ΜΠΕΤΙΣ - ΕΣΠΑΝΙΟΛ (19/9/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΕΤΙΣ

2 - 2 19-09-21

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Για τον αγώνα ΜΠΕΤΙΣ-ΕΣΠΑΝΙΟΛ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 21:17 18/09/21

1
2

*Στο 60% η χωρητικότητα.

Απίθανο ματς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» το βράδυ της Πέμπτης, εντυπωσιακό 4-3 επί της Σέλτικ στην επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Μπέτις ήταν μια καταστροφή στο πρώτο 25λεπτο, έχανε με 2-0 στο 26’, αλλά μετά ξύπνησε. Από το 31’ ως το 52’ ένα απίστευτο ρεσιτάλ με τέσσερα γκολ και εκστασιασμός στις εξέδρες. Στο τέλος την άγχωσε λίγο το 3ο γκολ της Σέλτικ (86’) αλλά πήρε τη νίκη.

Ο Γολγοθάς της Μπέτις με τα επτά ματς σε 21 μέρες ξεκίνησε με τη νίκη 2-1 απέναντι στη Γρανάδα τη Δευτέρα, σε ένα ματς που ήταν πολύ ανώτερη από την αρχή ως το τέλος, έχασε πολλές ευκαιρίες (αυτό είναι ένα ζήτημα) αλλά για πρώτη φορά φέτος ικανοποίησε.

Τρίτο ματς σε έξι μέρες, ξεκάθαρα ο Πελεγκρίνι είπε χθες ότι ψάχνει ενδεκάδα φρεσκάδας, ας μην ξεχνάμε ότι τα ματς συνεχίζονται ασταμάτητα (εμβόλιμη, ξανά πρωτάθλημα, Ευρώπη, πρωτάθλημα). «Πρέπει να ξέρουμε ότι κάθε ματς είναι δύσκολο, κάθε αντίπαλος είναι ικανός για όλα και η Εσπανιόλ είναι πολύ καλύτερη ομάδα απ’ ότι δείχνει η βαθμολογία. Είμαστε καλά, πήραμε δύο νίκες μέσα σε τρεις μέρες, κάνουμε διαχείριση στο ρόστερ, χρειαζόμαστε φρεσκάδα», σχολίασε. Αλλωστε και την Πέμπτη έκανε αλλαγές και σήμερα θα φρεσκάρει την ενδεκάδα, μοιράζει όσο μπορεί το χρόνο.

Πάλι εκτός ο δεξιός μπακ Σαμπαλί και ο εξτρέμ Λάινες, νοκ άουτ ο στόπερ Μπάρτρα (1/0) και ο αριστερός μπακ Μιράντα (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ρουί Σίλβα – Μπεγερίν, Πετζέλα, Βίκτορ Ρουίθ, Αλεξ Μορένο – Γκουίδο, Κανάλες – Τέγιο, Ρόντρι, Φεκίρ – Γουίλιαν Ζοσέ.

Την Πέμπτη μόνο τρεις παίκτες (Βίκτορ Ρουίθ, Φεκίρ, Μπόρχα Ιγκλέσιας) ξεκίνησαν σε σχέση με την 11άδα της Δευτέρας απέναντι στη Γρανάδα. Εδώ τώρα μιλάμε για «βασικούς» πάντως, αλλά ας κρατήσουμε μικρό καλάθι λόγω ροτέισιον.

Εκανε το καλύτερό της φετινό ημίχρονο (το πρώτο), δεν άντεξε όμως τελικά στην πίεση της Ατλέτικο, έχασε με 2-1 με γκολ στο 99’. Στα κάγκελα για τα 10 λεπτά καθυστερήσεων που έδωσε ο διαιτητής, οργή για την ομοσπονδία με την απάντηση αυτής να ήταν πως «και λίγα έδωσε, έπρεπε να ήταν 13’»! Πρέπει να χτίσει στην κυριαρχική εικόνα του πρώτου μέρους.

«Αν σας πω ότι δεν κοιτάζω τη βαθμολογία, θα πω ψέματα. Παραμένει όμως ως μεγάλο μου ενδιαφέρον το να κάνουμε τα πράγματα σωστά στο τερέν, αλλά θα πρέπει να μαζεύουμε και βαθμούς. Πάμε στη Σεβίλλη να παίξουμε το παιχνίδι μας, το κάναμε για κάποιο διάστημα και απέναντι στην Ατλέτικο», είπε ο Βιθέντε Μορένο.

Πάλι εκτός ο βασικός εξτρέμ Πουάδο (3/1) που έχασε και την Ατλέτικο, νοκ άουτ ο στόπερ Καλέρο (1/0), ανέτοιμος ακόμη για ντεμπούτο ο χαφ Ερέρα, αμφίβολη η επιστροφή του βασικού χαφ Νταβίδ Λόπεθ (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ντιέγκο Λόπεθ – Οσκαρ Χιλ, Σέρτζι Γκόμεθ, Καμπρέρα, Πεδρόσα – Αλέις Βιδάλ, Μορλάνες, Νταρντέρ, Εμπαρμπά – Δε Τομάς, Λορέν Μορόν.

Πρώτο ερωτηματικό αν θα πάει με το αγαπημένο του 4-4-2 ή με το 4-2-3-1 που έπαιξε με την Ατλέτικο. Στην πρώτη περίπτωση είναι πιθανό να ξεκινήσει μπροστά ο Λορέν Μορόν απέναντι στην πρώην ομάδα, στη δεύτερη περίπτωση ο Μελέντο τρίτος μεσοεπιθετικός και μπροστά μόνο ο Δε Τομάς.

Μπέτις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Εσπανιόλ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 - 2015/2016 1 - 3 2016/2017 0 - 1 2017/2018 3 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 1 - 0 2020/2021 - 2021/2022 2 - 2 2022/2023 3 - 1