ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜ. - ΝΤ. ΜΠΡΕΣΤ (09/8/18, 20:00)

07:05 29-03-24

1
2

* ΓΣΠ (22.900 θ.), Λευκωσία
* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη νικήτρια του ζευγαριού Φιτέσε – Βασιλεία.

Μια κλάση πάνω απ’ τη Ζελέζνιτσαρ, την καθάρισε άνετα και στον επαναληπτικό (3-1), μετά το 2-1 της Βοσνίας. Είχε προηγηθεί η πρόκριση κόντρα στη λιθουανική Στούμπρας, με ήττα (1-0) στο πρώτο ματς και νίκη 2-0 στο δεύτερο.

Απέναντι στους Βόσνιους ο Φώτης Παπουλής έγραψε ιστορία ως ο μοναδικός Έλληνας που πετυχαίνει χατ-τρικ στην Ευρώπη με ομάδα εκτός Ελλάδας. Ο 33χρονος επιθετικός έγινε την περασμένη εβδομάδα κάτοχος κυπριακού διαβατηρίου έτσι ώστε να ακολουθήσει η κλήση του στην Εθνική Κύπρου.

Οι υποχρεώσεις του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα ξεκινούν στις 25 Αυγούστου.

Η τελευταία μεταγραφή του Απόλλωνα ήταν και η πιο λαμπερή, ο (πρώην του ΠΑΟΚ) Αργεντίνος μεσοεπιθετικός Φακούντο Περέιρα αποκτήθηκε από τη Χιμνάσια και έκανε ντεμπούτο (ως αλλαγή) στο πρώτο ματς με τη Ζελέζνιτσαρ, ενώ έπαιξε σχεδόν ένα ημίχρονο στον επαναληπτικό, δίνοντας μια ασίστ.

Ζεστάθηκε για τα καλά ο κόσμος, που φέτος προσδοκά τον τερματισμό της εξαετούς κυριαρχίας του ΑΠΟΕΛ. Πέρσι ο Απόλλωνας έφτασε κοντά (-4), χάνοντας το καθοριστικό ντέρμπι τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε, αλλά και τον τελικό κύπελλο από την ΑΕΚ Λάρνακας (επίσης με 2-1).

Δεν έχει αγωνιστικά προβλήματα ο Σωφρόνης Αυγουστή, ο οποίος σκέφτεται να κάνει δύο αλλαγές στην 11αδα, σε σχέση με το ματς κόντρα στη Ζελέζνιτσαρ. Οι δύο Αργεντίνοι, Φακούντο Περέιρα και Εμίλιο Ζελάγια, φλερτάρουν με το βασικό σχήμα και σε αυτή την περίπτωση θα μείνουν εκτός οι Σκέμπρι και Μάγκλιτσα.

Με τρεις συμμετοχές σε ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την τελευταία πενταετία. Έχει νικήσει στην Κύπρο μεταξύ άλλων τη Νις, την Αμπερντίν, τη Μίντιλαντ και τη Ζυρίχη, πέρσι έφερε ισοπαλίες στον όμιλο με Λιόν, Αταλάντα.

Παρά την κακή εμφάνιση στο Περιστέρι, «σκότωσε» τον Ατρόμητο με γκολ στο 95’ και στην τρίτη ευρωπαϊκή συμμετοχή της ιστορίας της πέρασε για πρώτη φορά γύρο. Ευνοήθηκε από ακύρωση γκολ στο 73’, δέχτηκε το 1-0 στο 80’ και τελικά ισοφάρισε με τη μοναδική τελική εντός εστίας που είχε στο 90λεπτο.

Καλύτερη θέση στο πρωτάθλημα Λευκορωσίας ήταν η τρίτη το 1992 – πέρσι τερμάτισε τέταρτη – κατέκτησε όμως τα δύο τελευταία Κύπελλα. Στο φετινό πρωτάθλημα, ύστερα από 17 αγωνιστικές βρίσκεται στην 7η θέση και στο -18 από την κορυφή, τελευταίο ματς στις 21/07, επόμενο στις 18/08.

Με ολοκληρωτικό rotation, πριν από τη ρεβάνς με τον Ατρόμητο, απέκλεισε στα πέναλτι για το κύπελλο εκτός έδρας την Κλετσκ (Β’ κατηγορίας), μετά το 2-2 του 120λεπτου.

Η φράση «υπέρβαση» συνοδεύει πια την αποστολή της, δεν έχει φτάσει ποτέ σε match ball για την είσοδο σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης – αυτό θα είναι μόλις το 7ο διεθνές παιχνίδι της ιστορίας της.

Δεν έχει αναφερθεί κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα.

Μόνο μία ήττα στα 11 τελευταία για το πρωτάθλημα Λευκορωσίας.