ΜΠΡΕΣΙΑ - ΚΟΖΕΝΤΣΑ (2/3/21, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
GOAL BET

ΜΠΡΕΣΙΑ

2 - 0 02-03-21

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Για τον αγώνα ΜΠΡΕΣΙΑ-ΚΟΖΕΝΤΣΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 02:46 02/03/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Δεν τα κατάφερε στην ουραγό Εντέλα, πήρε το 1-1, είχε τύχη στο β’ ημίχρονο. Για όγδοη φορά φέτος πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει, άνοιξε το σκορ στο 25’ με τον Αγιέ, Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιόρονεν έπιασε πέναλτι (50’), σώθηκε από το δοκάρι στο 65’, είχε κι άλλες σημαντικές επεμβάσεις αλλά στο 84’ δέχτηκε την ισοφάριση.

Απογοητευτικό το 1-1 στην Εντέλα, η Μπρέσια είναι στη ζώνη των μπαράζ παραμονής και σίγουρα δεν περίμενε τέτοια πορεία, μετά τον περσινό υποβιβασμό από τη Serie A. Στην Μπρέσια ο σχεδιασμός ήταν κάκιστος, μεταγραφικά αλλά και σε επίπεδο επιλογής προπονητών, έγιναν κωμικοτραγικά πράγματα, ήδη ο Ισπανός Πεπ Κλοτέτ είναι ο τέταρτος φετινός προπονητής, αν προσθέσουμε και τα τρία ματς του υπηρεσιακού Ντανιέλε Γκασταλντέλο έχει γίνει το απίθανο, σε 25 αγώνες έχει 5 διαφορετικούς τεχνικούς, δηλαδή ένας ανά πέντε παιχνίδια.

Δεν υπολογίζονται εκ νέου ο βασικός χαφ Ντόι (4/2), ο β’ γκολκίπερ Αντρενάτσι (1/0), ο δεξιός μπακ Βερτζένι (5/0) και ο χαφ Γκέτσι (4/0).

Εχει κρατήσει το μηδέν μόλις σε δύο ματς φέτος.

Στο δέκατο τρίτο παιχνίδι κατάφερε να πάρει την πρώτη εντός έδρας νίκη. 1-0 την Κιέβο με τη συνήθη εμφάνιση αυτοθυσίας, ευτύχησε να βρει το γκολ στο 11’ με τον Λιότσι, στη μοναδική τελική προσπάθεια εντός εστίας. Κατόπιν ο Οκιούτσι γύρισε την ομάδα πίσω (32-68 κατοχή) και έπαιξε με πέντε στην άμυνα, έκλεισε κάθε διάδρομο και απειλήθηκε ελάχιστα, μόνο στις καθυστερήσεις κινδύνευσε πραγματικά με την ισοφάριση.

Ψυχολογική απελευθέρωση για την Κοζέντσα η πρώτη εντός έδρας νίκη, πέραν από την πολύ μεγάλη αξία που είχε για τη βαθμολογία. Ο Ρομπέρτο Οκιούτσι τονίζει πως «οι πρόσφατες εμφανίσεις μας δικαιολογούσαν αυτή η νίκη να ερχόταν νωρίτερα, έστω και τώρα είναι καλοδεχούμενη. Δεν θα έχει ωστόσο καμία αξία αν δεν πάρουμε αποτέλεσμα και από την Μπρέσια, είμαστε σε καλή κατάσταση και μπορούμε να τα καταφέρουμε».

Πάγια απουσία ο βασικός μπακ/στόπερ Μπιτάντε (18/1) ενώ ο δεξιός μπακ/χαφ Τζέρμπο (5/0, 13/0 Ασκολι) τέθηκε νοκ-άουτ.

5/6 τελευταία G/G.

Μπρέσια

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Κοζέντσα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 0 2019/2020 - 2020/2021 2 - 0 2021/2022 5 - 1 2022/2023 2 - 1, 1 - 1