ΚΡΟΤΟΝΕ - ΝΑΠΟΛΙ (6/12/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΡΟΤΟΝΕ

0 - 4 06-12-20

ΝΑΠΟΛΙ

Για τον αγώνα ΚΡΟΤΟΝΕ-ΝΑΠΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:30 05/12/20

1
2

***Χωρίς θεατές.

Θέλει αλλά μάλλον δεν μπορεί η Κροτόνε, στην ήττα με 1-0 από την Μπολόνια ήταν πρακτικά ακίνδυνη, πλην μίας ευκαιρίας στο 38’ με τον Σίμι. Δέχτηκε το γκολ στο 45’, στο δεύτερο ημίχρονο δεν περίμενε την οπισθοχώρηση της  Μπολόνια, δεν είχε τρόπους να απειλήσει την αντίπαλο και αποδέχτηκε την ήττα της.

Με την άμυνά του τα έβαλε ο Στρόπα: «Μια ομάδα που θέλει να σωθεί δεν μπορεί να δέχεται τέτοια γκολ», αναφερόμενος στο μοναδικό γκολ της Μπολόνια, φυσικά ξέρει ότι η ομάδα του πρέπει να βελτιωθεί στο δημιουργικό σκέλος, αν θέλει να πετύχει κάτι στη συνέχεια της χρονιάς. Η Κροτόνε είναι στην τελευταία θέση και η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη σεζόν, για να πάρει νίκες χρειάζονται γκολ.

Ενόψει Νάπολι ο τεχνικός των «σκουάλι» ανέφερε: «Ο αντίπαλος ανήκει στις μεγάλες ομάδες, η Νάπολι έχει σπουδαίους παίκτες σε όλες τις γραμμές, διεθνούς επιπέδου. Εμείς μπορούμε να τους κοντράρουμε, όπως είχαμε κάνει με τη Γιουβέντους, βέβαια πρέπει να αποφύγουμε τα λάθη και να παίξουμε πιο απλά».

Δεν υπολογίζονται ο βασικός χαφ Τσιγκαρίνι (6/0) και ο δεξιός μπακ Ρίσπολι (8/0). Επιστρέφουν στους διαθέσιμους ο καλός χαφ Μπενάλι (4/0), ο φορ Ριβιέρ (3/1) και ο εξτρέμ Σιλιγκάρντι (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Κόρντατζ – Μαγκαγιάν, Μαρόνε, Λουπέρτο – Μολίνα, Μπενάλι, Πετριτσόνε, Βούλιτς, Ρέκα – Μεσίας, Σίμι.

Επιστρέφουν στην ενδεκάδα οι Μπενάλι και Μαρόνε, Μεσίας και Σίμι στο επιθετικό δίδυμο, αν και ψάχνουν θέση μπροστά οι Ντράγκους και Σιλιγκάρντι.

Προϊστορία με Νάπολι στο «Ετσιο Σίντα»: 1-0-3. 3/4 G/G & Over 2,5.

3 διαδοχικά Under 2,5 & N/G.

Πήρε το 1-1 από την Αλκμααρ την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ και η πρόκριση θα παιχτεί την επόμενη Πέμπτη, στο φινάλε του γκρουπ με τη Σοσιεδάδ, με τη Νάπολι να έχει δύο διαθέσιμα αποτελέσματα. Προηγήθηκε γρήγορα με τον Μέρτενς, είχε φάση για το 2-0, στο δεύτερο ημίχρονο υστέρησε, δέχτηκε την ισοφάριση και σώθηκε από τον γκολκίπερ Οσπίνα, που έπιασε και πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εξαιρετική εμφάνιση και το 4-0 επί της Ρόμα, με το έξτρα κίνητρο για να αφιερώσει τη νίκη στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα. Ανοιξε το σκορ στο 30’ με τον Ινσίνιε, καταιγιστική στο β’ ημίχρονο με γκολ από τους Ρουίθ, Μέρτενς και Πολιτάνο.

Ο Τζενάρο Γκατούζο δεν ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα στο Αλκμααρ, παραδέχτηκε ότι «κάναμε πολλά λάθη και μπορούσε να πάει και χειρότερα, να χάσουμε το παιχνίδι, η ήττα δεν θα ήταν άδικη».

Η Νάπολι δεν θέλει να χάσει άλλο έδαφος στο πρωτάθλημα, όντας στο -6 από την πρωτοπόρο Μίλαν, ο Τζενάρο Γκατούζο ενόψει Κροτόνε ανέφερε: «Στο δεύτερο ημίχρονο με την Αλκμααρ τα πήγαμε άσχημα και οι αλλαγές δεν βοήθησαν. Τώρα το μυαλό μας είναι στην Κροτόνε, θα είναι πολύ δύσκολο ματς, καθώς η αντίπαλος ψάχνει βαθμούς και εμείς ξοδέψαμε πολλές δυνάμεις, πρέπει να ξαναβρούμε την ενέργειά μας».

Στο μεταξύ ολοκληρώθηκε άμεσα η αλλαγή ονόματος του σταδίου «Σαν Πάολο», εφεξής θα ονομάζεται «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», προς τιμήν του μεγάλου Αργεντίνου.

Χάνει τέταρτο ματς ο σημαντικός φορ Οσίμχεν (6/2). Ανέτοιμοι κρίθηκαν ο δεξιός μπακ Χισάι (5/0) και ο στόπερ Ράχμανι (-), που προέρχονται από την περιπέτεια με τον κορονοϊό.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Οσπίνα – Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι – Ζιελίνσκι, Μπακαγιόκο, Ελμας – Λοσάνο, Μέρτενς, Ινσίνιε.

Μέρτενς και Πετάνια διεκδικούν θέση στην επίθεση, Λοσάνο και Πολιτάνο στη δεξιά πτέρυγα αυτής. Ο Ελμας αναμένεται να πάρει τη θέση του αμφίβολου Φαμπιάν Ρουίθ, ενώ κάτω από τα δοκάρια παραμένει ανοιχτό το δίλημμα Οσπίνα ή Μερέτ.

5/8 Over 2,5 στο πρωτάθλημα.

Κροτόνε

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 2 2017/2018 0 - 1 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 4 2021/2022 - 2022/2023 -