλου στο ίδιο διάστημα, ισοφαρίστηκε μέσα σε λιγότερο από 10λεπτο στην επανάληψη, μετά το 75′ είδε την μπάλα να χτυπά δύο φορές στο δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ.

Προβληματισμένος ο τεχνικός Μαζόλα Ζούνιορ, ο οποίος τόνισε ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου τι θα κάνουν οι υπόλοιποι ανταγωνιστές της ομάδας του αλλά αν θα είναι καλά η Κρισιούμα σε αυτά τα δύο τελευταία παιχνίδια για να μην χάσει την κατηγορία. Νεύρα στην προπόνηση με δύο παίκτες να πιάνονται στα χέρια αλλά Μαζόλα να χαμηλώνει τους τόνους και να λέει ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό.

Κάρτες συμπλήρωσε ο μέσος Μάρλον Φρέιτας (24/1), χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν ο γκολκίπερ/κάπτεν Λουίζ (26/0) και ο κεντρικός αμυντικός Νίνο (29/1).

Βίλα Νόβα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Κρισιούμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ

Β' ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 2013 - 2014 - 2015 - 2016 2 - 3 2017 0 - 0 2018 2 - 2 2019 1 - 1 2020 - 2021 - 2022 1 - 0