ΒΕΡΟΝΑ - ΚΑΛΙΑΡΙ (6/12/20, 13:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΡΟΝΑ

1 - 1 06-12-20

ΚΑΛΙΑΡΙ

Για τον αγώνα ΒΕΡΟΝΑ-ΚΑΛΙΑΡΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 19:53 05/12/20

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Στο κύπελλο φέτος: Κάλιαρι – Βερόνα 2-1 (25/11).

Και με τύχη στην Αταλάντα, πήρε σπουδαίο διπλό (2-0). Εδωσε αργό τέμπο στο πρώτο ημίχρονο, είχε και ατυχίες με δύο αναγκαστικές αλλαγές. Στο ξεκίνημα της επανάληψης γλίτωσε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, προηγήθηκε με πέναλτι (62’) του Βελόσο, βρήκε δεύτερο γκολ στο 83’ με τον Τζακάνι σε κόντρα επίθεση.

Η Βερόνα έφτασε στους 15 βαθμούς και είναι κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις, φυσικά ο Ιβαν Γιούριτς ούτε που θέλει να ακούει για τέτοιες επιδιώξεις, προτιμά να επικεντρωθεί μόνο στην Κάλιαρι: «Περιμένω ένα δύσκολο ματς, η Κάλιαρι είναι καλή ομάδα, με τη Σπέτσια άξιζε τη νίκη με βάση το ποδόσφαιρο που έπαιξε στο β’ ημίχρονο. Είναι ομάδα που θέλει να μεγαλώσει και να διεκδικήσει υψηλότερους στόχους, παίζει καλό ποδόσφαιρο, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και υποψιασμένοι για το τι να περιμένουμε».

Παραμένουν εκτός οι στόπερ Γκιούντερ (4/0), Τσετίν (4/0), ο φορ Κάλινιτς (5/0), ο δεξιός μπακ Ρούεγκ (1/0) και οι χαφ Βιέιρα (2/0), Μπενάσι (-). Προλαβαίνουν το ματς οι βασικοί στόπερ Λοβάτο (8/0), Τσεκερίνι (6/0, 3/0 Φιορεντίνα), που αποθεραπεύθηκαν, όπως και ο χαφ/εξτρέμ Λάζοβιτς (5/1), που είναι πια αρνητικός στον κορονοϊό.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Σιλβέστρι – Νταβίντοβιτς, Λοβάτο, Τσεκερίνι – Φαραόνι, Ταμέζ, Βελόσο, Ντιμάρκο – Τζακάνι, Μπαράκ – Ντι Κάρμινε.

Ο Βελόσο επιστρέφει από το πρώτο λεπτό στον άξονα, οι Τζακάνι και Μπαράκ θα κινηθούν στα νώτα του Ντι Κάρμινε στην επίθεση.

Προϊστορία με Κάλιαρι στο «Μπεντεγκόντι»: 17-8-4. 7/9 τελευταία G/G.

3 διαδοχικά 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

Παραχώρησε 2-2 στη Σπέτσια, δεχόμενη με πέναλτι στο 94’ την ισοφάριση. Δίκαιο αποτέλεσμα, βρέθηκε να χάνει από το 36’. Είχε ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και γύρισε το ματς με τα γκολ των Ζοάο Πέδρο (52’) και Παβολέτι (58’), στο τέλος οπισθοχώρησε και ισοφαρίστηκε στην τελευταία ανάσα του αγώνα.

Η Κάλιαρι έχει σημαντικά προβλήματα λόγω κορονοϊού και τραυματισμών, ο Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο προσπαθεί να μείνει συγκεντρωμένος στο αγωνιστικό κομμάτι, τόνισε ενόψει Βερόνα: «Εχουμε απουσίες αλλά έτσι και αλλιώς θα μπορέσουμε να βρούμε μια  ανταγωνιστική ενδεκάδα. Εμείς και η Βερόνα έχουμε δεχτεί τα περισσότερα σουτ στην εστία, όμως η αντίπαλος έχει δεχτεί λιγότερα γκολ. Είναι ομάδα μαχητική και παίζει με ένταση και στα 90 λεπτά. Αν δεν είχαμε δεχτεί το γκολ από τη Σπέτσια θα είχαμε τους ίδιους βαθμούς με τη Βερόνα, με δεδομένο ότι δύο βαθμούς η αντίπαλος τους πήρε στα χαρτιά».

Πολύ σημαντικές απουσίες, λόγω κορονοϊού, πέντε παίκτες εκτός. Οι τρεις βασικόταταοι, ο φορ Σιμεόνε (8/5), ο χαφ Νάντες (7/1) και ο στόπερ Γοδίν (5/1), ενώ είναι θετικοί ο εξτρέμ Ουνάς (6/0) και ο μεσοεπιθετικός Περέιρο (-). Παράλληλα  δια στόματος Ντι Φραντσέσκο είναι αμφίβολος ο επιθετικός αρχισκόρερ Ζοάο Πέδρο (9/6), με πρόβλημα στο γόνατο. Παράλληλα τέθηκαν νοκ-άουτ οι στόπερ Κλάβαν (7/0), Πιζακάνε (3/0), ο μόνος που επιστρέφει είναι ο Ελληνας διεθνής αριστερός μπακ Λυκογιάννης (7/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κράνιο – Φαραγκό, Βαλουκίεβιτς, Τσεπιτέλι, Λυκογιάννης – Μάριν, Ρογκ – Τζάπα, Ζοάο Πέδρο, Σοτίλ – Παβολέτι.

Αν δεν προλάβει ο Ζοάο Πέδρο ο Ολίβα θα πάρει τη θέση του, με τον Μάριν να παίζει πιο προωθημένος μεσοεπιθετικά. Ο Παβολέτι  στην κορυφή της επίθεσης, ο μπακ Τζάπα θα παίξει δεξιός ακραίος στην επίθεση, ενώ είναι πιθανό το φετινό ντεμπούτο για τον στόπερ Τσεπιτέλι.

3/4 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Βερόνα

Κάλιαρι

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 1 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 - 2019/2020 2 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 0 2022/2023 -