ΧΑΝΙΑ

Για τον αγώνα ΑΕΚ-ΧΑΝΙΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 20:34 22/01/19

1
2

Α΄ ΜΑΤΣ (Κισσαμικός – ΑΕΚ 1-1): Ο Κισσαμικός πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό κι επιβραβεύτηκε με την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Απογοητευτική η παρουσία της ΑΕΚ, πέραν του γκολ στο 37΄ δεν έκανε αισθητή την παρουσία της.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την τεσσάρα στα Γιάννινα, σκόρπισε τον Αστέρα στο πρώτο εικοσάλεπτο, που πέτυχε τρία, πολύ εύκολη η συνέχεια του ματς, επικράτησε εντός έδρας με 3-0.

Ηταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς (4-1-0), διάστημα που δεν έχει δεχθεί γκολ, ανέβηκε τρίτη.

Το Σάββατο στο πρωτάθλημα παίζει εκτός έδρας με τον Πανιώνιο.

«Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι δεν σκοράραμε, ήμασταν ακόμα καλύτεροι από το πρώτο. Δεν παίζει ρόλο η διάταξη, αλλά η κατάσταση των παικτών» ευχαριστημένος ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

Ο Εβρίτης τεχνικός πήγε σε σύστημα 3-5-2 στα δύο τελευταία ματς πρωταθλήματος, που χάρισαν στην ομάδα του δύο πανεύκολες νίκες με εντυπωσιακό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο και πλέον νιώθει πολύ πιο άνετα στη θέση του.

Δεν τα κατάφερε  ο μεσοαμυντικός Γαλανόπουλος (10/0). Πάντα απών ο μπακ Λόπες (5/0).

Εκτός αποστολής ο κίπερ Μπάρκας, ο αμυντικός Τσόσιτς και οι επιθετικοί Γιακουμάκης, Γιαννιώτας, Αλμπάνης.

Εξακολουθούν στο περιθώριο ο στόπερ Λαμπρόπουλος (8/0) και ο αμυντικός χαφ Σιμόες (9/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-1-1): Τσιντώτας – Γκάλο, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ – Μπογέ, Μάνταλος, Αλεφ, Μπακασέτας – Κλωναρίδης, Πόνσε

Το …αμφίρροπο σκορ του πρώτου ματς αποτρέπει τον Ουζουνίδη από το ευρύτατο ροτέισον, πάντα θα αφήσει στην άκρη του σχήμα με τους τρεις στόπερ.

Η ανοδική πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζεται, κέρδισε εντός έδρας με 1-0 (67΄) σε ένα πολύ καλό ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Δεύτερη σερί νίκη, τέταρτη σε δεκατρία (4-3-6), έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ στα πέντε πιο πρόσφατα ματς.

Την Κυριακή στο πρωτάθλημα παίζει εκτός έδρας με τη Δόξα Δράμας.

«Μια πολύ σημαντική νίκη που μας επιτρέπει να αποκτήσουμε ηρεμία και να εμφανιστούμε κάπως πιο απελευθερωμένοι στη συνέχεια» δεν έκρυψε την ικανοποίησή του ο Αλέκος Βοσνιάδης.

Πρόκληση το εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ, κι ενώ θεωρητικά τίποτα δεν έχει κριθεί στην υπόθεση της πρόκρισης, ο πολύπειρος τεχνικός -θέλοντας να πετύχει την αποφόρτιση- ζήτησε από τους παίκτες του να απολαύσουν μια σπουδαία και πολύτιμη εμπειρία.

Ετοιμοι ο αμυντικός Καραγεώργης (6/0) και ο επιθετικός Καραγιάννης (10/1), όμως έμεινε εκτός ο τραυματίας χαφ Σεληνιωτάκης (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Λαζαρίδης – Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος – Αρναρέλλης, Γκίνη, Μουμίν, Βρεττός – Κουσκουνάς, Ρίσκι

Ολα τα όπλα στη διάθεση του Βοσνιάδη πάντως ο πολύπειρος τεχνικός μνημονεύοντας την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ του ίσως αποφασίσει ένα γερό ροτέισον.

ΑΕΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Χανιά

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 5 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -