ΟΣΤΑΝΔΗ - ΓΑΝΔΗ (16/5/21, 14:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΣΤΑΝΔΗ

0 - 4 16-05-21

ΓΑΝΔΗ

Για τον αγώνα ΟΣΤΑΝΔΗ-ΓΑΝΔΗ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:02 16/05/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.
*** Στην κανονική περίοδο: Οστάνδη – Γάνδη 2-1 (6/12) και Γάνδη – Οστάνδη 1-0 (8/3).

Την Πέμπτη ηττήθηκε δίκαια (1-2) στην έδρα της Γάνδης στο πρώτο από τα back to back παιχνίδια στον όμιλο των πλέι οφ της Ευρώπης.

Πλήρωσε την υποτονική της παρουσία στο α’ ημίχρονο (0-2). Ανέβασε στροφές μετά τη μείωση του σκορ (62′), αλλά δεν κατάφερε να φανεί ξανά εύστοχη μέχρι το φινάλε.

Ξεκίνησε τη διαδικασία με πλεονέκτημα 2 βαθμών χάρη στην εξαιρετική της πορεία στην κανονική διάρκεια και επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση με εντυπωσιακή νίκη (6-2) κόντρα στη Σταντάρ στην πρεμιέρα. Η άγνοια κινδύνου που τη χαρακτηρίζει έφερε την ήττα (3-5) από τη Μαλίν στη δεύτερη στροφή, δεχόμενη 2 γκολ προς τη λήξη (84’, 92’).

“Δεν μπορούμε να πούμε πως ήμασταν κουρασμένοι, αφού στο β’ μέρος τρέξαμε τον αντίπαλο. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας -ειδικά στο α’ ημίχρονο- και να μην τα επαναλάβουμε την Κυριακή” το σχόλιο του τεχνικού Μπλέσιν μετά την ήττα της Πέμπτης.

Μεταγραφικές σειρήνες για τον φορ/ πρώτο σκόρερ Σακαλά (Ρέιντζερς) και τον ταλαντούχο τεχνικός Μπλέσιν (Σέφιλντ Γιουν.).

Δύσκολα θα προλάβει ο βασικός στόπρ Χέντρι (28/2).

Σταθερά εκτός ο μέσος ΜακΓκίχαν (20/3) και ο μπακ Καπόν (12/1).

Το κακό της ξεκίνημα στον όμιλο την υποχρεώνει να κάνει 2/2 νίκες κόντρα στην Οστάνδη ώστε να αποκτήσει χειροπιαστές ελπίδες για το τελευταίο ευρωπαικό εισιτήριο.

Την Πέμπτη έκανε το πρώτο βήμα παίρνοντας το τρίποντο (2-1) εντός έδρας. Απόλυτη κυρίαρχος μέχρι το 2-0 (59′), αλλά κόντεψε πάλι να φανεί αυτοκαταστροφική μετά τη μείωση του σκορ (62′).

Πληρώνει διαρκώς τις πολλές μεταπτώσεις στο παιχνίδι της, αφού δεν ήταν κατώτερη από τις Σταντάρ και Μαλίν στη μεγαλύτερη διάρκεια των προηγούμενων αγώνων στον όμιλο.

“Δεν είμαστε ακόμα νεκροί. Επιτέλους κερδίσαμε στα πλέι οφ. Θα θέλατε να είμαι πιο αισιόδοξος, ωστόσο παραμένω ρεαλιστής. Συμμετέχουμε στα πλέι οφ , άρα μπορούμε και να τα κερδίσουμε” σημείωσε ο τεχνικός Βανχάεζεμπρουκ μετά τη νίκη της Πέμπτης, έχοντας εντοπίσει τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της ομάδας του, για τα οποία όπως είπε δεν μπορεί να κάνει τίποτα τώρα.

Νέα απουσία ο καλός αμυντικός χαφ Οβούσου (25/0).
Εκτός ξανά ο στόπερ Αρσλάναγκιτς (16/0), ο επιθετικός Ντεπουάτρ (23/2), ο βασικός μπακ Νούριο (25/1) και μακροχρόνια ο επιθετικός Νιαγκμπό (18/1).

Επιστρέφει στις επιλογές ο χαφ Μαρέχ (11/0).

Οστάνδη

Γάνδη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 1 - 1, 0 - 0 2014/2015 1 - 3 2015/2016 0 - 1, 5 - 2 2016/2017 4 - 3, 1 - 0 2017/2018 0 - 2 2018/2019 0 - 4 2019/2020 2 - 1 2020/2021 2 - 1, 0 - 4 2021/2022 1 - 0 2022/2023 1 - 3