ΑΤΛΑΣ - ΤΟΛΟΥΚΑ (29/09/18, 05:00): Πρόβλημα το τερέν του «Χαλίσκο»

17:33 29-03-24

1
2

Ηττα και στο δεύτερο ματς με τον Ογιος, 2-0 από την πρωτοπόρο Κρουζ Αζούλ, παρά ορισμένες θετικές αγωνιστικές ενδείξεις. Ακόμα μία φορά κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές φάσεις, όμως υστέρησε την κρίσιμη ώρα κι έτσι παραμένει με τον τραγικό απολογισμό να έχει μόνο δύο βαθμούς κι να έχει σημειώσει μόνο ένα γκολ μετά από δέκα ματς.

Παρά την ήττα, ο τεχνικός συνεχάρη τους παίκτες για την προσπάθεια. Φυσικά ο κόσμος της είναι εξοργισμένος, μία μερίδα μαζεύτηκε έξω από τις αθλητικές εγκαταστάσεις του συλλόγου και φώναζε «να φύγουν όλοι», «η υπομονή μας τελείωσε», «τόσος πολύς κόσμος για τόσο μικρή ομάδα» και τέτοια, έχοντας κυρίως στο στόχαστρο τον πρόεδρο Γκουστάβο Γκουσμάν. Χωρίς νίκες, οι παίκτες αναγνωρίζουν ότι δεν μπορούν να απαιτήσουν άλλη υπομονή. «Παίζοντας με την καρδιά πληγωμένη είναι δύσκολο να σκεφτεί το κεφάλι», δήλωσε ο μέσος Αντράντε.

Συνεχίζει τραυματίας ο στόπερ Παρέχα.

Με βάση το καλό ποδόσφαιρο έκανε ανατροπή κόντρα στη Νεκάξα και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη με 3-2. Κόντρα στην εικόνα του ματς δέχτηκε γκολ στο 41’ και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, αλλά μπήκε αποφασιστικά στην επανάληψη, κατάφερε να φτάσει στο 2-1 στο 60’ και το 3-1 στο 80’, ενώ δέχτηκε τη μείωση με φοβερό σουτ στο 87’.

Πολύ δυνατή ψυχολογία από τις τρεις σερί νίκες, που της επέτρεψαν να αναρριχηθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Κόντρα στην ουραγό Ατλας υπάρχει ο φόβος να υποτιμήσει την αντίπαλο. «Δεν θα αντιμετωπίσουμε την Ατλας αψήφιστα παρότι είναι ουραγός. Ξέρουμε ότι θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι», δήλωσε ο μέσος Ντα Σίλβα.

Ο τεχνικός Κριστάντε θα εξέτιε κανονικά τιμωρία δύο αγωνιστικών, αλλά στο τελευταίο ματς φώναζε τον διαιτητή κλέφτη από την εξέδρα και του προστέθηκε και τρίτη αγωνιστική! Παραμένουν πάγιες απώλειες ο χαφ Μπαριέντος (1 αλλ./0) και ο αμυντικός Ακόστα (-), χωρίς όμως να επηρεάζουν.