ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ - ΚΑΡΒΙΝΑ (3/6/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ

2 - 0 03-06-20

ΚΑΡΒΙΝΑ

Για τον αγώνα ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ-ΚΑΡΒΙΝΑ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 11:50 03/06/20

1
2

*** Μάξιμουμ 300 άνθρωποι στο γήπεδο.

*** Στον πρώτο γύρο: Καρβινά- Σλοβάτσκο 0-2.

Υπερβολικό το 3-1 από τη Λίμπερετς το Σάββατο εκτός έδρας, που διαμορφώθηκε από δύο γκολ μετά το 90’.

Στις εκατέρωθεν ευκαιρίες του πρώτου μέρους πήρε κεφάλι στο σκορ στο 29’, αλλά το χάρηκε μόνο 15 λεπτά, αφού ισοφαρίστηκε στο 44’ με πέναλτι –εκ των υστερών η επιτροπή διαιτησίας είπε πως δε έπρεπε να σφυριχθεί-, για να μείνει στις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο.

Με καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος δέχτηκε μεν πίεση, όχι τόσες φάσεις, δε, όμως δεν άντεξε στο φινάλε και μετά το 90’ ήρθαν δύο γκολ.

Επόμενο ματς μετά το σημερινό την Κυριακή εκτός έδρας με την Οπάβα.

«Σίγουρα μπορούσαμε καλύτερο αποτέλεσμα. Μεγάλη απειθαρχία η κόκκινη κάρτα, επηρέασε σοβαρά το αποτέλεσμα, αλλά ο διαιτητής δεν τιμώρησε τον αντίπαλο επιθετικό για αγκωνιά δευτερόλεπτα πριν», σχολίασε ο κόουτς Σβέντικ.

Αξιοσημείωτο πως παρότι έχει μόνο μία νίκη στα έξι τελευταία της παιχνίδια χάνει την είσοδό της στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας μόνο λόγω γκολ άβερεϊτζ, κάτι που υπογραμμίζει την αξιόλογη πορεία της ως τώρα. Ακόμη κι αν δεν νίκησε στα δύο ματς της επανέναρξης η απόδοσή της δεν ήταν άσχημη.

Τιμωρημένοι είναι οι βασικοί, μπακ/στόπερ Κάντλετς (23/0) και μπακ Ρέινμπερκ (23/2), νοκ άουτ τέθηκε ο αναπληρωματικός ακραίος χαφ Ζαχούστελ (6/0, 6 ως αλλαγή).

9/10 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας κόντρα στην Καρβινά είναι στο under 2,5.

Πρώτη ήττα την άνοιξη, πρώτα γκολ που δέχτηκε τότε, στο 4-1 από την Σπάρτα την Κυριακή εντός έδρας.

Είχε ακυρωμένο γκολ από VAR στο… 1’, άντεξε στις αντίπαλες ευκαιρίες και προηγήθηκε στο 32’ του σχετικά θετικού της πρώτου 45λεπτου.

Όμως, στο δεύτερο μέρος έπεσε αισθητά και μάζεψε τέσσερις φορές, 49’, 56’, 64’, 93’ την μπάλα από τα δίχτυα της.

Επόμενο ματς μετά το σημερινό την Κυριακή εντός έδρας με την Μπουντεγιόβιτσε.

«Δεν μπορώ να εξηγήσω το δεύτερο ημίχρονο, ήταν κακό, ειδικά αμυντικά», είπε με απορία ο κόουτς Γαράμπεκ.

Απότομο το στοπ στη θετικότατη πορεία της την άνοιξη προ και μετά καραντίνας, δεν είναι ντροπή να χάνεις από τη Σπάρτα, ωστόσο είχε ελπίδες για κάτι καλύτερο ύστερα από νικηφόρο πρώτο μέρος. Διατηρεί πάντως το +6 από την τελευταία θέση και αυτό είναι εξαιρετικά καλό νέο για εκείνη και το ηθικό της.

«Κάναμε χοντρά λάθη τις προάλλες, αλλά δεν υπάρχει χρόνος για κάτι άλλο, ακολουθεί άμεσα το επόμενο ματς και αυτό είναι καλό», είπε ο βοηθός προπονητή Μπίελαν, με το μέσο Μόραβετς να δίνει στίγμα: «δεν θα μας κακόπεφτε ένα 0-0 με τη Σλοβάτσκο».

Τιμωρημένοι είναι ο 1ος σκόρερ, μεσοεπιθετικός Λινγκρ (23/4, 1 αλλ.) και ο μπακ Ντέφε (25/1), αμφότεροι βασικότατοι.

Εχει να σκοράρει εκτός έδρας από τις 21 Σεπτεμβρίου, πέρασαν επτά παιχνίδια από τότε.

Σλοβάτσκο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Καρβίνα

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 1 2017/2018 0 - 0 2018/2019 2 - 0, 2 - 0 2019/2020 2 - 0 2020/2021 2 - 0 2021/2022 3 - 1 2022/2023 -