ΣΙΒΑΣΠΟΡ - ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ (16/9/18, 17:00)

10:43 29-03-24

1
2

Αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Ακισασπόρ εκτός έδρας. Ήταν καλύτερη για περίπου 65-70 λεπτά και πήρε δίκαια το προβάδισμα στο 46’. Στο τελευταίο 20λεπτο, όμως, η αντίπαλος της ρίσκαρε αρκετά. Κατάφερε να την ισοφαρίσει στο 82’, ενώ στο διάστημα που απέμενε ήταν ιδιαίτερα απειλητική, έχοντας μεταξύ άλλων και δύο δοκάρια. Τελικά, άλλο γκολ δεν υπήρξε και οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία. Στην διάρκεια της διακοπής αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση της Μπουρσασπόρ και αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1.

Ο Τούνα δήλωσε ότι παρ’ ότι είναι ικανοποιημένος από τις εμφανίσεις της ομάδας του, δεν έχει μείνει ευχαριστημένος από την ως τώρα βαθμολογική συγκομιδή. Θεωρεί, πάντως, ότι αν οι παίκτες του συνεχίζουν να παίζουν στα ίδια επίπεδα, δεν θα αργήσουν να έρθουν και οι νίκες.

Απών και πάλι ο τραυματίας αμυντικός μέσος Εντινγκά (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-4-2): Βουράλ – Ντάγκλας, Μεντζανί, Μπραζ, Ερντάλ – Γιαντάς, Ριμπάλκα, Αρσλάν, Κίλιντς – Κονέ, Ρομπίνιο

Μετρά τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη.

Δεν έκανε πολλά στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπασακσεχίρ και γνώρισε την ήττα με 1-0. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η αντίπαλός της πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε στο 25’. Προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά είχε αρκετές δυσκολίες στο δημιουργικό κομμάτι. Από την άλλη και η αντίπαλός της παρ’ ότι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Αρκετά αισιόδοξος ενόψει Σιβασπόρ εμφανίστηκε ο Αλτιπαρμάκ, που υποστήριξε πως: «Αυτή την φορά θα συνδυάσουμε την καλή μας εμφάνιση με τρεις βαθμούς. Είναι ένα κρίσιμο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που είναι πιθανό να παλέψει με τους ίδιους στόχους για εμάς και πρέπει να κερδίσουμε».

Συνεχίζει εκτός λόγω τραυματισμού ο χαφ Σουνού (2/0), απών και ο μέσος Ακγκούν (0/0). Ερωτηματικό αν θα προλάβει ο αμυντικός Κορκμάζ (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Σέχιτς – Ονλού, Κορκμάζ (Σβέχλεν), Γκορ, Σβέχλεν – Σουκ, Ανταλιαλί – Μπασάν, Χουρμάτσι, Τσαμπαλάλα – Μουνσί

Έχει τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδι χωρίς νίκη.