ΛΟΝΤΡΙΝΑ - ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ (17/11/18, 01:30)

ΛΟΝΤΡΙΝΑ

1 - 2 17-11-18

ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ

Για τον αγώνα ΛΟΝΤΡΙΝΑ-ΚΛ. ΡΕΓΚΑΤΑΣ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 10:21 16/11/18

1
2

Ατυχη και άστοχη στο 0-0 εκτός έδρας με την Οέστε. Ανοιχτό και με γρήγορο τέμπο α’ μέρος, όπου αμφότερες πατούσαν περιοχή και μέτρησαν από δύο καλές στιγμές. Στην επανάληψη και ειδικότερα μετά το 60′ πίεσε πολύ, έκλεισε την Οέστε στα καρέ της και πυροβολούσε με τον αντίπαλο γκολκίπερ Ταντέου να αναδεικνύεται σε μορφή του αγώνα. Αποκορύφωμα η φάση του 86ου λεπτού, όπου κέρδισε πέναλτι. Ο Νταγκομπέρτο το εκτέλεσε και ο Ταντέου το απέκρουσε. Ο διαιτητής όρισε επανάληψη και το πέναλτι είχε ίδια ακριβώς κατάληξη με το πρώτο.

Ο Νταγκομπέρτο είναι από τους κορυφαίους παίκτες της Λοντρίνα για φέτος και οι συμπαίκτες του φρόντισαν να πάρουν από πάνω του την όποια ευθύνη για τα άστοχα πέναλτι, λέγοντας ότι δεν τους πειράζει που έγινε αυτό με την Οέστε. Παράλληλα, όλη την βδομάδα τόνισαν πως έχουν πιθανότητες ανόδου και θέλουν να τις εξαντλήσουν κάνοντας το δικό τους κομμάτι, κερδίζοντας τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια. Η διοίκηση έκανε πάλι το δικό της κομμάτι, έβαλε χαμηλές τιμές στα εισιτήρια για να μαζέψει όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο το Εστάντιο ντο Καφέ.

Κάρτες συμπλήρωσε ο αμυντικός μέσος Ζοάο Πάουλο (23/0, 1 ασ.).

Σε ένα πραγματικά τρελό παιχνίδι, έμεινε όρθια στο νότο και απέσπασε 3-3 (1-0/3′, 1-1/7′, 2-1/9′, 3-1/62′, 3-2/65′, 3-3/69′) από την Κρισιούμα. Ξέφρενο τέμπο, εντελώς ροντέο 90λεπτο, της ακυρώθηκε κανονικό γκολ για το 2-2 στο α’ ημίχρονο ενώ γλίτωσε το 3-1 πριν την ανάπαυλα σε χαμένο πέναλτι της Κρισιούμα. Δεν το παράτησε όταν δέχτηκε το τρίτο γκολ, ισοφάρισε άμεσα, γλίτωσε δύο φορές σε δοκάρι μέχρι τέλους.

Ο τεχνικός Ρομπέρτο Φερνάντες ήταν εκνευρισμένος με την στάση της διαιτησίας. Τόνισε αρχικά ότι δεν πιστεύει σε θεωρίες συνωμοσίας αλλά δεν παύει να τον ενοχλούν τα κανονικά γκολ που ακυρώθηκαν με την Σάο Μπέντο εκτός (ήττα 1-0) και Κρισιούμα εκτός (ισοπαλία 3-3). Για αυτόν, η Κλαμπ Ρεγκάτας μπορούσε να έχει μίνιμουμ έναν πόντο από αυτά τα παιχνίδια στην συγκομιδή της και να είναι σαφώς πιο άνετη. Παράλληλα, προσπάθησε να ξυπνήσει τους παίκτες του λέγοντας ότι πλέον δεν υπάρχει κανένα περιθώριο λάθους, πόσο μάλλον από την στιγμή που η Κλαμπ Ρεγκάτας είναι εντός επικίνδυνης ζώνης αυτή τη στιγμή, μετά τη νίκη της Παϊσαντού την περασμένη Τρίτη επί της Φιγκεϊρένσε.

Κάρτες συμπλήρωσε ο δεξιός μπακ Ντιόγκο Ματέους (22/0), τραυματίας ο έτερος δεξιός μπακ Εντσον Ρατίνιο (27/0, 3 ασ.), εξέτισε ο περιφερειακός επιθετικός Ιάγκο (13/2, 2 ασ.), μπήκε τελευταία στιγμή στην αποστολή ο έμπειρος φορ Νέτο Μπαϊάνο (29/6) που αρχικά δεν φαινόταν να προλαβαίνει.