ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΚΡΟΤΟΝΕ (29/11/20, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

1 - 0 29-11-20

ΚΡΟΤΟΝΕ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΚΡΟΤΟΝΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:07 28/11/20

1
2

***Χωρίς θεατές.

Οδυνηρός αποκλεισμός στο κύπελλο με το εντός έδρας 4-2 από τη Σπέτσια στην παράταση. Πίσω στο σκορ από το 5’, γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο με τους Μπάροου (13’) και Ορσολίνι (44’). Ισοφαρίστηκε στο 64’, μοιραίος ο Μπάροου καθώς στο 90’ αστόχησε σε πέναλτι, στην παράταση τα άλλα γκολ (100’, 119’).

Γνωστές οι αμυντικές αδυναμίες, στο πρωτάθλημα δέχεται γκολ σε 41 διαδοχικά ματς, φυσικά προέρχεται από τη νίκη 2-1 στη Σαμπντόρια. Πίσω στο σκορ από το 7’,  ισοφάρισε στο 44’ με αυτογκόλ, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 52’ με τον Ορσολίνι.

Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς έκανε λόγο για άδικο αποκλεισμό, φυσικά θα πρέπει να ψέξει λίγο και τους παίκτες του, που δέχονται γκολ με ευκολία και είχαν πολλά  προβλήματα και από τα δεύτερα της Σπέτσια στο ματς κυπέλλου. Το αποψινό παιχνίδι με την Κροτόνε είναι must win καθώς μετά ακολουθεί ένας πολύ δύσκολος κύκλος αγώνων. Ιντερ-Ρόμα-Σπέτσια-Τορίνο, με 3/4 εκτός έδρας και καπάκι η Αταλάντα στο «Νταλ’ Αρα», θα είναι δύσκολο για την Μπολόνια να βρει τους βαθμούς που θέλει.

Για την αμυντική ανεπάρκεια της ομάδας του ο Μιχάιλοβιτς τονίζει πως «δεν θα αναφερθώ ξανά στο θέμα αυτό, όσο το συζητάμε τόσο δεχόμαστε γκολ. Η ομάδα χρειάζεται και τύχη, πέραν από την προσοχή που πρέπει να δείξουμε και τη συγκέντρωση».

Παραμένουν εκτός ο εξτρέμ Ολσεν (3/1), ο φορ Σανταντέρ (4/0) και ο αριστερός μπακ Ντάικς (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Σκορούπσκι – Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Χίκι – Πόλι, Σχάουτεν – Ορσολίνι, Σοριάνο, Μπάροου – Παλάσιο.

Πιθανή μετά από καιρό η επάνοδος του Πόλι στον άξονα, με τον Σβάνμπεργκ να μένει εκτός. Ντε Σιλβέστρι και Μπαγέ διεκδικούν το δεξί άκρο της άμυνας, Μπάροου και Σανσόνε την αριστερή πτέρυγα μεσοεπιθετικά.

Προϊστορία με Κροτόνε στο «Νταλ’ Αρα»: 2-1-2. 7/9 τελευταία N/G (εντός-εκτός).

Δέχεται γκολ στο πρωτάθλημα σε 41 διαδοχικά ματς. Τελευταία φορά που κράτησε το μηδέν ήταν στις 28 Σεπτεμβρίου 2019, 0-0 στην Τζένοα.

Δεν το προσπάθησε ιδιαίτερα στο 0-2 από την Λάτσιο, παραμένει τελευταία και η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο από τη διαρκή βροχή, η Κροτόνε είχε ελάχιστες καλές στιγμές, δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Στηρίχθηκε και πάλι ο τεχνικός Στρόπα από τη διοίκηση Βρένα, η Κροτόνε αναζητά πάντως ένα σημαντικό αποτέλεσμα για να μπορέσει να δει την κατάσταση με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Ο προπονητής τονίζει πως «απλά πρέπει να πάρουμε βαθμούς, αφήνοντας στην άκρη το θέαμα. Πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά, τα αποτελέσματα θα έρθουν. Για να πάρουμε νίκες πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα, φυσικά να έχουμε και την τύχη στο πλευρό μας».

Η αντίπαλος Μπολόνια δέχεται γκολ σε 41 ματς στη σειρά, ο Τζιοβάνι Στρόπα όμως τονίζει εύγλωττα: «Η Μπολόνια δέχεται διαρκώς γκολ αλλά στο μεταξύ μας παιχνίδι πρέπει να δημιουργήσουμε εμείς τις ευκαιρίες να σκοράρουμε. Το ότι έχει η Μπολόνια αυτό το αρνητικό σερί, δεν σημαίνει ότι θα πάρει την μπάλα και θα τη βάλει στα δίχτυα από μόνη της».

Αρκετές φρέσκιες απώλειες, τέθηκαν νοκ-άουτ οι βασικοί χαφ Τσιγκαρίνι (6/0), Μπενάλι (4/0), ο εναλλακτικός δεξιός μπακ Ρίσπολι (8/0) και ο βασικός, όταν είναι υγιής, φορ Ριβιέρ (3/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Κόρντατζ – Μαγκαγιάν, Μαρόνε, Λουπέρτο – Μολίνα, Τζανελάτο, Πετριτσόνε, Βούλιτς, Ρέκα – Μεσίας, Σίμι.

Αλλάζει πράγματα  στον άξονα ο Στρόπα, με τους Πετριτσόνε και Τζανελάτο στις θέσεις των Τσιγκαρίνι και Μπενάλι. Μεσίας και Σίμι συνεχίζουν στην επίθεση, επιστρέφει από τιμωρία και ο στόπερ Λουπέρτο στην τριάδα πίσω.

Δεν έχει σκοράρει σε 3/4 τελευταία επίσημα.

Μπολόνια

Κροτόνε

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 0 2017/2018 2 - 3 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 2 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -