ΠΟΡΤΛΑΝΤ - ΣΟΛΤ ΛΕΪΚ (5/12/21, 01:30) Τέταρτο σερί παραμύθι;

ΠΟΡΤΛΑΝΤ

2 - 0 05-12-21

ΣΟΛΤ ΛΕΪΚ

Για τον αγώνα ΠΟΡΤΛΑΝΤ-ΣΟΛΤ ΛΕΪΚ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 13:00 04/12/21

1
2

*** Τελικός της Δύσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί, πέναλτι.

*** Κανονική περίοδος: Πόρτλαντ – Σολτ Λέικ 3-2 (8/8), Πόρτλαντ – Σολτ Λέικ 6-1 (26/9), Σολτ Λέικ – Πόρτλαντ 1-3 (4/11).

Έχει μεγάλη ικανότητα στα νοκ-άουτ και το αποδεικνύει ξανά. Κατάφερε να φέρει το ματς στο Κολοράντο στα μέτρα του και πήρε την πρόκριση με 1-0 σκοράροντας σε στημένο στο 90’. Αυτό συνέβη παρότι στο ξεκίνημα του β’ μέρους είχε χάσει με τραυματισμό τον Μπλάνκο, που είναι ο καλύτερος παίκτης του.

Επιπλέον αυτή τη στιγμή έχει απομείνει ως η ομάδα με την καλύτερη βαθμολογία στη regular season, οπότε θα φιλοξενήσει και το ματς του τίτλου αν περάσει, κάτι που θα συμβεί για πρώτη φορά. Στους δύο προηγούμενους τελικούς του (νίκη το 2015 και ήττα το 2018) ήταν φιλοξενούμενο σε Κολόμπους και Ατλάντα.

“Τα συγχαρητήρια στους παίκτες, είμαστε εδώ λόγω της προσπάθειας που έχουν καταβάλει όλη τη σεζόν, κατά την οποία έχουμε περάσει πολλά διαφορετικά πράγματα. Πιστεύω ότι όταν περνάς πολλά, μαθαίνεις πολλά”, λέει ο τεχνικός Τζιοβάνι Σαβαρέσε.

Έκανε έφεση για την αποβολή του εξτρέμ Ασπρίγια στο 94’, αλλά απορρίφθηκε.

Ακόμα στον αέρα η συμμετοχή του Μπλάνκο (24/7, 12 αλλ.), αλλά υπάρχουν πιθανότητες. Δεδομένα εκτός ο χρήσιμος εξτρέμ Ασπρίγια (34/10, 9 αλλ.) λόγω τιμωρίας.

Τρίτο παραμύθι στη σειρά. Στα πλέι οφ μπήκε ως η τελευταία προσκεκλημένη με γκολ στο 95’. Στον πρώτο γύρο απέκλεισε το φαβορί Σιάτλ χωρίς να κάνει ούτε ένα σουτ σε 120 λεπτά! Στον ημιτελικό στο Κάνσας κέρδισε (2-1) με γκολ στο 90’, αλλά αυτή τη φορά έπαιξε και μπάλα.

Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 24’, αλλά στην επανάληψη ήταν πολύ πιο αποφασιστικό, ενώ ο Πάμπλο Μαστροένι έκανε μαγικές κινήσεις από τον πάγκο, αφού οι αλλαγές Χούλιο, Μέραμ και Γουντ ήταν αυτοί που συνδυάστηκαν για τα δύο γκολ της ανατροπής.

Ήδη έχει αποδείξει ότι στα πλέι οφ μπορούν να συμβούν τα πάντα, καθώς απέκλεισε δύο φαβορί με μειονέκτημα έδρας. Φυσικά η ψυχολογία είναι στα ύψη, καθώς τρεις εβδομάδες πριν δεν ήξερε αν θα είναι καν στα πλέι οφ και τώρα βρίσκεται στον τελικό της Δύσης.

Κι όλα αυτά σε μία σεζόν που δεν έλειψαν οι αναποδιές, όπως ότι το καλοκαίρι αναγκάστηκε να αλλάξει προπονητή, καθώς ο Φρέντι Χουάρες το παράτησε για να γίνει βοηθός στο Σιάτλ! Και παρά την αμφιβολία που στροβιλίζεται για το μέλλον του, καθώς ακόμα περιμένει μία νέα ιδιοκτησία για να διαδεχθεί τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του.

Πρόβλημα ότι συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικές χαφ Έβερτον Λουίζ (25/0, 6 αλλ.). Μπορεί να επανέλθει όμως ο οργανωτής Ρούσνακ (34/11), που έχασε τα δύο πρώτα των πλέι οφ σε καραντίνα.

Πόρτλαντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σολτ Λέικ

MLS 2014 0 - 0 2015 0 - 0 2016 1 - 0, 2 - 2 2017 1 - 4 2018 3 - 0 2019 1 - 0 2020 4 - 4 2021 3 - 2, 6 - 1, 2 - 0 2022 0 - 0 2023 2 - 1