ΓΚΕΝΚ - ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (7/5/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΚΕΝΚ

3 - 0 07-05-21

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Για τον αγώνα ΓΚΕΝΚ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:19 07/05/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.
*** Στην κανονική περίοδο: Γκενκ – Κλαμπ Μπριζ 1-2 (30/8) και Κλαμπ Μπριζ – Γκενκ 3-2 (24/1).

Πήρε εκδίκηση (3-2) από την Αντβέρπ, ξεπληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα (ανατροπή) την ήττα της πριν 2 εβδομάδες στην Αμβέρσα.

Προηγήθηκε δίκαια (20’) σε α’ μέρος που είχε τον έλεγχο. Ωστόσο, χρειάστηκε να τη ξυπνήσουν από τον αγωνιστικό λήθαργο του β’ ημιχρόνου τα 2 μαζεμένα γκολ της αντιπάλου (57’, 61’). Ξαναπήρε τα ηνία στη μεσαία γραμμή και απάντησε αρχικά με σουτ του πρώτου σκόρερ Ονουάτσου (73’) και προς τη λήξη (88’) με το 2ο γκολ του πρωταγωνιστή εξτρέμ Μπογκοντά.

«Τα παιδιά χρειάζεται να πειστούν πως είναι ικανά για μεγάλα πράγματα» ενθουσιασμένος ο τεχνικός Βαν Ντε Μπρομ μετά την τελευταία νίκη στην Αμβέρσα.
Ο τεχνικός της Γκενκ συνέχισε τα εγκωμιαστικά σχόλια για την ομάδα του και λίγες ώρες πριν τη συνάντηση κορυφής με την Κλαμπ Μπριζ: “Διαθέτουμε τους καλύτερους επιθετικούς στη χώρα, κάτι που φαίνεται και από τους αριθμούς. Αν καταφέρουμε να κερδίσουμε την Μπριζ, τότε μειώνουμε την απόσταση στους 5 βαθμούς και τίποτα πια δεν είναι αδύνατον”.

Εξέτισε ο βασικός αμυντικός μέσος Χέινεν (24/2).

Χωρίς νέες απουσίες.

Κράτησε την απόσταση των 8 βαθμών από τους διώκτες της μετά τη δίκαιη ισοπαλία (2-2) κόντρα στην Αντερλεχτ.

Δεν ήταν καλή στο α’ ημίχρονο και πρέπει να νιώθει τυχερή που το 0-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Μπήκε εμφανώς βελτιωμένη στο β’ μέρος και πήρε δίκαια το προβάδισμα (49’). Χαλάρωσε ξανά μετά το 60’ και το πλήρωσε με πρόσκαιρη ανατροπή (64’, 86’) πριν ισοφαρίσει χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του επιθετικού Ντοστ (89’).

«Είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο μας» σχολίασε ο τεχνικός Κλεμάν μετά την ισοπαλία κόντρα στην Αντερλεχτ, με τον ίδιο πάντως να μην σχολιάζει το αγωνιστικό χαμήλωμα της ομάδας του εδώ και 1 μήνα. “Το μόνο που θέλουμε είναι να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε για να βγούμε πρωταθλητές και καλό θα ήταν να το κάνουμε όσο πιο σύντομα γίνεται”.

Εξέτισε ο βασικότατος δεξιός μπακ Μάτα (34/1).
Επιστρέφουν στις επιλογές ο αμυντικός χαφ Μπαλάντα (21/1) και ο επιθετικός Μπαντζί (24/4).

Παραμένει εκτός ο αμυντικός Ρίκα (14/0).

Γκενκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Κλαμπ Μπριζ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 3 - 2, 1 - 3 2014/2015 1 - 1 2015/2016 4 - 2, 3 - 2 2016/2017 2 - 1 2017/2018 2 - 0, 1 - 1 2018/2019 1 - 1, 3 - 1 2019/2020 1 - 2 2020/2021 1 - 2, 3 - 0 2021/2022 2 - 3 2022/2023 3 - 1, 3 - 1