ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΜΠΡΕΣΙΑ (6/3/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

0 - 1 06-03-21

ΜΠΡΕΣΙΑ

Για τον αγώνα ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΜΠΡΕΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:59 05/03/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Μόνη δεύτερη με το 2-1 επί της Ρετζιάνα, στα οκτώ ματς το αήττητο (6-2-0). Είχε πάντως και κρίσιμη διαιτητική βοήθεια, να ισοφαρίσει στο 45’ με το πιο αστείο πέναλτι της χρονιάς, είχε μείνει πίσω στο σκορ από το 20’ και ως τη φάση του πέναλτι δεν είχε κάνει ευκαιρία. Εξοχο το 2-1 από τον Αράμου (74’), στις καθυστερήσεις ο Πομίνι με δύο σούπερ αποκρούσεις κράτησε τους τρεις βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση η Βενέτσια και φυσικά οι απαιτήσεις μεγαλώνουν, το ίδιο και το άγχος που μπορεί να αισθάνεται μια ομάδα που ξεκίνησε με στόχο την παραμονή στην κατηγορία. Ο Πάολο Τζανέτι συνέστησε προσοχή στην Μπρέσια και τόνισε σχετικά: «Η Μπρέσια έχει ρόστερ που θα μπορούσε να διεκδικήσει τη Serie A, τελευταία κάνει καλές εμφανίσεις, ξεπέρασε μια περίοδο δυσκολίας. Εμείς είμαστε ψηλά αλλά την τελευταία εβδομάδα κάναμε ένα… μπάνιο ταπεινότητας και πρέπει να μείνουμε ταπεινοί, αν θέλουμε να μείνουμε στη θέση που βρισκόμαστε. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, στα τελευταία παιχνίδια στην έδρα μας δεχόμαστε πρώτοι γκολ, δεν θα μπορούμε κάθε φορά να επιστρέφουμε από μειονέκτημα».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο εναλλακτικός χαφ Ντέτζι (6/0, 2/0 Πάρμα). Από εκεί και πέρα, χάνει τρίτο ο εναλλακτικός χαφ Τσερνιγκόι (20/1, 13 αλλ.), είναι σταθερά έξω ο βασικός χαφ Βάκα (15/0) και ο βασικός γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26), οι δύο τελευταίοι χάνουν το υπόλοιπο της χρονιάς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Πομίνι – Ματζόκι, Μόντολο, Τσεκαρόνι, Ρίτσι – Φιορντιλίνο, Μαλέχ, Τογκουρντό – Αράμου, Φόρτε, Εσπόζιτο.

5/6 τελευταία G/G.

Νίκη-ανάσα το 2-0 επί της Κοζέντσα, βγήκε εκτός τελευταίας πεντάδας. Δίκαιη επικράτηση με βάση την εικόνα στο β’ ημίχρονο, στο πρώτο μισό το ματς παίχτηκε στο κέντρο χωρίς μεγάλες φάσεις. Οι αλλαγές του Κλοτέτ έκαναν τη διαφορά, ο Μπιάρνασον πέτυχε το 1-0 (49’), ο Ραγκούζα (63’) πήρε αποβολή αντιπάλου και έδωσε την ασίστ στο 2-0 του Αγιέ (79’).

Η Μπρέσια αναζητά ένα δεύτερο κολλητό αποτέλεσμα στη σειρά για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, ο Πεπ Κλοτέτ ανέφερε ενόψει Βενέτσια: «Αντιμετωπίζουμε μια καλή και φορμαρισμένη ομάδα αλλά εμείς δεν πρέπει να κοιτάμε τον αντίπαλο. Είμαι στις πρώτες μου εβδομάδες στην ομάδα αλλά οι παίκτες με ακολουθούν με προσοχή, είναι διαθέσιμοι σε αυτά που τους ζητώ. Πρέπει να έχουμε διάρκεια σε καλά αποτελέσματα, να μπορέσουμε να ξεφύγουμε από την επικίνδυνη ζώνη».

Τελευταία απώλεια ο βασικός χαφ Σπάλεκ (22/2), είναι έξω σε δεύτερο ο καλός φορ Ντοναρούμα (16/3), ενώ λείπουν και 3-4 μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-2-1): Γιόρονεν – Κάρατσιτς, Τσάνσελορ, Τσιστάνα, Μαρτέλα – Μπίζολι, Φαν ντε Λόι, Μπιάρνασον – Γιαγκέλο, Ραγκούζα – Αγιέ.

3 διαδοχικά 2-3 γκολ.

Βενέτσια

Μπρέσια

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 0 - 1 2021/2022 - 2022/2023 1 - 1