ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΠΑΡΜΑ (28/9/20, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

4 - 1 28-09-20

ΠΑΡΜΑ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΠΑΡΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:46 27/09/20

1
2

***Μέχρι 1.000 οπαδούς.
***Ντέρμπι στην επαρχία Εμίλια-Ρομάνια με καλή αντιπαλότητα.

Ηττα στην πρεμιέρα από την Μίλαν (2-0), δίκαια, αν και στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Μίλαν αλλά στο 35’ δέχθηκε το 1-0, αμέσως στο δεύτερο ημίχρονο από πέναλτι (50’) έγινε το 2-0, κατόπιν είχε δύο δοκάρια αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσει κάτι. Πρέπει να βρει λύσεις στην άμυνα καθώς δέχθηκε γκολ για 34ο σερί ματς, έχει να κρατήσει το μηδέν ακριβώς ένα χρόνο (25/9, 0-0 με Τζένοα).

Μετά το ματς με την Μίλαν η Μπολόνια δέχτηκε κριτική για την εμφάνιση, ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς πάντως θέλησε να υπερασπιστεί τους παίκτες του: «Ξέρετε πως όταν πρέπει να πω κάτι το λέω, είμαι ευθύς άνθρωπος και δεν κρύβομαι. Αλλά αυτή τη φορά θέλω να σας πω ότι η κριτική στην ομάδα μετά την ήττα από τη Μίλαν ήταν υπερβολική. Η Μίλαν είναι η Μίλαν και όχι μια νεοφώτιστη ομάδα, ήταν πιο έτοιμη από εμάς και με περισσότερα παιχνίδια, μια ήττα από αυτήν μπορεί να σταθεί. Σε κάθε περίπτωση, παιχνίδι με το παιχνίδι εμείς θα βελτιωνόμαστε, δεν μπορούμε να είμαστε τόσο σκληροί μετά από μόλις μια αγωνιστική».

Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Ντάικς (1/0). Εξέτισε την ποινή του ο χαφ Μεδέλ (22/0), αλλά δεν είναι απόλυτα έτοιμος και αναμένεται να έρθει από τον πάγκο. Παρών ο 18χρονος Σκωτσέζος μπακ Χίκι, για τον οποίο ακούγονται πάρα πολύ καλά λόγια.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Σκορούπσκι – Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Ντένσβιλ – Ντομίνγκες, Σχάουτεν – Σκοβ Ολσεν, Σοριάνο, Μπάροου – Παλάσιο.

Παλάσιο και Σανσόνε διεκδικούν θέση στην επίθεση, στη μεσαία γραμμή οι Ντομίνγκες, Σχάουτεν και Σβάνμπεργκ παίζουν για τις δύο θέσεις του άξονα. Ο Ντένσβιλ θα πάρει τη θέση του τιμωρημένου Ντάικς.

Προϊστορία με Πάρμα στην Μπολόνια: 8-9-5. 8/9 τελευταία G/G.

Δέχεται γκολ σε 34 σερί στο πρωτάθλημα.

Το απόλυτο μηδέν στην ήττα με 2-0 από τη Νάπολι και φωνάζει από χιλιόμετρα ότι χρειάζεται ενίσχυση. Πλέον με νέα ιδιοκτησία, του Αμερικανού επιχειρηματία Κάιλ Κράουζε, καλείται να κλείσει τις πρώτες μεταγραφές της, πορεύεται ακόμα με την περσινή ομάδα. Κόντρα στη Νάπολι έπαιξε αποκλειστικά για το 0-0, οδήγησε το πρώτο ημίχρονο σε ρυθμό… ύπνου και χωρίς σουτ στο στόχο. Η ίδια είχε μόλις τρεις τελικές στο 90λεπτο, δέχτηκε τα γκολ στο 63’ και το 77’, πρακτικά δεν αντέδρασε.

Η Πάρμα αναζητεί την ενίσχυση, ο Κράουζε ανακοίνωσε την απόκτηση του Αργεντίνου αμυντικού Ντιέγκο Βαλέντι από τη Λανούς, προανήγγειλε άλλες δύο μεταγραφές οι οποίες «είναι κλεισμένες», ωστόσο και στην Μπολόνια η ομάδα θα πάει με το περσινό ρόστερ και χωρίς νέες επιλογές.

Ο Φάμπιο Λιβεράνι παραδέχεται ότι η ομάδα «χρειάζεται λύσεις και βάθος πάγκου, αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε στα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας. Μας περιμένει δύσκολο ματς στην Μπολόνια, θα δούμε τι εμφάνιση θα κάνουμε. Πρέπει να βελτιωθούμε σε πολλούς τομείς και κυρίως να διαβάσουμε σωστά το παιχνίδι, περιμένω πολλά περισσότερα από τους παίκτες μου».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο καλός φορ Ινγκλέζε (1/0, 13/2 πέρυσι), άτυχος με τους διαρκείς τραυματισμούς την τελευταία διετία. Από εκεί και πέρα η Πάρμα για να γλιτώσει συνέπειες τύπου Ρόμα με τον Ντιαβαρά, άφησε εκτός αποστολής τον βασικό χαφ Κούρτιτς (20/2). Ο παίκτης ήταν τιμωρημένος για την πρεμιέρα με τη Νάπολι, από λάθος όμως δεν δηλώθηκε καν στη λίστα της ομάδας για τη νέα περίοδο. Ετσι ο Κούρτιτς τυπικά δεν εξέτισε την ποινή του, η γκάφα της Πάρμα αφήνει τον παίκτη εκτός και από τη δεύτερη αγωνιστική!

Παράλληλα παραμένουν εκτός ο μπακ/στόπερ Γκαλιόλο (32/3) και ο αμυντικός χαφ Σκοτσαρέλα (16/0), επιστρέφει στην αποστολή ο ηγέτης εξτρέμ Τζερβίνιο (31/7).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέπε – Λορινί, Αλβες, Ιακοπόνι, Νταρμιάν – Γκράσι, Μπρούγκμαν, Ερνάνι – Κούτσκα, Κορνέλιους, Καραμό.

Καραμό και Τζερβίνιο διεκδικούν θέση στα αριστερά της επίθεσης, ο Ερνάνι έχει το πλεονέκτημα για τη θέση του Κούρτιτς, ο Λιβεράνι συνεχίζει στο 4-3-3.

Δέχεται γκολ σε 15 σερί στο πρωτάθλημα.

Μπολόνια

Πάρμα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 4 - 1 2019/2020 2 - 2 2020/2021 4 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -