19:58 28-03-24

1
2

*** Προϊστορία: 1-1-1 συνολική και 1-1-0 στη Μινεσότα.

Ανεπαρκής στο 1-3 από το Σαν Χοσέ, αλλά δεν ήταν για να χάσει και ιδίως με τέτοιο σκορ. Δέχτηκε δύο γκολ με πέναλτι (το πρώτο μόλις στο 2’), ενώ ξόδεψε αρκετές παραπάνω και καλύτερες ευκαιρίες, ιδίως από τη στιγμή που ισοφάρισε στο 26’ και ως το τέλος του ημιχρόνου, έχοντας και δοκάρι. Στην επανάληψη έδειξε να μένει και από δυνάμεις, έχοντας αγωνιστεί και μεσοβδόμαδα.

Οι δύο σερί νίκες ακολουθήθηκαν από δύο σερί ήττες, οπότε το ηθικό χαμήλωσε και πάλι. Την πληγώνουν και οι απουσίες, που είναι σημαντικές.

Φρέσκια απουσία και ο μέσος Ιμπσον (10/2). Παραμένουν πάγια έξω ο μέσος Μολίνο (2/2), ο εξτρέμ Φίνλεϊ (7/2), ο αρ. μπακ Μπουρτς (4/0) και από το ξεκίνημα ο χαφ Κρόνιν, πέρασε αμφίβολος ο δεξιός μπακ Μίαρς (4/0).

Ερχεται από ρεπό και γέμισε μπαταρίες. Στο τοπ η ψυχολογία μετά το διπλό στην Ατλάντα, σε παιχνίδι που του στρώθηκε με κερδισμένη αποβολή στο 34’ και δεν άφησε την ευκαιρία να χαθεί (σκόραρε στο 67’ και το 87’), αν και χρωστάει πολλά και στον γκολκίπερ Μελία, που κατέβασε ρολά.

Το ηθικό είναι ανεβασμένο, ο κύριος φόβος που ελλοχεύει είναι να μην μετατραπεί σε υπερβολική σιγουριά. «Δεν το βλέπουμε σαν τίποτα άλλο, εκτός από το ότι πρόκειται για ένα δύσκολο παιχνίδι», δήλωσε ενόψει Μινεσότα ο Πίτερ Βερμίς. Εκεί δεν κέρδισε πέρυσι σε δύο επισκέψεις.

Πάντα έξω ο χαφ Γκουτιέρες (6/5), παραμένει μοναδικό πρόβλημα.

Ηδη έχει παραπάνω εκτός έδρας νίκες (τρεις) και ίσο αριθμό γκολ (10) σε σχέση με όλο το 2017.