ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λ. (29/4/18, 18:00)

02:10 29-03-24

1
2

*** Προηγούμενοι γύροι: Ολυμπιακός – Νέα Σαλαμίνα 0-2, 1-1, Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός: 2-0

*** Στο Κύπελλο: Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός 0-0, Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα 3-3

Πέμπτη νίκη στα έξι τελευταία για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη, που συνέτριψε με 4-1 την πρωτοπόρο του γκρουπ Δόξα Κατωκοπιάς, κάτι μάλιστα που είχε κάνει και στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι (2-6) στα πλέι άουτ. Ανοιχτό ματς με πολλές φάσεις έγινε στη Λάρνακα, μπορούσαν αμφότερες περισσότερα γκολ, την έσωσε βέβαια και δύο φορές το δοκάρι, όπως και οι αποκρούσεις του κίπερ Βεσελόφσκι, ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν οι πιτσιρικάδες που χρησιμοποιήθηκαν.

Εδώ και καιρό τo βλέμμα της Νέας Σαλαμίνας έχει στραφεί στον σχεδιασμό της νέας χρονιάς εξ ου κι ο Πουρσαϊτίδης δίνει ευκαιρίες σε νεαρούς παίκτες. Εκτός των άλλων βέβαια αναμένονται κι αρκετές αποχωρήσεις από το ρόστερ της ομάδας.

Κομπλέ η αποστολή της και στο αποψινό παιχνίδι.

Μόνο σε δύο από τα 14 τελευταία της ματς δεν βρήκε δίχτυα.

Υποβιβασμός και με τη βούλα για τους νεοφώτιστους της Λευκωσίας, μετά το 0-3 από την Αλκή. Από το πρώτο ημίχρονο είχε ουσιαστικά “τελειώσει” το ματς, όταν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, για να δεχτεί ακόμη ένα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ούτως ή άλλως βέβαια δεν διατηρούσε ελπίδες για κάτι άλλο, αφού και η εικόνα του δεν του το επέτρεψε. Επρόκειτο για την έκτη ήττα στα επτά τελευταία του Ολυμπιακού. με αποτέλεσμα να αποχωρήσει κι ο τεχνικός Μιχαΐλοβιτς που κάθισε μόλις για τέσσερα ματς στον πάγκο.

Σε μία κίνηση έκπληξη προχώρησε ο σύλλογος που για τα τρία εναπομείναντα όρισε υπηρεσιακό προπονητή τον αρχηγός της ομάδας, Κυριάκο Πολυκάρπου, που μετράει 21 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα! Φυσικά δεν μπορεί να αλλάξει και πολλά, αφού το ρόστερ είναι αποψιλωμένο, έχοντας φύγει οι περισσότεροι ξένοι. Στο μεταξύ τα βλέμματα στρέφονται και στην επόμενη μέρα της ομάδας, αφού για τις 15 Μαΐου ορίστηκε εκλογική συνέλευση με σκοπό την ανάδειξη νέας διοίκησης.

Χωρίς ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα ο Ολυμπιακός στην αποψινή αναμέτρηση.

Στις έξι τελευταίες εξόδους του δέχτηκε 2,5 γκολ μ.ο. Μετράει τέσσερα σερί over ανεξαρτήτως έδρας.