ΑΣΚΟΛΙ - ΜΟΝΤΣΑ (10/4/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΣΚΟΛΙ

1 - 0 10-04-21

ΜΟΝΤΣΑ

Για τον αγώνα ΑΣΚΟΛΙ-ΜΟΝΤΣΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:51 09/04/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Αντέδρασε στην ήττα από την Κοζέντσα με το 2-1 επί της Βιτσέντζα και μετά από καιρό βγήκε από την τελευταία τριάδα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ευκαιρίες και κινήθηκε σε πολύ χαμηλό τέμπο, η Ασκολι φάνηκε να φοβάται την ήττα. Στο 60’ και στην πρώτη της ευκαιρία προηγήθηκε με τον Ντιονίζι, σουτ από δύσκολη θέση, βρήκε δεύτερο στο 82’ με κεφαλιά του Σαμπίρι, στις καθυστερήσεις δέχθηκε το 2-1.

Πολύ σημαντική νίκη για την Ασκολι το 2-1 επί της Βιτσέντζα και δίνει ψυχολογία στους «μαρκιτζιάνι», φυσικά χρειάζονται και άλλα αποτελέσματα για να βγει η ομάδα από τη δύσκολη θέση. Σε πρώτη φάση βέβαια πρέπει να διασφαλίσει την παρουσία της στα πλέι-άουτ για την παραμονή, οι θέσεις σωτηρίας απέχουν 6 βαθμούς αυτή τη στιγμή. Η αποστολή είναι από την Πέμπτη σε ritiro και ο τεχνικός Σοτίλ δεν παραχώρησε συνέντευξη Τύπου ενόψει Μόντσα.

Καμία απουσία, πλήρης αποστολή για τον Αντρέα Σοτίλ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Λεάλι – Πουτσίνο, Μπρόσκο, Κουαράντα, Κραγκλ – Εραμο, Μπούχελ, Σάριτς – Σαμπίρι – Μπινταουί, Ντιονίζι.

4/5 τελευταία G/G.

Εμεινε στο 1-1 με την Πεσκάρα και η απευθείας άνοδος απομακρύνεται, στο -6 από τη δεύτερη θέση. Δίκαιο αποτέλεσμα, παρότι στο 10’ είχε γκολ που δε μέτρησε κακώς (η μπάλα πέρασε τη γραμμή), βρήκε το 1-0 στο 26’ με τον Φρατέζι. Ωστόσο ήταν προβληματική ανασταλτικά, έδινε ευκαιρίες στην Πεσκάρα και στο 71’ από λάθος της άμυνας έγινε το 1-1.

Ο Κρίστιαν Μπρόκι έλαβε τη στήριξη της διοίκησης, έχει πλέον και το άλλοθι των αρκετών απουσιών, στην ομάδα μάλλον παίρνουν απόφαση ότι θα περάσουν από τη διαδικασία των πλέι-οφ για την άνοδο. Η σεζόν, τουλάχιστον ως προς την κανονική περίοδο, τείνει να χαρακτηριστεί αποτυχημένη, ο Μπρόκι τονίζει πως «το να έχω σε κάθε ματς 8-9 απόντες έχει μετρήσει πολύ στα τελευταία αποτελέσματα. Εχω όμως μια σπουδαία ομάδα παικτών και όποιος παίξει με την Ασκολι, ακόμα και σε θέση που δεν είναι δικιά του, θα μου δώσει κάτι παραπάνω, είμαι σίγουρος για αυτό».

Ξανά με πολλά προβλήματα η Μόντσα, τέθηκαν εκ νέου νοκ-άουτ ο σταρ επιθετικός Μπόατενγκ (22/5, 4 ασίστ) και ο σημαντικός αριστερός μπακ Κάρλος Αουγκούστο (25/2). Χάνουν δεύτερο ο σημαντικός επιθετικός Μότα (28/5) και ο βασικός δεξιός μπακ Ντονάτι (25/0), απών σε τρίτο ο βασικός στόπερ Μπελούσι (25/0). Εξω σε πέμπτο ο βασικός φορ Γκίτκιερ (20/6) ενώ είναι έξω σταθερά ο β’ γκολκίπερ Λαμάνα (8/-5) και ο αριστερός μπακ Αναστάζιο (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντι Γκρεγκόριο – Σαμπιρίζι, Πιρόλα, Σκάλια, Μπετέλα – Φρατέζι, Σκοτσαρέλα, Μπαριλά – Ντ’ Αλεσάντρο, Ντιαό, Ρίτσι.

3 διαδοχικά G/G.

Άσκολι

Μόντσα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 1 2022/2023 -