ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜ. - ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ (23/9/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

0 - 5 23-09-20

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Για τον αγώνα ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ-ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 10:20 23/09/20

1
2

* ΓΣΠ (22.800), Λευκωσία. Το Τσίρειο της Λεμεσού δεν πληροί τις προϋποθέσεις της UEFA.
* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα πλέι-οφ τη νικήτρια του ζευγαριού Σαρλερουά – Παρτιζάν.

Απέκλεισε δίκαια τον ΟΦΗ με 1-0 και στοχεύει στην 5η παρουσία του σε ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την τελευταία επταετία. Τη σεζόν 2018/19 πέτυχε ιστορικές νίκες κόντρα σε Λάτσιο, Μαρσέιγ, Βασιλεία, ένα χρόνο νωρίτερα είχε πάρει ισοπαλίες από Έβερτον, Αταλάντα.

Η εμπειρία έκανε τη διαφορά στο Ηράκλειο, έως ότου σκοράρει (50’) δεν είχε το πάνω χέρι, έκτοτε διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμα και μπορούσε να βάλει και δεύτερο.

Στο πρωτάθλημα πάτησε κορυφή, προερχόμενος από τρεις σερί νίκες, τελευταία στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ανόρθωση την Κυριακή (1-3). Ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ήταν πιο ουσιαστικός και ανέτρεψε το 1-0 του 19’ με γκολ στο 37’, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 76’. Εξαιρετική εμφάνιση από τον 21χρονο γκολκίπερ Δημητρίου, που σε δεύτερο σερί ματς έπαιξε αντί του τραυματία Μολ.

Στο ζενίθ η ψυχολογία μετά τις πέντε διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Με τον Σοφρώνη Αυγουστή στον πάγκο ο Απόλλωνας έχει 12/13 προκρίσεις σε προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ (έχει αποκλειστεί μόνο από την Αϊντχόφεν)!

«Είμαστε γεμάτοι. Έχουμε τους ποδοσφαιριστές που μπορούν να ανταποκριθούν μέσα στη χρονιά και θέλουμε να προκριθούμε. Το παιχνίδι είναι όμως δύσκολο, η Λεχ Πόζναν έίναι μια γρήγορη και επιθετική ομάδα. Θέλει μεγάλη προσοχή, οι πιθανότητες είναι 50-50», δήλωσε ο Κύπριος τεχνικός.

Πάλι εκτός ο μπακ Ζοάο Πέδρο, ο στόπερ Γιούστε, ο αμυντικός χαφ ή στόπερ Χάμπος Κυριάκου και ο γκολκίπερ Μολ. ‘Ετοιμος για επάνοδο ο αριστερός χαφ Αγκίρε.

Έχει ηττηθεί μόνο από Αϊντχόφεν, Εβερτον και Αϊντραχτ την τελευταία πενταετία εντός έδρας (14-5-3). Η Αϊντχόφεν είναι η μοναδική ομάδα που τον έχει αποκλείσει επί ημερών Αυγουστή, ο οποίος έχει 12/13 προκρίσεις και συνολικό απολογισμό 15-1-7 στα προκριματικά. Μεταξύ άλλων έχει βάλει κάτω Λάτσιο, Βασιλεία, Μίντιλαντ, Αούστρια, Αμπερντίν, ενώ έχει πάρει ισοπαλίες με Μαρσέιγ, Αταλάντα, Λιόν.

Με το πέρασμά της (3-0) από την έδρα της Χάμαρμπι (Σουηδία) έθεσε τις βάσεις για την επίτευξη του πρώτου στόχου της σεζόν που είναι η παρουσία της στους ομίλους του Γιουρόπα.

Ισορροπημένο και με εκατέρωθεν ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, εξουθένωσε με το γρήγορο ρυθμό την αντίπαλο. Εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες 3-4 βασικών παικτών της σουηδικής ομάδας και περίμενε το β’ ημίχρονο για να πάρει το προβάδισμα (55’) που απλοποίησε το έργο της, βρίσκοντας ακόμα δύο γκολ προς τη λήξη (89’, 92’). Στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει με το ίδιο σκορ (3-0) την αδύναμη Βαλμιέρας (Λετονία).

Στο πρωτάθλημα, την Κυριακή πέτυχε την πρώτη νίκη της σεζόν στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στη Βάρτα (1-0). Μπήκε με 3-4 αλλαγές βασικών και αρκετή χαλαρότητα και κινδύνεψε στα πρώτα λεπτά. Σταδιακά πήρε τα ηνία και σκόραρε με πέναλτι στο 90’.

Ο τεχνικός Ζούραβ ζήτησε μεγάλη προσοχή στο σημερινό παιχνίδι: «Πιστεύω ότι οι πιθανότητες πρόκρισης είναι 50/50. Πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι. Ο αντίπαλος είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία της UEFA, όμως έχουμε τις ικανότητες για να προκριθούμε. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τις ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν στο σκοράρισμα. Φτάσαμε στην Κύπρο από τη Δευτέρα ώστε να εγκλιματιστούμε καλύτερα στις συνθήκες ζέστης που επικρατούν».

Αποχώρησαν πριν μία εβδομάδα με μεταγραφή ο καλός εξτρέμ Γιόσβιακ και ο δεξιός μπακ Γκούμνι, που δεν έπαιξαν ούτε κόντρα στους Σουηδούς.

Μακροχρόνια εκτός ο εν δυνάμει βασικός γκολκίπερ Βαν Ντε Χαρτ και ο αναπληρωματικός επιθετικός Σζίμτσακ.

Χωρίς νέα προβλήματα.

Εφτασε στους ομίλους του Γιουρόπα τη σεζόν 2015-16. Σπουδαίο διπλό κόντρα στη Φιορεντίνα (2-1), αλλά και ήττες από τις αδύναμες Γκάντζασαρ (1-2) και Χαούγκεντσουντ (2-3 )μέσα στην 5ετία. Νίκη στη Σουηδία (Χάμαρμπι 3-0) στον προηγούμενο γύρο.

Απόλλων Λεμεσού

Λεχ Πόζναν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 5 2021/2022 - 2022/2023 -