ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ (3/10/20, 17:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

0 - 2 03-10-20

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Για τον αγώνα ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:44 02/10/20

1
2

***Μέχρι 1.000 οπαδούς.

Ξεκίνησε νικηφόρα και με θετική εικόνα το νέο πρωτάθλημα, 1-0 τη Βιτσέντζα στο γειτονικό ντέρμπι, δίκαια, έστω και αν αμφισβητήθηκε έντονα το πέναλτι-γκολ του Αράμου (36’). Το γκολ της έδωσε «αέρα» να ψάξει και το δεύτερο, χάνοντας τρεις κλασικές ευκαιρίες, μετά το 65’ το ντέρμπι έγινε νευρικό, με τη Βενέτσια να έχει στιγμές στην κόντρα αλλά και να απειλείται δις στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων.

Στο κύπελλο με πρωταγωνιστή τον νεοφερμένο Νορβηγό φορ Γιόνσεν, που πέτυχε και τα δύο γκολ, επικράτησε με 2-0 της Καραρέζε, σε παιχνίδι με αρκετές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τζανέτι πάντως έκανε ολικό ροτέισον, αλλάζοντας και τους 11 παίκτες.

Ενόψει Φροζινόνε ο Πάολο Τζανέτι ανέφερε πως «οι νίκες φέρνουν ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, ήταν σημαντικό να κάνουμε αυτό το ξεκίνημα, ως νέα ομάδα. Φυσικά θα έρθουν και δύσκολες στιγμές, για αυτό θέλουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται. Τώρα αντιμετωπίζουμε μια ομάδα δυνατή αλλά πληγωμένη, που προέρχεται από δύο ήττες αλλά πέρυσι έπαιξε στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου».

Στα τελευταία μεταγραφικά δεν υπήρξε κάποια προσθήκη, παραχωρήθηκε ο χαφ Λόλο (28/0).

Δεν έχει απουσίες, πλήρης ουσιαστικά η αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Λετζερίνι – Τσεκαρόνι, Μόντολο, Σβόμποντα, Φελιτσόλι – Φιορντιλίνο, Τογκορντό, Μαλέχ – Αράμου – Μποκαλόν, Γιόνσεν.

Δεν χάνει εντός έδρας σε 4 επίσημα ματς.

Εκκίνηση… τρόμου στη σεζόν για τη Φροζινόνε και ο Αλεσάντρο Νέστα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Εύκολη ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το 0-2 από την Εμπολι, ελάχιστα απειλητική και ανασταλτικά ασυνεπής, δέχτηκε δύο γκολ που μπορούσε να αποφύγει, στο 5’ και το 57’.

Ακόμα χειρότερα τα πράγματα μεσοβδόμαδα στο κύπελλο, αποκλείστηκε με εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πάντοβα. Κατέρρευσε μετά το προβάδισμά της (20’), δέχτηκε τα τρία γκολ από το 23’ ως το 42’.

Η διοίκηση δεν θέλησε να πάρει απόφαση για το μέλλον του Σάντρο Νέστα, περιμένοντας ασφαλώς τη διακοπή αλλά και το φινάλε των μεταγραφών, για να προσαρμόσει τη στρατηγική της. Στα τελευταία μεταγραφικά απέκτησε τον Πολωνό φορ Πάρζιτσεκ (37/12 Πιαστ) και τους στόπερ Κουράντο (11/0 Κροτόνε), Μπαρόνι (19/1 Σιένα), παραχώρησε τον στόπερ Κράιντς (15/0).

Ο τεχνικός των «καναρίνι» ανέφερε ενόψει Βενέτσια, ζητώντας ασφαλώς «καλύτερη εμφάνιση και προσοχή στις λεπτομέρειες, καμία χρονιά δεν τέλειωσε στην πρώτη αγωνιστική. Τα λάθη είναι όλων, των αμυντικών, των επιθετικών, του προπονητή. Δεν εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες που δημιουργούμε, πρέπει να αυξήσουμε την συγκέντρωσή μας σε όλες τις γραμμές».

Εκτός ο χαφ Γκόρι (29/0), ο στόπερ Καπουάνο (24/2) και οι φορ Βόλπε (22/10 Βιτερμπέζε), Τρότα (17/6 Ασκολι).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μπάρντι – Μπριγκέντι, Αριάουντο, Σιμίνσκι – Τζαμπάνο, Ροντέν,  Μαϊέλο, Κάστανος, Μπεγκέτο – Ντιονίζι, Νοβάκοβιτς.

Στην κανονική περίοδο δεν κερδίζει εκτός έδρας σε έξι ματς. Στα πλέι-οφ έκανε 3/3 νίκες εκτός (μία στην παράταση).

Βενέτσια

Φροζινόνε

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 - 2019/2020 0 - 1 2020/2021 0 - 2 2021/2022 - 2022/2023 1 - 3