ΜΙΛΑΝ - ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (29/11/20, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΙΛΑΝ

2 - 0 29-11-20

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Για τον αγώνα ΜΙΛΑΝ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:04 28/11/20

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Παίκτης της Φιορεντίνα (1989-1995) και τεχνικός της (Ιούνιος 2017-Απρίλιος 2019) ο Στέφανο Πιόλι.

Την Πέμπτη αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λιλ για το Γιουρόπα Λιγκ. Το προβάδισμα με τον Καστιγέχο δεν το χάρηκε πολύ, η ισοφάριση ήταν άμεση από τους Γάλλους, οι δύο ομάδες κατόπιν επαναπαύθηκαν στην ισοπαλία. Αποτέλεσμα που διατηρεί τη Μίλαν στη δεύτερη θέση του ομίλου, με την πρόκριση ακόμα ανοιχτή.

Στο πρωτάθλημα έδειξε ξανά χαρακτήρα και έμεινε στην κορυφή με το 3-1 στη Νάπολι, με πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον Ιμπραΐμοβιτς, που σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ. Δέχτηκε τη μείωση στο 63’, από το 67’ είχε παίκτη παραπάνω και στις καθυστερήσεις ο Χάουγκε έκλεισε το σκορ.

Η Μίλαν στρέφει εκ νέου το βλέμμα στο πρωτάθλημα και την αναμέτρηση με τη Φιορεντίνα, ξανά χωρίς τον προπονητή Στέφανο Πιόλι, που παραμένει θετικός στον κορονοϊό. Ο Ντανιέλε Μπονέρα θα είναι σε τρίτο ματς στον πάγκο, ενόψει Φιορεντίνα συνέστησε προσοχή: «Δεν πρέπει να μας εφησυχάζουν τα αποτελέσματα της Φιορεντίνα, είναι πάντα μια δύσκολη αντίπαλος, που έχει κερδίσει τα δύο τελευταία παιχνίδια στο Μιλάνο. Εμείς προερχόμαστε από καλές εμφανίσεις, η Φιορεντίνα από μια δύσκολη περίοδο αλλά ξέρουμε την ποιότητα της ομάδας τους».

Την Πέμπτη η Μίλαν υποδέχεται τη Σέλτικ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Ως και ένα μήνα θα χάσει ο Ζλάταν (6/10), που έπαθε θλάση με τη Νάπολι. Τέθηκαν νοκ-άουτ από το ευρωπαϊκό ο απαραίτητος χαφ Μπενασέρ (8/0) και ο εξτρέμ Καστιγέχο (6/0). Θα λείψει ακόμα ο επιθετικός Λεάο (6/2), επιστρέφει διαθέσιμος ο δυναμικός ακραίος χαφ Σαλεμέικερς (8/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Κιάερ, Ερναντέζ – Κεσί, Μπενασέρ – Σαλεμέικερς, Τσαλχάνογλου, Ντίαθ – Ρέμπιτς.

Ντίαθ, Καστιγέχο και Σαλεμέικερς διεκδικούν τις δύο πτέρυγες στην επίθεση, κατά τα λοιπά ο Ρέμπιτς πάει πάλι κορυφή επίθεσης για το κενό του Ιμπρα.

Προϊστορία με Φιορεντίνα στο Μιλάνο: 47-20-13. Μόλις μια ισοπαλία στα 12 τελευταία (6-1-5).

Στοπ στο σερί των 9 Over 2,5 σε όλες τις διοργανώσεις με το 1-1 στη Λιλ.

Προκρίθηκε στο κύπελλο με το 1-0 επί της Ουντινέζε στην παράταση, σκόρερ ο Μοντιέλ στο 112’. Η Φιορεντίνα ήταν και πάλι αργή και προβλέψιμη, δεν είχε απειλή προς την αντίπαλη εστία, ήταν πιο πιθανό να δεχτεί το γκολ. Κράτησε το 0-0 και στην παράταση ήταν πιο τυχερή.

Στο πρωτάθλημα και στο ντεμπούτο του τεχνικού Τσέζαρε Πραντέλι ήταν άθλια, στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπενεβέντο. Δέχτηκε το γκολ στο 56’, είχε μία και μόνη ευκαιρία στο 84’.

Η πρόκριση στο κύπελλο έφερε μια χαρά στη Φιορεντίνα,  αν και στο πρωτάθλημα είναι που χρειάζεται αποτελέσματα. Ο Τσέζαρε Πραντέλι τονίζει πως «πρώτα πρέπει να κάνουμε τη Φιορεντίνα να είναι ομάδα και ζητώ από τους παίκτες μου ομαδικό πνεύμα. Αντιμετωπίζουμε μια ώριμη και πλήρη Μίλαν, μας περιμένει δύσκολο ματς, η Μίλαν είναι δυνατή ακόμα και χωρίς τον Ιμπραΐμοβιτς».

Η Φιορεντίνα αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σκοράρισμα, χωρίς γκολ στα 4 τελευταία 90λεπτα, ο Τσέζαρε Πραντέλι πιστεύει πως η κατάσταση θα βελτιωθεί: «Το γκολ είναι θέμα όλης της ομάδας και όχι μόνο των επιθετικών, για να σκοράρουν πρέπει να φτάσει σωστά η μπάλα σε αυτούς. Είμαι σίγουρος πως στα προσεχή παιχνίδια το πρόβλημα θα λυθεί».

Στο αγωνιστικό σκέλος αποθεραπεύθηκαν Ριμπερί (6/0) και Μποναβεντούρα (7/0) και είναι διαθέσιμοι, πιο πίσω σε φυσική κατάσταση δείχνει ο Καγεχόν (3/0), που πάντως θα ακολουθήσει την αποστολή στο Μιλάνο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Ντραγκόβσκι – Κάσερες, Μιλένκοβιτς, Πετζέγια, Μπιράγκι – Αμραμπατ, Πούλγκαρ, Καστροβίλι – Μποναβεντούρα – Ριμπερί, Βλάχοβιτς.

Μια ακόμα τακτική αλλαγή από τον Πραντέλι, αφήνει το 4-2-3-1 και πάει στο 4-3-1-2, με τον Μποναβεντούρα σε ρόλο τρεκουαρτίστα, Ριμπερί και Βλάχοβιτς στο επιθετικό δίδυμο.

Δεν έχει σκοράρει στα 4 τελευταία 90λεπτα, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Φιορεντίνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 2 - 1 2017/2018 5 - 1 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 3 2020/2021 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 1