ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ - ΦΟΥΛΑΜ (8/2/23, 21:45): Θα ψάξει το παραπάνω η Φούλαμ

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

2 - 3 08-02-23

ΦΟΥΛΑΜ

Για τον αγώνα ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ-ΦΟΥΛΑΜ γράφει ο Αντώνης Τσούτης Ημερομηνία: 22:23 07/02/23

1
2

*** Επαναληπτικός για τον 4ο γύρο. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.
*** Η ομάδα που θα προκριθεί, θα υποδεχθεί τη Λιντς.

Παλικαρίσιο το 1-1 που πήρε στο Λονδίνο στο πρώτο ματς, δεν θαμπώθηκε από το στάτους της Φούλαμ, το χτύπησε παραπάνω από ίσια.

Καλός βαθμός στο πρωτάθλημα με το 1-1 στο Μίλγουολ, πάντα σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα των πλέι οφ. Σε ένα κατάμεστο «Ντεν», δεν εξελίχτηκε απλά, όμως έβγαλε χαρακτήρα στο ανασταλτικό κομμάτι, από τη στιγμή που έμεινε πίσω (60’) άρχισε να ψάχνει πράγματα και βρήκε το γκολ στο 81’.

«Δεν μας επέτρεψαν για μεγάλα διαστήματα να παίξουμε το ποδόσφαιρο μας κι αυτό δίνει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα στο βαθμό που πήραμε. Θα ξαναπώ ότι αυτή η ομάδα έχει πολλά νέα παιδιά και τέτοια ματς αποτελούν βάση εμπειρίας και ψησίματος για τη συνέχεια» τονίζει ο Μόμπρεϊ.

Νοκ άουτ ο σκόρερ μπακ Κίρκιν (19/2). Παραμένουν εκτός με χοντρή ζημιά ο άτυχος  σταρ φορ Στιούαρτ (13/10) και ο βασικός χαφ Έβανς (24/0), μαζί με το φουλ μπακ Γκους (19/1) και το μέσο Έμπλετον (23/2, 10 αλλ.).Εξέτισε ο στόπερ/μέσος Ο’ Νίεν (25/0). Δεν έχει δικαίωμα ο νεοφερμένος φορ Γκέλχαρντ (1/0).

Δεν υποτίμησε τη Σάντερλαντ στο πρώτο ματς, είχε μεν το μεγαλύτερο μερίδιο ευκαιριών, όμως ήταν και εκείνη με τη σειρά της ευάλωτη. Στην Πρέμιερ το αφήγημα εξελίσσεται ιδανικά, πήρε το 0-0 στο εκτός λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, οι 32 πόντοι σε 22 ματς, είναι η 2η ιστορικά καλύτερη συγκομιδή της σε αυτό το εύρος αγώνων.

Ένα 0-0 που το άξιζε απόλυτα, σφικτές γραμμές, προσήλωση σε όλο το 90λεπτο, δεν έχασε ούτε σε μια στιγμή την πειθαρχία της.

«Είναι πολύ σημαντικό σαν οργανισμός να αγκαλιάζουμε την περίσταση, να παίζουμε κόντρα σε τέτοιους αντιπάλους κοιτάζοντας τους κατάματα χωρίς φόβο» τονίζει ο Σίλβα, ο οποίος αποβλήθηκε στο Τσέλσι και σήμερα θα δει το ματς από την εξέδρα.

Δεν έχουν δικαίωμα οι νεοαποκτηθέντες, ο χαφ Λούκιτς (-), ο μπακ Σεντρίκ (-) και ο στόπερ Ντάφι (4 αλλ./0). Χωρίς ιδιαίτερα θέματα, θα γίνει πάντως το σχετικό ροτέισον.

Σάντερλαντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Φούλαμ

FA CUP 2013/2014 - 2014/2015 0 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 2 - 3