ΜΑΛΑΤΙΑΣΠΟΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (18/8/18, 21:45)

07:01 29-03-24

1
2

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα περίμεναν στη Μαλάτιασπορ, 3-1 εκτός έδρας την Γκόζτεπε. Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγήθηκε στο 20΄ και κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 32′. Από το 48′ έπαιζε με δυο παίκτες παραπάνω, κάπου κοιμήθηκε όμως και δέχθηκε το 1-1 στο 70′. Αντέδρασε άμεσα, πέτυχε το 2-1 στο 73′ και έκλεισε το σκορ στο 90΄.

Πριν το παιχνίδι με τη Φενέρ ο στόπερ Τζίφτπινάρ δήλωσε: «Εχουμε μελετήσει καλά τον αντίπαλό μας, θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς».

Ο δεξιός μπακ Τσεμπάκε είναι τιμωρημένος

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Ερτάτς – Σαντίκ, Μίνα, Κεμπάκε, Μπούγρα – Αχμέτ – Ντόναλντ-Αντέμ, Αλέκσιτς, Γκιλέρμε – Μπουταίμπ

Η Μαλάτιασπορ εντός έδρας έχει 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα στα τελευταία 9 παιχνίδια. Η μοναδική ήττα της απέναντι στη σημερινή αντίπαλό της, Φενέρμπαχτσε

Ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο πρωτάθλημα απέναντι στην Μπούρσασπορ κερδίζοντάς τη με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16′, όμως ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και ήδη στο 30′ είχε γυρίσει το ματς. Στην επανάληψη είχε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς.

Μεσοβδόμαδα, αν και προσπάθησε να ανατρέψει το 1-0 επί της Μπενφίκα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, δεν τα κατάφερε και έμεινε ισόπαλη στο 1-1. Πίσω στο σκορ από το 26′, παρότι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δεν μπόρεσε κάτι παραπάνω.

Πολύ καλό είναι το κλίμα στην ομάδα παρά τον αποκλεισμό. Μετά τον αγώνα με την Μπενφίκα επί 40 λεπτά ο κόσμος τραγουδούσε στις κερκίδες λες και είχε κερδίσει η ομάδα και το ανταπέδωσαν οι παίκτες βγαίνοντας να τους ευχαριστήσουν γι’αυτή την υποστήριξη.

Επίσης και η υποδοχή στην πόλη Μαλάτια ήταν πολύ καλή με πλήρη στήριξη του κόσμου.

Δεν υπάρχει κάποια απουσία στην ομάδα, άγνωστο αν θα προλάβει ο νέος φορ Σλιμανί να είναι στην αποστολή.

Εδωσε δανεικό τον μέσο Σαλίχ Ουτσάν, που δεν υπολογιζόταν, στην Έμπολι μέχρι το τέλος της σεζόν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντεμιρέλ – Ίσλα, Σκέρτλ, Νοϊστάιντερ, Καλντιρίμ – Ντε Σόουζα, Ελμάζ, Τζουλιάνο – Άγιου, Μπαρίς, Σολντάδο

Επιστρέφει ο Σόουζα στα χαφ και ο Σολντάδο στην επίθεση. Στη θέση του Βαλμπουενά πιθανότατα θα ξεκινήσει ο Μπαρίς.

Η Φενέρμπαχτσε στα τελευταία 25 εκτός έδρας παιχνίδια έχει μόνο 2 ήττες ενώ μετράει 15 νίκες και 8 ισοπαλίες

Δεν την πάει ο Αύγουστος εκτός έδρας. Σε εφτά ματς έχει μόνο ένα διπλό, και αυτό απέναντι στην Γκεντζλερμπιρλιγί που υποβιβάστηκε πέρυσι. 3 ισοπαλίες και 3 ήττες τα άλλα της αυγουστιάτικα αποτελέσματα.