ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ - Μ. ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ (7/7/20, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

2 - 1 07-07-20

Μ. ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

Για τον αγώνα ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ-Μ. ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 14:36 07/07/20

1
2

*** Ρεβάνς, ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ, ο νικητής θα παίξει έναν αγώνα μπαράζ για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο με την 5η του γκρουπ πρωταθλήτριας.

*** Θεατές στις εξέδρες όσο το 25% της χωρητικότητας του γηπέδου, γύρω στους 1.570.

*** Στην κανονική διάρκεια: Μποέμιανς – Μπόλεσλαβ 3-0 (21/7), Μπόλεσλαβ – Μποέμιανς 2-1 (8/11).

Α’ ΜΑΤΣ (Μπόλεσλαβ – Μποέμιανς 3-0): Ηταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος η Μποέμιανς, αλλά εκείνη δέχτηκε το γκολ σε αντεπίθεση στο 43’. Αυτό ανέβασε κατακόρυφα την αυτοπεποίθηση της Μπόλεσλαβ, που ανέβασε στροφές στο β’, σκόραρε δεύτερο στο 50’, είχε δοκάρι και σκόραρε τρίτο στο 58’, για να κυλήσει με εκατέρωθεν ευκαιρίες το ματς ως το τέλος.

Πήγε στο Μπόλεσλαβ με οκτώ νίκες στα εννέα τελευταία ματς της, έφυγε με ήττα, που βάσει εικόνας δεν άξιζε να είναι τέτοιου ύψους.

Απογοήτευση που έφυγε από το Μπόλεσλαβ με και έφυγε με τρία γκολ στην πλάτη, «όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, που χάσαμε τρεις κλασικές ευκαιρίες», είπε ο κόουτς Κλουσάσεκ. Ποντάρει σήμερα στην πολύ δυνατή φέτος έδρα της –δέκα νίκες σε 16 παιχνίδια-, ώστε να προσπαθήσει έστω για την ανατροπή.

«Το 0-3 είναι ένα πολύ βαρύ σκορ, αλλά μπορώ να υποσχεθώ στον κόσμο πως θα κάνουμε τα πάντα για την πρόκριση», υποστήριξε ο τεχνικός των «καγκουρό».

Αμφίβολος ο καλός φορ, εκ των 1ων σκόρερ, Πούλκραμπ (7/5).

«Ξύπνησε» την κατάλληλη στιγμή, καθώς συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ πριν από αυτές δεν είχε νικήσει για έξι διαδοχικά ματς. Όπως και με τη Σλοβάτσκο στο πρώτο ματς των πλέι οφ, έτσι και τώρα, έκανε καλό δεύτερο ημίχρονο.

Πρόσω ολοταχώς για τον τελικό ευρωπαϊκού εισιτηρίου, όπως έκανε και πέρυσι, που το πήρε κιόλας. «Είναι μόνο το πρώτο ημίχρονο στο ζευγάρι, καλά πήγε, αλλά γνωρίζοντας το περιβάλλον εκεί θα μετανιώσουμε αν πιστέψουμε πως όλα τελείωσαν», είπε ο κόουτς Βέμπερ.

Ερωτηματικό ο βασικός κεντρικός μέσος Χουμπίνεκ (30/1, 2 αλλ.).

Μποέμιανς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Μ. Μπόλεσλαβ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 1 - 3 2017/2018 1 - 3 2018/2019 0 - 0 2019/2020 3 - 0, 2 - 1 2020/2021 4 - 0 2021/2022 2 - 2 2022/2023 4 - 0