ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΚΙΕΒΟ (1/5/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

3 - 1 01-05-21

ΚΙΕΒΟ

Για τον αγώνα ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΚΙΕΒΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:05 30/04/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Ντέρμπι στην επαρχία Βένετο.

Οδυνηρή η ήττα 2-1 από τη Σαλερνιτάνα, έχασε τις τελευταίες ρεαλιστικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Και είχε και παράπονα για τη διαιτησία στο παιχνίδι με τη Σαλερνιτάνα, έχοντας προηγηθεί από το 29’ έφτασε να προηγείται ως τις καθυστερήσεις, ισοφαρίστηκε στο 91’, από επιθετικό φάουλ στον γκολκίπερ δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 94’.

Ο Πάολο Τζανέτι δεν επιθυμούσε τη διακοπή του πρωταθλήματος αλλά είναι αναγκασμένος να «προσαρμοστεί», η Βενέτσια θέλει 4 βαθμούς για την μαθηματική εξασφάλιση των πλέι-οφ ανόδου. Ενόψει Κιέβο ανέφερε: «Από το ματς του Σαββάτου μας περιμένει μια δύσκολη περίοδος χωρίς ανάσα και ξεκούραση. Με 4 βαθμούς θα είμαστε στα πλέι-οφ ανόδου, το πιστεύουμε και θα προσπαθήσουμε. Ορίζουμε τη μοίρα μας, θα πρέπει να συμβεί μια καταστροφή για να μείνουμε εκτός. Δεν κάνουμε υπολογισμούς, συγκεντρωνόμαστε στην Κιέβο».

Στο αγωνιστικό σκέλος επιστρέφουν στους διαθέσιμους ο εναλλακτικός στόπερ Σβόμποντα (16/1, 8 αλλ.) και ο αναπληρωματικός εξτρέμ Κάρλσον (7/1). Σταθερά έξω ο καλός χαφ Βάκα (15/0) και ο βασικός γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26), δεν προλαβαίνουν άλλο ματς ως το τέλος της χρονιάς.

4 σερί 2-3 γκολ.

Πήρε το 2-2 από την Εμπολι στο εξ αναβολής παιχνίδι και έκανε βήμα για την εξασφάλιση των πλέι-οφ ανόδου. Βρέθηκε να χάνει από το 13’ και της πήρε ώρα να αντιδράσει και να επιτεθεί, στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πιο επιθετική με τις αλλαγές του Αλιέτι και ισοφάρισε στο 52’ με τον Ντε Λούκα. Δέχτηκε δεύτερο στο 61’ αλλά δεν το παράτησε και στο 82’ βρήκε το 2-2 με τον Μαρτζότα, ενώ στο φινάλε ζήτησε και πέναλτι.

Στο +2 η Κιέβο από την ένατη Ρετζίνα και παλεύει στο να εξασφαλίσει τα πλέι-οφ ανόδου, σε ένα δύσκολο φινάλε στη σεζόν. Ο Αλφρέντο Αλιέτι πιστεύει πως «το παιχνίδι στο Εμπολι μας έδειξε ότι μπορούμε να διεκδικούμε πράγματα και να μην περιμένουμε να έρθουν ευνοϊκά οι καταστάσεις. Μπορούμε να φτάσουμε στο στόχο μας με παραγωγικό τρόπο παιχνιδιού, όταν διεκδικείς πράγματα τότε φτάνεις εκεί που θέλεις. Μας περιμένουν τέσσερα δύσκολα παιχνίδια σε έντεκα μέρες, ωστόσο το ίδιο ισχύει και για όλες τις ομάδες».

Χάνει τρίτο ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (12/2), στη μοναδική απουσία για τον Αλφρέντο Αλιέτι.

5/6 τελευταία Under 2,5.

Βενέτσια

Κιέβο

ΟΛΑ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 0 - 2 2020/2021 3 - 1, 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -