ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ - ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ. (6/12/19, 20:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ

0 - 3 06-12-19

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ.

Για τον αγώνα ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ-ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ. γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 12:24 06/12/19

1
2

*** Στον πρώτο γύρο: Σλάβια – Λίμπερετς 1-0.

Δεν την άξιζε την ήττα 1-0 από την Ολομουτς εκτός έδρας, είχε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, σε αντίθεση με την αντίπαλό της, που ήταν πιο εύστοχη για το γκολ του 15’.

Πιο κοντά στην πρώτη εξάδα απ’ ότι στην τελευταία, είναι ξεκάθαρη η στόχευσή της, να μπει στην πρώτη, ωστόσο έφυγε νευριασμένη την περασμένη εβδομάδα από το Ολομουτς, αφού κάτι τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα παίρνει, αν δεν θέλει να μείνει στη μεσαία τετράδα της βαθμολογίας και ειδικά όταν ακολουθούν παιχνίδια όπως αυτό με την πανίσχυρη Σλάβια. Τουλάχιστον πριν τη μεγάλη χειμερινή διακοπή έχει ξανά εντός έδρας ματς, με την πιο βατή αντίπαλο, Καρβινά.

Δεν δόθηκε το ΟΚ, συνεπώς δεν μπορούν να αγωνισθούν οι δανεικοί από τη Σλάβια, ο κεντρικός μέσος Οσκαρ (14/1, 2 αλλ.), οι φορ, 2ος σκόρερ Μούσα (16/7, 6 αλλ.), Κούχτα (11/0, 7 αλλ.) κι ο εξτρέμ Μπαλούτα (9/0).

Αήττητη από τις 21 Απριλίου στο πρωτάθλημα, έχει 510 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ ύστερα από το 2-0 επί της Καρβινά εντός έδρας. Παράσταση για ένα ρόλο με 31-4 τελικές προσπάθειες για γκολ, 13-0 εντός εστίας, χρειάστηκε ένα στημένο για να ανοίξει το σκορ στο 63’ και ένα πέναλτι στο 93’ να το κλείσει.

«Καβάλα στο άλογο» είναι εδώ και καιρό, βαδίζει πρόσω ολοταχώς για την επανάληψη του τίτλου της, έχει σούπερ προβάδισμα και παίζει με τον αέρα της ανώτερης και άνετης σε κάθε ματς.

Δυστυχώς για εκείνη η αναμέτρηση της Τρίτης με την Ντόρτμουντ για το Τσάμπιονς Λιγκ είναι αδιάφορη βαθμολογικά από πλευράς της, αφού θα τερματίσει 4η στο γκρουπ, συνεπώς επικεντρώνεται στα δύο τελευταία ματς στην Τσεχία πριν τη μεγάλη διακοπή.

Τιμωρημένος είναι ο 2ος σκόρερ, βασικός χαφ Χουσμπάουερ (18/5), εκτός ξανά ο βασικός στόπερ Χοβόρκα (9/0).

Λίμπερετς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σλάβια Πρ.

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 1 - 3 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 1 2017/2018 0 - 0 2018/2019 0 - 1, 0 - 0 2019/2020 0 - 3, 1 - 3 2020/2021 0 - 1 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 2