ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΟΣΑΣΟΥΝΑ (29/11/20, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

4 - 0 29-11-20

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Για τον αγώνα ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΟΣΑΣΟΥΝΑ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 23:31 28/11/20

1
2

*Δίχως θεατές.

Παίζοντας με πολλούς παγκίτες επικράτησε με 4-0 εκτός της Ντιναμό Κιέβου και σφράγισε μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του τσάμπιονς Λιγκ. Εχει πλέον περισσότερους βαθμούς στον όμιλο παρά στο πρωτάθλημα (!) όπου κάνει το χειρότερό της ξεκίνημα από τη σεζόν 1990/91. Ηττα 1-0 από την Ατλέτικο, ίσως να άξιζε ένα γκολ, αλλά ως εικόνα ήταν ένα κλικ κάτω.

«Μας περιμένει ένα δύσκολο ματς διότι η Οσασούνα θα έρθει για να αμυνθεί. Θέλουμε τους τρεις βαθμούς. Ο Ντεστ έχει κάποιες ενοχλήσεις, είναι στην αποστολή θα δούμε πως θα αισθάνεται πριν από το ματς. Οι παίκτες συμφώνησαν με τη διοίκηση για μείωση μισθών, είπα και εγώ πως θα κάνω ότι χρειάζεται για να βοηθήσω τον σύλλογο. Το αν θα κάνουμε μεταγραφή θα το δούμε. Ο κορονοϊός δημιουργεί τραυματισμούς και χρειαζόμαστε πολλούς παίκτες. Ο Μέσι και ο Ντε Γιονγκ χρειάζονταν ξεκούραση. Ο Μινγκέθα έχει πολλές πιθανότητες να ξεκινήσει», είπε μεταξύ άλλων ο Κούμαν την ώρα που στον σύλλογο έχει ξεκινήσει για τα καλά η προεκλογική περίοδος.

Οι υποψήφιοι στις επερχόμενες εκλογές άρχισαν τα «θα» και τις υποσχέσεις. Κεντρικά πρόσωπα των εκλογών αναμένεται να είναι ο Νεϊμάρ και ο Ερικ Χάαλαντ. Οι μάνατζερ των δύο παικτών δέχονται οχλήσεις από τους υποψήφιους προέδρους ώστε να γίνουν οι σημαίες τους. Συνηθίζεται κάθε υποψήφιος να έρχεται σε μια «προφορική» συμφωνία με κάποιον σταρ ώστε να πείσει τους ψηφοφόρους.

Νοκ άουτ ο βασικός στόπερ Πικέ (8/0) και ο πολύτιμος μπακ/χαφ Σέρτζι Ρομπέρτο (7/1), παραμένουν εκτός οι στόπερ Αραούχο (2/0), Ουμτιτί (0/0) και ο βασικός εξτρέμ Φατί (7/4), γυρίζει ο βασικός μέσος Μπουσκέτς (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τερ Στέγκεν – Ντεστ, Μινγκέθα, Λενγκλέ, Τζόρντι Αλμπα – Πιάνιτς, Ντε Γιονγκ – Ντεμπελέ, Μέσι, Κοουτίνιο – Γκριεζμάν.

Ο πιτσιρικάς Μινγκέθα αναμένεται να ξεκινήσει και πάλι στα στόπερ, δύσκολα να μπει ενδεκάδα ο Μπουσκέτς, αν το κάνει θα πάρει τη θέση του Ντε Γιονγκ.

Σε 38 ματς ως γηπεδούχος απέναντι στην Οσασούνα στην Πριμέρα έχει 29-4-5 και γκολ 112-20.

Ο Μέσι έχει 22 γκολ απέναντι στην Οσασούνα στο πρωτάθλημα. Σε 11 ματς έχει σκοράρει, στα 7/11 έβαλε 2+ γκολ

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, πολύ καλό δεύτερο, ισοπαλία 1-1 εντός με την Ουέσκα. Εντελώς διπρόσωπη, ήταν μια απογοήτευση στα πρώτα 45 λεπτά (ειδικά στην επίθεση), άλλη ομάδα μετά, μπορούσε και τη νίκη αλλά δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία.

«Ο Αριδάν είναι μαζί μας αλλά δεν θεωρώ πως μπορεί να ξεκινήσει. Η απουσία του Νταβίδ Γκαρθία είναι τεράστια για εμάς, δεν έχει χάσει λεπτό ως τώρα, αλλά έτσι είναι το πρωτόκολλο. Παρότι λείπει ο Νταβίδ και ίσως δεν ξεκινήσει ο Αριδάν μπορούμε να παίξουμε με τρία στόπερ. Αλλωστε ακόμη και με τέσσερις στην άμυνα να παίξεις εκεί, συνήθως αναγκάζεσαι να τους κάνεις… έξι με τα εξτρέμ πίσω από την πίεση που δέχεσαι», είπε ο Αρασάτε.

Πολλές… αλλαγές στο δελτίο απουσιών. Στα ευχάριστα πρώτα, πήρε το ΟΚ των γιατρών και μπήκε στην αποστολή ο βασικός στόπερ Αριδάν (4/0). Στα δυσάρεστα, εκτός λόγω πρωτοκόλλου κορονοϊού ο βασικός στόπερ Νταβίδ Γκαρθία (9/0) που ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα, δεν γυρίζει ο στράικερ Καλέρι (4/1) και ο πολύτιμος μέσος Τορό (6/0), νοκ άουτ ο στράικερ Ανδριάν (9/1). Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες, ο εξτρέμ Μπράντον και ο στράικερ Αβιλα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ερέρα – Ρονκάλια, Νάβας, Ουνάι Γκαρθία – Νάτσο Βιδάλ, Μονκαγιόλα, Οϊερ, Ινιγο Πέρεθ, Τζόνι – Ρουμπέν Γκαρθία, Μπούντιμιρ.

Με τρία στόπερ ο Αρασάτε, το είχε κάνει και στο αντίστοιχο περυσινό ματς. Με αυτήν την διάταξη μένει εκτός ο μεσοεπιθετικός Ρομπέρτο Τόρες για να καλύψει όλη τη δεξιά πλευρά ο μπακ Νάτσο Βιδάλ.

Μπαρτσελόνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Οσασούνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 7 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 7 - 1 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 2 2020/2021 4 - 0 2021/2022 4 - 0 2022/2023 1 - 0