ΡΕΤΖΙΑΝΑ - ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ (23/1/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΡΕΤΖΙΑΝΑ

2 - 1 23-01-21

ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

Για τον αγώνα ΡΕΤΖΙΑΝΑ-ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:40 22/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Συνεχίζει να επεκτείνει τα αρνητικά ρεκόρ, έχασε και από τη ΣΠΑΛ (2-0). Ηταν η έβδομη ήττα στα οκτώ τελευταία και το έκτο διαδοχικό ματς χωρίς γκολ, η Ρετζιάνα έχει ξεχάσει πώς να απειλεί. Μετά από έντονη πίεση δέχθηκε σωστά το 1-0 στο 39’, προσπάθησε κατόπιν να αφήσει στο πλάι την παθητική νοοτροπία. Είχε δύο ευκαιρίες από στημένες φάσεις, στο 80’ ωστόσο δέχθηκε το 2-0.

Η διοίκηση εκ νέου στήριξε τον τεχνικό Μαξ Αλβίνι, ο οποίος περιμένει επιτέλους την αντίδραση των παικτών του. Δήλωσε «ικανοποιημένος από το δεύτερο ημίχρονο που κάναμε με τη ΣΠΑΛ, από αυτό πρέπει να ξεκινήσουμε πάλι. Το ματς με τη Βιτσέντζα είναι σημαντικό αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για το τελευταίο μας χαρτί. Θέλουμε να βάλουμε τέρμα στην αρνητική περίοδο, απομένουν είκοσι παιχνίδια ακόμα και είμαστε μόλις έναν βαθμό από την παραμονή».

Δύο νέες απουσίες, είναι τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μαρτινέλι (13/1), ενώ τέθηκε εκτός ο βασικός χαφ Ρόσι (10/0), αμέσως μετά την επάνοδο σε δράση. Σταθερά έξω ο βασικός στόπερ Κόστα (7/1), επιστρέφει για τον πάγκο μετά από καιρό ο έμπειρος στόπερ Εσπέτσε (7/0).

Στα τελευταία μεταγραφικά παραχωρήθηκε ο χαφ Βόλταν (12/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Τσεροφολίνι – Αγέτι, Ρότσιο, Γκιάμφι – Λιμπούτι, Ντελ Πίντο, Ραντρέτσα, Βαρόνε, Λουνέτα – Αρντεμάνι, Κάργκμπο.

6 διαδοχικά N/G.

Μια ακόμα ισοπαλία εντός έδρας, η έβδομη σε εννιά ματς, δίκαιο το 1-1 με την Κιέβο. Η Βιτσέντζα έπαιξε παθητικά και στην κόντρα (34-66 κατοχή), μετά από δύο ευκαιρίες της Κιέβο είχε την τύχη να προηγηθεί στο 45’ με τον Γκόρι, ύστερα από κόντρα σε αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο μαζεμένη πίσω, χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα δέχτηκε την ισοφάριση στο 74’, μετά από στημένη φάση, κατόπιν απειλήθηκε δις με το 1-2.

Η Βιτσέντζα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα για μια ακόμα φορά, φεύγει μακριά από το «Μέντι», όπου μάλλον αισθάνεται καλύτερα. Ο Μίμο Ντι Κάρλο πάντως συνέστησε προσοχή: «Ολες οι ομάδες στο πρωτάθλημα μπορούν να δυσκολέψουν τον οποιονδήποτε. Αλλά περισσότερο από τον αντίπαλο θέλω να μιλήσω για την ομάδα μας. Εχουμε παραπάνω κούραση λόγω του αγώνα με την Κιέβο, αυτό ίσως να αποβεί υπέρ της Ρετζιάνα, φυσικά μπορούμε να πάρουμε το αποτέλεσμα αν παίξουμε έξυπνα».

Υστατη απώλεια ο βασικός χαφ Ντα Ρίβα (12/3), φορμαρισμένος στα τελευταία παιχνίδια. Από εκεί και πέρα είναι εκτός μάχης μακροχρόνια ο χαφ/εξτρέμ Ναλίνι (4/0) και ο μπακ/χαφ Ιεράρντι (-). Γυρίζει διαθέσιμος ο καλός εξτρέμ Νταλμόντε (14/3).

Προστέθηκε ως λύση για τα μετόπισθεν ο έμπειρος στόπερ Βαλεντίνι (5/0 Πάντοβα).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Γκράντι – Μπρουσκατζίν, Παζίνι, Καπελέτι, Μπαρλόκο – Αγκάτσι, Ριγκόνι, Τσινέλι – Νταλμόντε – Τζάλοου, Μετζορίνι.

3/4 τελευταία N/G.

Ρετζιάνα

Βιτσέντζα

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 2 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -