ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. - ΟΦΗ (15/12/18, 19:30)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

2 - 1 15-12-18

ΟΦΗ

Για τον αγώνα ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΦΗ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 23:41 14/12/18

1
2

*** Δύο περάσματα (07-08 και 09) ο Παράσχος στον ΟΦΗ.

Εχει αλλάξει για τα καλά η ψυχολογία του, ακόμα και όταν δεν βρίσκεται στην καλύτερη ημέρα του μπορεί και παίρνει τα τρίποντα, αυτό συνέβη στο εντός έδρας 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Κακός στο πρώτο ημίχρονο, που σώθηκε πολλές φορές, στο δεύτερο κάπως βελτιώθηκε και σκόραρε στο 90΄.

Ηταν η τρίτη διαδοχική νίκη κι ενώ την αγνοούσε σε έξι σερί (0-3-3), έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ στα πέντε τελευταία ματς.

«Η νίκη έχει πάντα γλυκιά γεύση, μπορεί να χάσαμε ένα ημίχρονο αλλά μετράει πως πήραμε αυτό που θέλαμε» ρεαλιστής ο Γιώργος Παράσχος.

Με την παρουσία του πολύπειρου τεχνικού έχει αλλάξει ριζικά το κλίμα στις τάξεις της ομάδας, είναι φανερό πως έχει επανακτήσει την αυτοπεποίθησή της.

Από εκεί που γινόταν κουβέντα ακόμα για παραμονή, τώρα επιστρέφουν οι αρχικές βλέψεις, που ήθελαν τον Αστέρα να διεκδικεί την πεντάδα.

Εξέτισε ο στόπερ Τρινταφυλλόπουλος (12/0), διαθέσιμος ο αμυντικός χαφ Ιγκλέσιας (11/0).

Φρέσκο πρόβλημα και απών ο μπακ Βλάχος (7/0). Ούτε τώρα ο στόπερ Ματρικάρντι (1/0), που πάντως δεν είναι μεταξύ των βασικών επιλογών του Παράσχου.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1) Παπαδόπουλος – Κότσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος – Μουνάφο, Ιγκλέσιας – Καλτσάς, Τόνσο, Φερνάντεθ – Μανιάς

Ο Παράσχος εγκαταλείπει το σχήμα με τους τρεις στόπερ με την επάνοδο του Τριανταφυλλόπουλου, επιστρέφει και ο Ιγκλέσιας.

No goal τα πέντε τελευταία ματς του Αστέρα.

Πραγματοποιώντας την καλύτερή εμφάνισή του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη κερδίζοντας εντός έδρας με 3-1 τον Παναθηναϊκό.

Τρομερά πιεστικός από το πρώτο λεπτό, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του, στο δεύτερο ημίχρονο δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή.

Επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρία ματς (0-1-2) κι ενώ είχε προηγηθεί αήττητο τεσσάρων αγώνων (1-3-0).

«Για να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα θα πρέπει όλοι οι παίκτες να τα δίνουν όλα, διαφορετικά δεν έχουμε τύχη» τα λόγια του ικανοποιημένου Νίκου Παπαδόπουλου.

Ο προπονητής της κρητικής ομάδας ζήτησε από τους παίκτες του το ίδιο πάθος και την ίδια αυταπάρνηση και στους εκτός έδρας αγώνες.

Τους τόνισε πως οι εμφανίσεις και οι νίκες με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό θα πρέπει να επαναληφθούν και στα ματς μακριά από την Κρήτη.

Τιμωρημένος ο αμυντικός μέσος Νάστος (11/0).

Δεν τα κατάφερε τελικά ο φορ Αραβίδης (7/0), πάντα εκτός ο μπακ Μπολάκης (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Στρέζος – Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοροβέσης – Παπαστεριανός, Μεγιάδο – Κυριακίδης, Πλατέλλας, Σάσι – Βουό

Ο Παπαστεριανός θα αποτελέσει τον αντκαταστάτη του Νάστου.

Δεν αποκλείεται πάντως να οπισθοχωρήσει ο Κυριακίδης στο πλάι του Μεγιάδο και να βρει ο Κουτσιανικούλης θέση στο αρχικό σχήμα.

Αμφίσκορα τα τέσσερα τελευταία ματς του ΟΦΗ.

Αστέρας Τρίπολης

ΟΦΗ

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 6 - 1 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1 2019/2020 2 - 0 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 0