ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΜΙΛΑΝ (9/5/21, 21:45) Μπαράζ τετράδας με όλα τους τα όπλα

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

0 - 3 09-05-21

ΜΙΛΑΝ

Για τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΜΙΛΑΝ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:19 08/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Παίκτης της Γιουβέντους (1984-87) ο Στέφανο Πιόλι.
***«Σύμβολο» της Μίλαν ως παίκτης (2001-2011) ο Αντρέα Πίρλο.

Σώθηκε στο τέλος από τα λάθη της Ουντινέζε και πήρε ανέλπιστη νίκη (2-1), έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς. Εχανε από το δεκάλεπτο και η εμφάνισή της ήταν κακή, είχε από στημένες φάσεις τρεις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό δεν είχε ευκαιρία μέχρι το 81’ που κέρδισε πέναλτι, το έκανε γκολ ο Ρονάλντο, ο ίδιος στις καθυστερήσεις έκανε το 2-1.

Η Γιουβέντους μετά από 10 χρόνια δεν έχει εξασφαλισμένο κάτι που θεωρούνταν… δικό της εξ ορισμού, το να βγει στο επόμενο Champions League, αν και αυτό είναι υπό αίρεση καθώς η UEFA απειλεί τη Γιούβε (μαζί με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα) με διετή αποκλεισμό από τα ευρω-κύπελλα, σε περίπτωση που δεν… αποκηρύξει τη νεοσύστατη Super League. Οι εννιά από τις 12 ομάδες το έκαναν, η Γιούβε δεν το έχει πράξει ακόμα και κινδυνεύει με τον διετή αποκλεισμό, δέχεται έντονες πιέσεις να το πράξει μέχρι το τέλος Μαΐου.

Ο Αντρέα Πίρλο πάντως είναι συγκεντρωμένος απόλυτα στη Μίλαν και τον «τελικό» για την έξοδο στο Champions League: «Με τη Μίλαν θα είναι ένα ανοιχτό παιχνίδι, στις δύο ομάδες αρέσει να επιτίθενται και πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πολλή τακτική. Δεν σκέπτομαι τίποτα άλλο από το να βγούμε στο Champions League, δεν κοιτάμε τι γίνεται εκτός αγωνιστικού χώρου. Εχουμε ακόμα πολύ σημαντικά παιχνίδια και είμαστε συγκεντρωμένοι εκεί».

Χωρίς απουσίες, επιστρέφουν ο πολύτιμος εξτρέμ Κιέζα (27/8, 8 ασίστ) και καλύτερος παίκτης στο ματς του πρώτου γύρου, καθώς και ο δυναμικός στόπερ Ντεμιράλ (14/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Σέσνι – Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο – Κουαδράδο, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κιέζα – Μοράτα, Ρονάλντο.

Ο Μοράτα το προβάδισμα για παρτενέρ του Ρονάλντο, στην άμυνα οι Ντε Λιχτ, Κιελίνι και Μπονούτσι διεκδικούν τις δύο θέσεις. Γυρίζει και ο Κιέζα, στον άξονα οι Ραμπιό και Αρτουρ διεκδικούν μια θέση.

Προϊστορία με Μίλαν στο Τορίνο: 43-21-21. Δεν φέρνουν ισοπαλία στο πρωτάθλημα σε 18 αγώνες, με τη Γιουβέντους να έχει 16-0-2.

Δέχεται γκολ σε 11 διαδοχικά επίσημα.

Δεν έθελξε με την απόδοσή της κόντρα στην Μπενεβέντο, πήρε δίκαια πάντως τη νίκη (2-0), με τη Γιουβέντους παίζει πολλά στη μάχη της τετράδας. Προηγήθηκε νωρίς (6’) και παρότι είχε ευκαιρίες έδινε φάσεις και στην Μπενεβέντο, το 2-0 στο 60’ με τον Ερναντέζ της έδωσε ασφάλεια, πάντως είχε ξανά προβλήματα από έναν αδύναμο και ντεφορμέ αντίπαλο.

Πρόσωπο του ματς ο Τζίτζο Ντοναρούμα, ο γκολκίπερ και αρχηγός της Μίλαν εμπλέκεται σε μεταγραφικό σενάριο με τη Γιουβέντους, για την ακρίβεια φημολογείται πως έχει πρόταση 10 εκατ. ευρώ ετησίως, ακόμα δεν έχει ανανεώσει το συμβόλαιό του με τους «ροσονέρι». Πριν το ματς με την Μπενεβέντο οπαδοί επισκέφτηκαν την προπόνηση και απαίτησαν από τον Ντοναρούμα να μην παίξει με τη Γιουβέντους, αν δεν ανανεώσει το συμβόλαιο. Υπήρξε ένταση, αλλά κατόπιν η διοίκηση διά στόματος  Πάολο Μαλντίνι κάλυψε τον παίκτη και διέκοψε όλες τις συζητήσεις με όλους τους παίκτες για τα συμβόλαιά τους.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Στέφανο Πιόλι θέλησε να μην αναφερθεί στο θέμα αλλά φυσικά συγκεντρώθηκε πλήρως στο ματς με τη Γιουβέντους, το οποίο και δεν θέλει να το βλέπει ως «τελικό»: «Αν υπάρξει νικητής θα έχει πολλές πιθανότητες να πάει στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά δεν τελειώνουν όλα την Κυριακή. Μετά θα υπάρχουν άλλοι εννιά διαθέσιμοι βαθμοί, που είναι πολλοί. Ο στόχος βέβαια είναι να ορίζουμε εμείς τη μοίρα μας».

Η Μίλαν δεν έχει την καλύτερη παράδοση στο «Γιουβέντους Στέιντιουμ», για την ακρίβεια έχει μόνο ήττες εκεί από το 2011 που εγκαινιάστηκε, έχει κερδίσει μόνο ένα ματς κυπέλλου (σε 90λεπτο), το οποίο μάλιστα το έχασε στην παράταση. Ο Στέφανο Πιόλι τόνισε πως «η παράδοση είναι κακή αλλά μπορούμε να την σπάσουμε. Εμείς πιστεύουμε στη νίκη όχι απλά για να το λέμε αλλά γιατί είμαστε σίγουροι πως έχουμε δυνατή ομάδα».

Τιμωρημένος ο εξτρέμ Καστιγέχο (26/1, 15 αλλ.), μοναδική απουσία για τον Πιόλι, το πιο… άδειο απουσιολόγιο από την αρχή της σεζόν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ – Κεσί, Μπενασέρ – Σαλεμέικερς, Μπραχίμ Ντίαθ, Τσαλχάνογλου – Ζλάταν.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το ότι ο Μπραχίμ Ντίαθ απέκτησε προβάδισμα για να ξεκινήσει, εις βάρος των Ρέμπιτς και Λεάο, ενώ στο κέντρο άμυνας ο Τομόρι έχει το προβάδισμα έναντι του Ρομανιόλι.

5/6 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Γιουβέντους

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 3 - 2 2014/2015 3 - 1 2015/2016 1 - 0 2016/2017 2 - 1 2017/2018 3 - 1 2018/2019 2 - 1 2019/2020 1 - 0 2020/2021 0 - 3 2021/2022 1 - 1 2022/2023 0 - 1