ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ - ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (18/8/19, 21:45)

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

1 - 1 18-08-19

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ-ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 16:44 17/08/19

1
2

***«Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν Στέντιουμ» (13,500 θ.), Κωνσταντινούπολη

Το πολύ κακό τελείωμα στο φινάλε με 4/5 ήττες την άγχωσε αλλά τελικά κατάφερε να σώσει την χρονιά τερματίζοντας 14η.

4-0-1 στα φιλικά.

Ο γνώριμος Κεμάλ Οζντές γύρισε θέλοντας να φτιάξει και πάλι την εικόνα του συλλόγου, δεν θα είναι εύκολο βέβαια και καλείται να δώσει λύσεις για να μην βρεθεί ο σύλλογος σε δυσανάλογη θέση της περυσινής. Το σημαντικό είναι πως η ηρεμία έχει επανέλθει στις τάξεις της Κασίμπασα, αφού ο Τούρκος προπονητής γνωρίζει καλά τα κατατόπια και δεν θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής.

Ο 49χρονος τεχνικός χωρίς μεγάλη εμπειρία, κάθισε τρία χρόνια στη Μανίσασπορ και μετά ακολούθησαν Γκεντσλερμπιρλίγκι, Μπαλικέρσιρσπορ, Καρσίγιακα, Ελάζιγκσπορ. Μια διετία (2016-18) είχε αρκετά καλό έργο στην Κασίμπασα και πέρυσι έσωσε την Γκεζτέπε που ήταν το κύριο μέλημα.

Εκτός μάχης ο κόφτης Σαντίκου.

Μεγάλη μεταγραφή ο έμπειρος φορ Πεκτμεμέκ (Μπεσίκτας), καλές κινήσεις ο τερματοφύλακας Οζτούρκ (Ακίσαρσπορ), οι μέσοι Κάρα και Ερντογκάν που ήρθαν πακέτο από την Μπούρσασπορ και ο επιθετικός Τιάμ (πέρασμα από ΠΑΟΚ).

Τεράστια η απώλεια του ποιοτικού εξτρέμ Τρεζεγκέ (38/9) που πήρε μεταγραφή για δέκα εκατομμύρια στην Αστον Βίλα, επέστρεψαν στην Ουντινέζε οι δανεικοί Σκουφέ (τερματοφύλακας) και Πέριτσα (σέντερ φορ).

Τερμάτισε στην 4η θέση και επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από απουσία τεσσάρων χρόνων. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την καυτή έδρα της (12-2-3).

Φέτος για το Γιουρόπα Λιγκ έβγαλε εκτός την Τσέχικη Σπάρτα Πράγας και την Πέμπτη θα ταξιδέψει στην Αθήνα να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Με μικρό προβάδισμα μετά το 2-2 της Πράγας πήγε στον επαναληπτικό στη κατάμεστη Τραπεζούντα να υπερασπιστεί το σκορ και τα κατάφερε όντας ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησε 2-1 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τελείωσε τον αγώνα με 14 τελικές προσπάθειες και η δύναμη της ήταν η δεξιά πλευρά που πραγματοποίησε τις περισσότερες επιθέσεις, βρήκε γκολ στο 11’ με κεφαλιά του Σόρλοθ, μεγάλες στιγμές στη συνέχεια για να κλειδώσει την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε την ισοφάριση στην επανάληψη στο 78’. Αργότερα ακολούθησε ένα απίστευτο δεκάλεπτο στο φινάλε όπου οι Τσέχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, όμως αναγκάστηκαν να ανέβουν για το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, με την Τράμπζονσπορ να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο με αντεπιθέσεις ξυραφιά. Στο 97’ έχασε πέναλτι με τον Νουακέμε και ένα λεπτό αργότερα στη τελευταία φάση του ματς ο Νόβακ βγήκε τετ α τετ όπου δεν δυσκολεύτηκε να γράψει τον επίλογο.

Το σύνολο του Ουνάλ Καραμάν παρουσίασε όμορφο ποδόσφαιρο κατά τη διάρκεια της σεζόν. Θέλει να επαναλάβει μια παρόμοια, προσδοκίες για κάτι περισσότερο από την πεντάδα δεν μπορούν να υπάρχουν, αφού υστερεί σε πολλά πράγματα από τις μεγάλες ομάδες της Κωνσταντινούπολης. Πάντως θα προσπαθήσει να χτυπήσει το κύπελλο, καθώς η τελευταία φορά που πήγε τίτλος στην Τραπεζούντα ήταν πριν δέκα χρόνια.

Ο 53χρονος Ουνάλ Καραμάν συνεχίζει για δεύτερη σεζόν μετά την άκρως πετυχημένη περυσινή χρονιά. Πολύ αγαπητός στην Τραπεζούντα, αφού τίμησε τα χρώματα της τοπικής ομάδας στην ποδοσφαιρική του καριέρα, με τα εννιά χρόνια που πέρασε καταγράφοντας 218 συμμετοχές. Τα πρώτα του βήματα στην προπονητική έκανε στις μικρές εθνικές ομάδες της Τουρκίας, ενώ μετά ακολούθησαν Κόνιασπορ, Ανκαραγκουτσού, Αντάνα, Σανλιούρφασπορ και Καρντεμίρ Καραμπούκ.

Μετά τη λήξη του αγώνα με την Σπάρτα Πράγας ο Τούρκος τεχνικός δήλωσε πως το μεγαλύτερο όπλο ήταν το προβάδισμα του πρώτου αγώνα αλλά και πως στον επαναληπτικό είχε την θερμή συμπαράσταση των οπαδών.

«Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που έκατσε και μετά τη λήξη του παιχνιδιού να χειροκροτήσει την ομάδα αναγνωρίζοντας την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε. Ο αγώνας στην Τσεχία ήταν τόσο πολύ σημαντικός, καθώς με την ισοφάριση στο τέλος πήραμε πλεονέκτημα, με την Σπάρτα να είναι ένας πολύ σκληρός αντίπαλος και φάνηκε ότι έχει κάνει πολύ καλή προετοιμασία. Η αφοσίωση των παικτών μου και ο χαρακτήρας που έδειξαν ήταν αξιοσημείωτος έχοντας την πρόθεση να εκπροσωπήσουν την ομάδα με τον καλύτερο τρόπο στην Ευρώπη».

Μια ανάσα μακριά από τον μπαμ με τον στράικερ Στάριτζ, νοκ άουτ ο σημαντικός χαφ Ονάζι.

Ξεχωρίζουν οι προσθήκες του τερματοφύλακα Καρντέσλερ, του αμυντικού Κάμπι και του χαφ Ερντογκάν. Μεγάλες απώλειες ο καλός σέντερ φορ Ρονταλέγκα (37/15) και ο εξτρέμ Γιαζίτσι. Έφυγε και ο σημαντικός χαφ Αμίρι.

Οι Σόσα, Μίκελ και Νουακέμε τα πιο εμπορικά ονόματα.

Κασίμπασα

Τραμπζονσπόρ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 3 - 2 2014/2015 1 - 1 2015/2016 1 - 1 2016/2017 0 - 1 2017/2018 0 - 3 2018/2019 2 - 2 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 2 2021/2022 0 - 1 2022/2023 2 - 0