ΑΕΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ (23/2/19, 19:30)

ΑΕΚ

2 - 1 23-02-19

ΑΠΟΛΛΩΝ

Για τον αγώνα ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 01:58 23/02/19

1
2

***Στους 0 βαθμούς η θερμοκρασία, χιονόπτωση.
***Μίνι αθηναϊκό ντέρμπι.

Κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό και γνώρισε τη βαριά ήττα με 4-1.

Καλή στο πρώτο, που προηγήθηκε, έκτοτε όμως δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο.

Τέλος στο αήττητο των εννιά ματς (7-2-0), που είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ, στο -8 πλέον από το δεύτερο Ολυμπιακό και μόλις στο +1 από τον τέταρτο Ατρόμητο.

«Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε εμφάνιση πρωταθλητών, στο δεύτερο δεν μπορούσαμε να φορέσουμε ούτε τα παπούτσια μας, απέχουμε πολύ από το να κρατάμε τον ίδιο ρυθμό και στα ενενήντα λεπτά» απογοητευμένος ο Μανόλο Χιμένεθ, που άφησε αιχμές για κακή φυσική κατάσταση.

Εντονη απογοήτευση στις τάξεις της, μοναδικός στόχος που της απέμεινε η κατάκτηση του κυπέλλου, την Τρίτη θα φιλοξενήσει τον Ατρόμητο στη ρεβάνς της νίκης της με 1-0.

Ολη η εβδομάδα πάντως αναλώθηκε σε συζητήσεις για το αν τελικά υπάρχει θέμα φυσικής κατάστασης, όπως το ανέδειξε εμμέσως πλην σαφώς ο Ισπανός τεχνικός. Ο ίδιος μόνον που δεν προσωποποίησε το πρόβλημα (φωνάζοντας το όνομα του Ουζουνίδη…), οι παίκτες πάντως προεξάρχοντος του Μάνταλου διέψευσαν πως έχει προκύψει έλλειμμα δυνάμεων, επικαλούνται μάλιστα και τις μετρήσεις στα πρόσφατα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με ενδιαφέρον αναμένονται τα επόμενα παιχνίδια και κυρίως αυτό με τον Ατρόμητο.

Ηρθε πάντως ένα καλό νέο, έπεσε στα μαλακά για τα επεισόδια στο ματς με τον Αγιαξ, τιμωρήθηκε με ένα χρόνο αποκλεισμό αλλά με διετή αναστολή ενώ θα κληθεί να δώσει χωρίς κόσμο τους δύο επόμενους εντός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες της.

Ούτε τώρα ο Τσιγκρίνσκι (13/0), που παραμένει εκτός.

Τιμωρημένος ο Σιμόες (11/1), πάντα απών ο μπακ Χουλτ (17/0), λείπει καιρό ο μπακ Λόπες (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μπάρκας – Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης – Κρίστισιτς, Μάνταλος – Μπακασέτας, Λιβάγια, Μπογέ – Πόνσε

Πολύ επιθετικό σχήμα από τον Χιμένεθ, είναι όμως πιθανότατο να πάει σε αρκετές αλλαγές τόσο λόγω της κακής εμφάνισης κόντρα στον Ολυμπιακό όσο -κυρίως- λόγω του αγώνα με τον Ατρόμητο που ακολουθεί.

Το 4-1 από τον Ολυμπιακό σταμάτησε το σερί των τεσσάρων under 2,5 της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Ηταν τεράστια η διαφορά δυναμικότητάς του από τον ΠΑΟΚ, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη δεχθεί δύο γκολ.

Κατά συνέπεια ήταν απόλυτα φυσιολογικό το εύρος της εντός έδρας ήττας του με 5-1, παρότι ο αντίπαλος χαλάρωνε σε κάποια διαστήματα.

Εχει μόλις δύο νίκες στο πρωτάθλημα (2-3-16), σχεδόν απίθανο να αποφύγει την τελευταία θέση.

«Ηταν φανερό από την πρώτη στιγμή πως απέχουμε πάρα πολύ από τον αντίπαλό μας, αιφνιδιαστήκαμε και από τα δύο πολύ γρήγορα γκολ και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Απόλυτα δίκαιη η νίκη του ΠΑΟΚ» θα ήταν αδύνατο να μην παραδεχθεί το αυτονόητο ο Μπάμπης Τεννές.

Ο Απόλλων έχει απαλλαχθεί από κάθε άγχος, όμως η βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ ταρακούνησε τον Τεννέ, που δεν θέλει να βιώσει ένα νέο διασυρμό κι ενάντια στην ΑΕΚ. Το βλέμμα μπορεί να στρέφεται ήδη στην επόμενη περίοδο και να εκπονείται ο σχεδιασμός για την άμεση επάνοδο στη Σουπερλίγκα, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα προσεγγίσει επιδερμικά τα εναπομείναντα ματς.

Ο προγραμματισμός πάντως περιλαμβάνει την προώθηση και άλλων νεαρών παικτών πλην του Βάρκα και του Ρώσση, που ήδη παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Τιμωρημένος ο βασικότατος στόπερ Κύργιας (16/0), που συνιστά και το μοναδικό πρόβλημα για τον Τεννέ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Χουάντερσον – Κοντοές, Βαφέας, Οριουέλα – Στάθης, Ντ΄ Ούρσο, Γκίνο, Ρώσση – Ντεφεντερίκο, Μπετινέλι – Ελ Χέλβε

Η τιμωρία του Κύργια φέρνει στόπερ τον Κοντοέ και τον Γκίνο στη βασική ενδεκάδα ως αμυντικό μέσο δίπλα στον Ντ΄Ούρσο. Ο Βάρκας διεκδικεί τη θέση του Ελ Χέλβε ως φορ κορυφής.

Ομοίως για τον Απόλλωνα, το 5-1 από τον ΠΑΟΚ σταμάτησε το σερί των τεσσάρων under 2,5  στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Απόλλων

ΟΛΑ

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 0 - 0 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 2 - 0 2021/2022 3 - 0 2022/2023 -
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 2013/2014 - 2014/2015 2 - 1, 2 - 1 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -