ΣΠΕΤΣΙΑ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (31/1/21, 13:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΠΕΤΣΙΑ

0 - 1 31-01-21

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Για τον αγώνα ΣΠΕΤΣΙΑ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 19:59 30/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Ένα ακόμα παιχνίδι με πλούσιο σκοράρισμα τον τελευταίο καιρό, ηττήθηκε 4-2 από τη Νάπολι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου. Το παιχνίδι κρίθηκε στο κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ό,τι πήγε μέσα «έγραψε» και στο 40’ έχανε με 4-0. Εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της Νάπολι στο β’ ημίχρονο και μάζεψε την έκταση της ήττας με τα γκολ των Ακάμπορα (71’) και Γκιάζι (73’).

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη «ροκ» ήττα με 4-3 από τη Ρόμα, σε φινάλε θρίλερ. Ηταν πίσω με 3-1 στο 55’, μείωσε με τον Φαρίας στο 59’, στο 91’ ισοφάρισε 3-3 με τον Βέρντε, δέχθηκε το τέταρτο γκολ στο 93’.

Ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο τα έβαλε με τους παίκτες του για «τη λανθασμένη προσέγγιση  στο παιχνίδι, όταν ξεκινάς έτσι με ομάδες επιπέδου Νάπολι τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα. Σε κάθε περίπτωση φτάσαμε στα προημιτελικά του κυπέλλου, τιμήσαμε τη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο».

Και για τη συνέχεια και το σημαντικό παιχνίδι με την Ουντινέζε ανέφερε: «Προερχόμαστε από έναν θετικό πρώτο γύρο, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είμαστε μια άπειρη ομάδα στην κατηγορία, πιστεύω ότι προσαρμοστήκαμε. Θα δούμε τι θα συμβεί στη συνέχεια και τα επόμενα παιχνίδια θα πουν πολλά για την παραμονή μας. Μας περιμένει  δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα, πρέπει να παρουσιαστούμε συγκεντρωμένοι».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν οι επιθετικές απουσίες, ο φορ/αρχισκόρερ Ν’ Ζολά (13/9) χάνει τρίτο στη σειρά στο πρωτάθλημα και πέμπτο επίσημο. Τέθηκε νοκ-άουτ ο εναλλακτικός φορ Πίκολι (12/2, 8 αλλ.), είναι εκτός σε τρίτο ο βασικός δεξιός μπακ Φερέρ (11/0) και μακροχρόνια ο μπακ/στόπερ Ματιέλο (1/0).

Στα τελευταία μεταγραφικά συνεχίζεται η αποφόρτιση του ρόστερ, παραχωρήθηκαν ο συχνά βασικός χαφ Ντέιολα (12/0) και ο εξτρέμ Μαστίνου (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Προβεντέλ – Βινιάλι, Τέρτσι, Σαμπό, Μαρκίτσα – Εστέβες, Αγκουμέ, Ματζόρε – Γκιάζι, Γκαλαμπίνοφ, Φαρίας.

Βέρντε και Γκιάζι διεκδικούν θέση στη δεξιά πτέρυγα, στο κέντρο άμυνας ο Ερλιτς προσδοκά στη θέση του αρχηγού Τέρτσι. Μπαστόνι και Μαρκίτσα για το αριστερό άκρο της άμυνας, παραμένει το 4-3-3.

Προϊστορία με Ουντινέζε εντός έδρας: 6-0-1. 6/7 Ν/G.

12/14 τελευταία επίσημα G/G & Over 2,5.

Με μαζική άμυνα και αποκρουστικές καθυστερήσεις κατάφερε να φρενάρει την Ιντερ στο 0-0, στα 9 ματς το σερί χωρίς νίκη (0-5-4). Φανερή η επιδίωξή της από το πρώτο λεπτό, πέτυχε να καταστρέψει το ρυθμό του αγώνα, ο οποίος είχε λίγες φάσεις (xGoals 0,21-0,73), με την Ουντινέζε να έχει μόλις μία τελική στο στόχο.

Με… αντιτουριστικό τρόπο η Ουντινέζε κατάφερε να πάρει δύο ισοπαλίες από Αταλάντα και Ιντερ σε φουλ ανταγωνιστικά παιχνίδια, δεν παύει όμως να έχει εννιά παιχνίδια χωρίς νίκη, η πίεση παραμένει. Είναι στο +4 από τη γραμμή του υποβιβασμού και τα σενάρια για το μέλλον του τεχνικού Λούκα Γκότι εξακολουθούν. Ο προπονητής αναφέρθηκε επί του θέματος: «Δυσκολεύομαι να βρω τι να απαντήσω όταν με ρωτάνε για αυτό το θέμα και το μέλλον μου. Είναι προφανές ότι οποιοσδήποτε προπονητής έχει μια ομάδα που βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, να είναι υπό πίεση. Είναι νόμος στο ποδόσφαιρο και τον αποδέχομαι».

Μία φρέσκια απουσία, συμπλήρωσε κάρτες ο αναντικατάστατος μπακ/στόπερ Σαμίρ (19/0). Από εκεί και πέρα είναι σταθερά έξω οι πολύτιμοι εξτρέμ Πουσέτο (12/3), Φορεστιέρι (9/1) και ο σημαντικός φορ Οκάκα (8/2), σε μικρότερης σημασίας απουσίες ο χαφ Γιάγιαλο (1/0) και ο μπακ Πρεντλ (-).

Στα μεταγραφικά απέκτησε τον έμπειρο φορ Γιορέντε (3/0 Νάπολι), παραχώρησε τον βασικό φορ Λαζάνια (17/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μούσο – Μπεκάο, Νούιτινκ, Μπονιφάτσι – Λάρσεν, Ντε Πάουλ, Αρσλάν, Περέιρα, Ζέιχελααρ – Ντεουλοφέου, Γιορέντε.

Πιθανό άμεσο ντεμπούτο για τον Γιορέντε, με έναν εκ των Ντεουλοφέου και Νεστόροβσκι στην επίθεση. Από εκεί και πέρα οι Αρσλάν και Μαντράγκορα διεκδικούν θέση στη μεσαία γραμμή, στο κέντρο άμυνας ο Νούιτινκ παίρνει τη θέση του Σαμίρ.

5/6 τελευταία G/G.

Σπέτσια

Ουντινέζε

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 1 2021/2022 0 - 1 2022/2023 1 - 1