ΝΑΠΟΛΙ - ΤΖΕΝΟΑ (27/9/20, 16:00) Για το 2 στα 2 ενόψει Γιουβέντους

ΝΑΠΟΛΙ

6 - 0 27-09-20

ΤΖΕΝΟΑ

Για τον αγώνα ΝΑΠΟΛΙ-ΤΖΕΝΟΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:19 26/09/20

1
2

***Μέχρι 1.000 οπαδούς.

«Γκάζωσε» ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο στην Πάρμα και πήρε εύκολη νίκη με 2-0 στην πρεμιέρα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου ρυθμό, η Πάρμα ούτως ή άλλως έπαιζε και με τους δέκα πίσω από την μπάλα και έφερε τη Νάπολι στα νερά της, το ματς δεν είχε ούτε ένα σουτ στον στόχο. Στο δεύτερο μισό όμως η Νάπολι ανέβασε στροφές, βοήθησε σε αυτό και η αλλαγή διάταξης σε 4-2-3-1 με την είσοδο του Οσίμχεν, τα γκολ ήρθαν εύκολα από τους Μέρτενς (63’) και Ινσίνιε (77’).

Η Νάπολι ξεκίνησε με νίκη και παράλληλα θέλει το 2/2 κόντρα στην Τζένοα, προκειμένου να πάει με το απόλυτο την ερχόμενη αγωνιστική στη Γιουβέντους. Μπαίνοντας παράλληλα στην τελευταία εβδομάδα της μεταγραφικής περιόδου θα ξεκαθαρίσει και το ρόστερ και κυρίως το τι θα γίνει με τον ηγέτη της άμυνας Κουλιμπαλί, για τον οποίο ο Γκατούζο έχει ζητήσει να μην παραχωρηθεί. Η Μάντσεστερ Σίτι φαίνεται να πηγαίνει σε άλλες λύσεις, η Παρί μένει ζεστά στο παιχνίδι της απόκτησής του, ωστόσο όλα είναι ανοικτά.

Από εκεί και πέρα ο Τζενάρο Γκατούζο δεν παραχώρησε συνέντευξη Τύπου ενόψει Τζένοα.

Δεν έχει απουσίες, πλην φυσικά του Μίλικ (31/11), που είναι εκτός πλάνων και στη μεταγραφική λίστα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μερέτ – Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι – Ρουίθ, Ζιελίνσκι – Λοσάνο, Μέρτενς, Ινσίνιε – Οσίμχεν.

Πιθανή η αλλαγή διάταξης από τον Γκατούζο, για να χωρέσει και ο Οσίμχεν στο αρχικό σχήμα, να περάσει από το 4-3-3 στο 4-2-3-1. Λοσάνο και Ντέμε διεκδικούν θέση, με τον πρώτο η διάταξη θα είναι 4-2-3-1, αν επιλεγεί ο Ντέμε θα παραμείνει το 4-3-3.

Προϊστορία με Τζένοα στο «Σαν Πάολο»: 26-20-9. Τελευταίο διπλό στη σεζόν 2008/09, έκτοτε 7-4-0.

Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα, 4-1 τη νεοφώτιστη Κροτόνε. Οι μεταγραφές της τελευταίας ώρας την ανέβασαν επίπεδο, μπήκαν άμεσα στην ενδεκάδα οι Ζάιτς, Μπάντελι, Τζαπακόστα και βοήθησαν καθοριστικά, όπως από τον πάγκο και οι Πιάτσα, Τσιμπόρα. Ηδη στο 9’ ήταν μπροστά με 2-0, έγινε η πρώτη ομάδα από το 1976/77 που σκοράρει δύο γκολ σε πρώτο δεκάλεπτο στην πρεμιέρα. Στο 28’ δέχτηκε τη μείωση αλλά άμεσα βρήκε τρίτο (34’) με τον Τζαπακόστα, ο Πιάτσα (75’) έκλεισε το σκορ.

Ο Ρολάντο Μαράν δεν χάνει την αισιοδοξία του ενόψει Νάπολι, πιστεύει πως «στη δεδομένη χρονική περίοδο αυτό που πρέπει να έχουμε είναι ταυτότητα στο παιχνίδι μας και να το βελτιώνουμε σε κάθε ευκαιρία, το ίδιο να κάνουμε και στη Νάπολι. Φυσικά το παιχνίδι θα είναι δύσκολο και πρέπει να είμαστε ικανοί και να περιορίσουμε τη Νάπολι, η οποία είναι σε καλή κατάσταση».

Τελευταία προσθήκη της πάντα… ενεργής στο κομμάτι αυτό Τζένοα, ο αριστερός μπακ Πελεγκρίνι (24/0 Κάλιαρι), μέσω Γιουβέντους, ενώ παραχωρήθηκε ο μπακ Ανκερσεν (15/0).

Ο εξαιρετικός πορτιέρε Περίν (1/-1) βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό και φυσικά τέθηκε νοκ-άουτ. Η υπόλοιπη αποστολή θα κάνει τεστ το πρωί του αγώνα, φυσικά αν βρεθεί άλλο κρούσμα θα τεθεί εκτός. Από εκεί και πέρα παραμένουν εκτός οι χαφ Στουράρο (16/1), Κασάτα (24/2), Γιαγκέλο (11/0) και ο κάπτεν-μπακ/στόπερ Κρίσιτο (28/8).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μαρκέτι – Μπιράσκι, Γκολντανίγκα, Ζαπάτα – Γκιλιόνε, Λεράγκερ, Μπάντελι, Ζάιτς, Τζαπακόστα – Πιάτσα, Πάντεφ.

Ντέστρο και Πιάτσα διεκδικούν θέση στην επίθεση, όπως και οι Πελεγκρίνι και Γκιλιόνε στα μπακ, αν παίξει ο πρώτος ο Τζαπακόστα θα περάσει στη δεξιά πτέρυγα. Κάτω από τα δοκάρια ο 37χρονος Μαρκέτι, άλλοτε διεθνής, που έχει όμως μόλις 4 συμμετοχές στην τελευταία τριετία, πέρυσι δεν έπαιξε καθόλου.

Over 2,5 τα 15/16 τελευταία στο πρωτάθλημα.

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Τζένοα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 2 - 1 2015/2016 3 - 1 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 0 2020/2021 6 - 0 2021/2022 3 - 0 2022/2023 -