ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (24/2/19, 18:00)

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

3 - 0 24-02-19

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Για τον αγώνα ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ-ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 09:31 24/02/19

1
2

«Άγγιξε» το διπλό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, προηγούμενη με 2-0 στο 76’, αλλά επέδειξε αφέλεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεχόμενη τα γκολ της ισοφάρισης στο 83’ και στο 86’. Κατώτερη στο α’ ημίχρονο, ανέβηκε θεαματικά στο β’, έχοντας και φάσεις πέραν των γκολ.

Σερί 3-2-0 με τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ στον πάγκο, με το -9 της Ανόρθωσης είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για την τέταρτη θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη.

«Η ΕΝΠ είναι οργανωμένη ομάδα και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν έχουμε δικαιολογίες. Παίζουμε εντός έδρας σε ένα σημαντικό για μας παιχνίδι και θα πρέπει από το πρώτο λεπτό να επιτεθούμε και να δείξουμε πόσο πολύ θέλουμε την νίκη», δήλωσε ο τεχνικός Ιδιάκεθ. Ακολουθεί το πρώτο ματς με τον ΑΠΟΕΛ για τους «8» του κυπέλλου, ωστόσο δεν φαίνεται να υπάρχουν σκέψεις για rotation.

Τιμωρημένος ο Γιάννου (14/1), εκτός ξανά ο επίσης επιθετικός Φλοριάν (14/7) και ο στόπερ Μοϊσόφ (7/0), δύσκολα θα προλάβει ο εξτρέμ Ακοράν (18/3). Ίσως επανέλθει ο στόπερ Μικέλ Γκονσάλεθ (15/1), εξέτισε ο δεξιός μπακ Ιγκορ (14/0). Τιμωρημένος είναι και ο προπονητής της, που αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυριών απέναντι στον ΑΠΟΕΛ.

Πριν από τη φετινή ήττα στο Παραλίμνι είχε εφτά σερί νίκες απέναντι στην ΕΝΠ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου, παίρνοντας 2-2 την Τετάρτη στην Πάφο, στο πρώτο ματς. Προηγήθηκε (24’), επέτρεψε την ανατροπή (44’ 1-1, 52’ 2-1), άξιζε όμως την ισοπαλία και την πήρε με γκολ στο 78’. «Με τέτοιες εμφανίσεις είμαι σίγουρος για το μέλλον», δήλωσε ο κόουτς Φελκ.

Στο προηγηθέν (εντός έδρας) 1-1 απέναντι στην ίδια ομάδα για το πρωτάθλημα είχε διπλάσιες τελικές, δεν άξιζε όμως κάτι παραπάνω από το 1-1. Συμπλήρωσε 10 ματς για το πρωτάθλημα με μία μόνο νίκη, αλλά σε αυτό το διάστημα απέκλεισε την Ανόρθωση από το κύπελλο.

Άγνωστο αν θα χτυπήσει το παιχνίδι με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα ή αν ο Δανός τεχνικός κάνει rotation ενόψει του επαναληπτικού κυπέλλου με την Πάφο. Σαφώς και χρειάζεται βαθμούς στο πρωτάθλημα, καθώς παραμένει σε δύσκολη θέση, αλλά είναι η ποιότητα του αντιπάλου τέτοια που ίσως οδηγήσει σε σκέψεις συντήρησης δυνάμεων.

Πλήρης με την επάνοδο του πολύτιμου αμυντικού χαφ Ενόχ (14/1).

Δεκατέσσερα σερί under 3,4, τα εννιά under 2,5.

ΑΕΚ Λάρνακας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Παραλίμνι

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Α' ΚΥΠΡΟΥ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 - 2015/2016 2 - 1 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 0 2019/2020 4 - 4 2020/2021 1 - 2 2021/2022 - 2022/2023 3 - 1