ΑΝΝΟΒΕΡΟ - ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ (27/5/20, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

1 - 1 27-05-20

ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ

Για τον αγώνα ΑΝΝΟΒΕΡΟ-ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 09:45 26/05/20

1
2

*** Για το κύπελλο: Καρλσρούη – Αννόβερο 2-0 (12/8/2019).

Μολονότι είχε να δώσει επίσημο αγώνα σχεδόν τρεις μήνες, το Αννόβερο επέστρεψε στη δράση ιδανικά κερδίζοντας 4-2 (11’, 75’ πέν., 80’, 85’ / 6’ πέν., 47’) μέσα στην Οσναμπρικ.

Στο πρώτο μέρος ήταν εμφανώς μουδιασμένο. Ισοφάρισε γρήγορα με αυτογκόλ, από στημένη φάση αλλά γενικά έψαχνε πατήματα. Στην επανάληψη δέχθηκε ξανά γρήγορο γκολ και μέχρι το 58’ τα πράγματα έμοιαζαν σκούρα. Σε εκείνο το σημείο όμως πέρασαν αλλαγή οι φορ Ντουκς, Βάινταντ και άλλαξε άρδην η εικόνα.

Το Αννόβερο άρχισε να γίνεται πιο επιθετικό, ο Ντουκς σκόραρε δύο φορές, ο Χαραγκούτσι έβαλε το κερασάκι και έφτασε έτσι σε μία σπουδαία ανατροπή, παρουσιάζοντας εξαιρετική αποτελεσματικότητα.

Πρώτη φορά φέτος τρέχει σερί τριών νικών.

Το Αννόβερο έχτισε καλή διαφορά (+7) από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον ατενίζει με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια της σεζόν. Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα από τότε που ανέλαβε ο Κενάν Κότσακ.

Ο Τούρκος τεχνικός απέδωσε τα εύσημα στους παίκτες του για την αντίδραση, που έβγαλαν στο ματς με την Οσναμπρικ, ωστόσο δεν παρέλειψε να αναφερθεί με κριτική ματιά στην παθητική στάση του πρώτου ημιχρόνου.

Βασικός στόχος τώρα να βελτιώσει το εντός έδρας ρεκόρ του, καθώς είναι το χειρότερο της κατηγορίας! Εχει κερδίσει μέσα στο Αννόβερο μόνο την Αουε με γκολ στο 90′ και τη Χολστάιν Κιλ με γκολ στο 80′!

Γνωστές οι απουσίες του στόπερ Φελίπε (8/0), του μπακ Γιουνγκ (9/0) και του εφεδρικού κίπερ Ρατάιτσακ (-).

13-2-2 η εντός έδρας προϊστορία του Αννόβερου κόντρα στην Καρλσρούη.

Επτά σερί αμφίσκορα εντός έδρας.

6-3-4 ο απολογισμός του Αννόβερου από τότε που ανέλαβε ο Κότσακ.

Τέσσερις βαθμούς σε δύο εντός έδρας ματς μάζεψε η Καρλσρούη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Ικανοποιημένη με το 0-0 κόντρα στην Μπόχουμ, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς.

Μπήκε δυνατά και είχε τον απόλυτο έλεγχο για μισή ώρα, με δοκάρι (12’) και ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες (6’, 23’). Σταδιακά όμως άρχισε να χάνει μέτρα και στο 39’ γλίτωσε αυτή από δοκάρι 39’.

Στην επανάληψη ήταν καθαρά σε δεύτερο ρόλο και βλέποντας ότι δεν μπορεί να κερδίσει, φρόντισε να μην χάσει. Καθοριστικός ο γκολκίπερ Ούπχοφ υποχρεώθηκε σε τρεις σημαντικές επεμβάσεις (46’, 50’, 54’).

Στο 2-2-3 ο απολογισμός της από τότε που ανέλαβε ο υπηρεσιακός, Αϊχνερ.

Δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη, έδειξε πάντως ότι θα το παλέψει φιλότιμα προκειμένου να σωθεί.

«Οι τέσσερις βαθμοί και το λευκό παθητικό στα δύο πρώτα ματς μπορούν να ματς δώσουν την απαιτούμενη δόση αυτοπεποίθησης για τα επόμενα παιχνίδια», αισιοδοξεί ο Αϊχνερ.

Νέα απώλεια καθώς συμπλήρωσε κάρτες ο χρήσιμος αμ. χαφ Φρέντε (19/0). Παραμένουν εκτός ο μπακ/χαφ Τσαμογλού (13/0, 5 αλλ.), ο χαφ Τσόι (7/1, 3 αλλ.) και ο φορ Γκουεγιέ (6/0, 4 αλλ.).

Εξέτισαν ο καλός χαφ Γκόντορφ (8/1) και ο μεσοεπιθετικός Μπεν Χατίρα (4/1), αμφότεροι αποκτήματα του Ιανουαρίου.

Τελευταία νίκη της Καρλσρούης στο Αννόβερο το 1988. Εκτοτε έπαιξε εκεί άλλες οχτώ φορές και μετράει 0-2-6.

Σε 13 εκτός έδρας ματς φέτος κράτησε το μηδέν μόνο στη Ζαντχάουζεν.

9/10 under 2,5 στις τελευταίες αγωνιστικές.

Η Καρλσρούη δέχεται τις περισσότερες τελικές στο πρωτάθλημα, 14,70 κατά μέσο όρο ανά αγώνα.

Αννόβερο

Καρλσρούη

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 0 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 1 2020/2021 2 - 0 2021/2022 2 - 0 2022/2023 1 - 0