ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΛΑΤΣΙΟ (2/2/23, 22:00) Βαριά ατμόσφαιρα στη Γιούβε
GOAL BET

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

1 - 0 02-02-23

ΛΑΤΣΙΟ

Για τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΛΑΤΣΙΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:02 01/02/23

1
2

***Νοκ-άουτ ματς για το κύπελλο, με παράταση και πέναλτι να προβλέπονται σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.
***Στο πρωτάθλημα φέτος: Γιουβέντους – Λάτσιο 3-0 (13/11).
***Στα ημιτελικά: Με την Ιντερ.
***Τεχνικός της Γιουβέντους (2019-2020) ο Μαουρίτσιο Σάρι.

Αυτό το -15 θα της καταστρέψει τη χρονιά, αν δεν την κατέστρεψε ήδη. Η ψυχολογία πλέον είναι σε κάκιστο επίπεδο και αυτό φάνηκε στο άνετο 0-2 από την Μόντσα, μέσα στο «Στέιντιουμ». Κανένα πλάνο στο παιχνίδι της, δέχτηκε πολύ εύκολα τα δύο γκολ, στο 18’ και το 39’, ενώ άλλα δύο της Μόντσα δεν μέτρησαν μέσω VAR ως οριακά οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να βγάλει μια αντίδραση με τις αλλαγές, είχε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς.

Δήλωση-έκπληξη από τον Μαξ Αλέγκρι: «Αυτό το -15 μας αναγκάζει πια να βρούμε βαθμούς για να εξασφαλίσουμε την παραμονή. Αυτή είναι η πραγματικότητα, δεν πρέπει να υπάρχουν ψευδαισθήσεις», είπε ο προπονητής, ενώ και ο Ανχελ Ντι Μαρία παραδέχθηκε πως είναι δύσκολο για την ομάδα να συγκεντρωθεί και να βρει κίνητρο στον αγωνιστικό χώρο.

Και δεν αποκλείεται μετέπειτα στη σεζόν να προκύψουν και περαιτέρω κυρώσεις για τη Γιουβέντους, η οποία είναι μπλεγμένη και στο σκάνδαλο με τις μαύρες πληρωμές αλλά και τη φοροδιαφυγή. Ο Μαξ Αλέγκρι προσπαθεί να συγκεντρωθεί στο αγωνιστικό κομμάτι, ενόψει Λάτσιο ανέφερε πως «είναι ένα νοκ-άουτ ματς και πρέπει να το κερδίσουμε, κόντρα σε μια ομάδα που τα πάει καλά στο πρωτάθλημα».

Την ερχόμενη Τρίτη η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Γιουβέντους, εκτός έδρας με τη Σαλερνιτάνα.

Τέθηκε νοκ-άουτ για τον επόμενο ενάμιση μήνα ο Μίλικ (17/6), πολύ σημαντική απουσία. Παραμένει εκτός ο στόπερ Μπονούτσι (9/1), επιστρέφει ο Κιέζα (6/0), ενώ ο Πογκμπά (-), μετά την πρώτη του παρουσία σε αποστολή φέτος, κόντρα στη Μόντσα, τέθηκε νοκ-άουτ ξανά.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Σέσνι – Ντανίλο, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο – Κιέζα, Φατζιόλι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς – Ντι Μαρία, Βλάχοβιτς.

Ο Βλάχοβιτς, που μόλις επέστρεψε από τραυματισμό, ξεκινά βασικός, με τον Ντι Μαρία σε ρόλο παρτενέρ του στην επίθεση. Επιστρέφουν στην άμυνα οι Αλεξ Σάντρο και Μπρέμερ, στον άξονα διεκδικούν θέση οι Λοκατέλι και Μιρέτι.

Έχει δεχτεί 12 γκολ στα 4 τελευταία επίσημα ματς.

Χαμένη ευκαιρία το 1-1 με τη Φιορεντίνα και στο φινάλε κινδύνευσε με την ήττα, το δοκάρι την έσωσε στο 94’. Προηγήθηκε στην πρώτη ευκαιρία (8’) μετά από στατική φάση και κατόπιν επέλεξε μια παθητική τακτική πίσω από την μπάλα. Χωρίς να επιτρέπει ευκαιρίες είχε την αντίπαλο γύρω από την περιοχή της και κάποια στιγμή θα δεχόταν την ισοφάριση. Αυτό έγινε στο 49’, στη συνέχεια βγήκε από το «καβούκι» της, είχε ευκαιρίες, ειδικά μετά την επιστροφή του Ιμόμπιλε στη δράση, είχε τύχη στο τέλος. Έχει χάσει 15 βαθμούς σε παιχνίδια που άνοιξε το σκορ, τους 10 σε ματς στην έδρα της.

Η Λάτσιο δεν ήταν καλή με τη Φιορεντίνα, κυρίως ως προς το ότι έχανε τις περισσότερες μονομαχίες και μετά το γκολ της κατέληξε να αμύνεται σε χαμηλά μέτρα. Έτσι δεν κατάφερε να κρατήσει το 1-0 και στο τέλος κινδύνευσε και με την ήττα. Ο Μαουρίτσιο Σάρι έκανε λόγο ξανά για την έλλειψη διάρκειας σε καλά αποτελέσματα ενώ εξακολουθεί να πιστεύει πως η Λάτσιο δεν είναι φαβορί για να τερματίσει στην τετράδα.

Συγκεκριμένα είπε πως «είναι τέσσερις ομάδες στους ίδιους βαθμούς, δεν αλλάζω τη γνώμη μου για την τετράδα, από την άποψη πως υπάρχουν ομάδες που έχουν περισσότερες λύσεις στο ρόστερ για τον στόχο αυτό».

Τη Δευτέρα η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Λάτσιο για το πρωτάθλημα, εκτός έδρας με τη Βερόνα.

Χωρίς διαπιστωμένες απουσίες, πρακτικά πλήρης η αποστολή.

Αποκτήθηκε στο μεταξύ μέσω Γιουβέντους δανεικός ο διεθνής αριστερός μπακ Πελεγκρίνι, έπαιζε στην Άιντραχτ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μαξιμιάνο – Λάτζαρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς – Μιλίνκοβιτς, Κατάλντι, Λουίς Αλμπέρτο – Φελίπε Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι.

Πιθανή η επιστροφή του Ιμόμπιλε από το πρώτο λεπτό, αν και υπάρχει το ενδεχόμενο να έρθει από τον πάγκο, αν ο Σάρι δεν τον θεωρήσει 100% έτοιμο μετά τον τραυματισμό του.

3/4 τελευταία επίσημα Under 2,5

Γιουβέντους

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 1 - 1 2015/2016 - 2016/2017 2 - 0 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 1 - 0