ΜΑΛΙΝ - ΣΤΑΝΤΑΡ Λ. (16/5/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΜΑΛΙΝ

3 - 1 16-05-21

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ

Για τον αγώνα ΜΑΛΙΝ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:15 16/05/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.
*** Στην κανονική περίοδο: Μαλίν – Σταντάρ Λ. 0-4 (20/1) και Σταντάρ Λ. – Μαλίν 2-2 (6/12).

Ξεκίνησε καλύτερα απ’ όλους στο γκρουπ της Ευρώπης, παίρνοντας με το σπαθί της 4 βαθμούς στα 2 πρώτα παιχνίδια.
Την Πέμπτη βρέθηκε στη Λιέγη για τον πρώτα από τους δύο διαδοχικούς αγώνες κόντρα στη Σταντάρ, με στόχο να κρατηθεί «ζεστή» επιθετικά και να προσθέσει γκολ στα 15 που μετράει στην τελευταία 4άδα αγώνων.

Τα κατάφερε και με το παραπάνω, αφού έφυγε με σπουδαίο τρίποντο (2-1). Ηταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο, όπου πήρε προβάδισμα από λάθος του αντίπαλου κίπερ (14′). Διπλασίασε στις αρχές του β’ μέρους (54′), ωστόσο η μείωση του σκορ (68′) και η αποβολή παίκτη της (69′) την έβαλαν σε μπελάδες μέχρι τη λήξη.

Ο τεχνικός Βράνκεν βγάζει ικανοποίηση για την επίλυση του προβλήματος δυστοκίας που την ταλαιπώρησε σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.
“Μπορούμε και ακόμα καλύτερα. Αξίζαμε τη νίκη και θα έπρεπε να το είχαμε καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο” σχολίασε ο Βράνκεν, με την αυτοπεποίθηση να βρίσκεται στα ύψη.

Ο έμπειρος αμυντικός χαφ Ντεφουρ (16/0) κρέμασε ήδη τα παπούτσια και εντάχθηκε στο προπονητικό τιμ.
Σταθερά εκτός ο αμυντικός χαφ Βαν Ντάμε (23/3) και ο γκολκίπερ Κούκε (16 συμ.).

Εμεινε πίσω στην διεκδίκηση της πρωτιάς του ομίλου μετά την εντός έδρας ήττα της Πέμπτης από τη Μαλίν (1-2).
Κατώτερη των περιστάσεων, βρέθηκε να κυνηγάει 2 γκολ (14′, 54′), πριν μειώσει (68′) και πιέσει για την ισοφάριση έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα (69′).
Η νίκη με ανατροπή (2-1) της περασμένης Κυριακής κόντρα στη Γάνδη βελτίωσε πρόσκαιρα τη βαριά ατμόσφαιρα που είχαν φέρει η απώλεια του κυπέλλου (1-2 Γκενκ) και η συντριβή (2-6) από την Οστάνδη στην πρεμιέρα των πλέι οφ Ευρώπης.

Η αγωνιστική της εικόνα δεν βγάζει πάντως αισιοδοξία πως μπορεί να κατακτήσει την πρωτιά στο γκρουπ.

“Θα πρέπει να ψάξει κανείς πολύ για να βρει θετικά στοιχεία. Αν δέχεσαι τόσο εύκολα γκολ στα πλέι οφ, τότε δεν μπορείς να πας πουθενά. Η νοοτροπία ήταν εκεί, ωστόσο η τελική πάσα δεν υπάρχει” όλα μαύρα για τον τεχνικό Λεγιέ, που δεν ξέρει με ποιόν να τα πρωτοβάλει.

Αναμένεται να αγωνιστεί με νάρθηκα ο πολύτιμος μέσος Αμαλάχ (27/10) που έσπασε το δάκτυλό του στον τελευταίο αγώνα.
Σε δυσμένεια ο πολύπειρος εξτρέμ Καρσελά (24/2), ωστόσο επέστρεψε στις προπονήσεις με την υπόλοιπη ομάδα την Παρασκευή και πιθανόν να ξαναμπει στις επιλογές.

Παραμένουν εκτός ο σημαντικός δεξιός μπακ Μποκαντί (31/4) και ο στόπερ Ντουσέν (21/2).

Μαλίν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΒΕΛΓΙΟΥ

Σταντάρ Λιέγης

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 1 - 0 2015/2016 4 - 0 2016/2017 1 - 0, 2 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 - 2019/2020 2 - 3 2020/2021 0 - 4, 3 - 1 2021/2022 3 - 1 2022/2023 2 - 0