ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ - ΣΠΑΡΤΑ ΠΡ. (6/6/20, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

0 - 1 06-06-20

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Για τον αγώνα ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 12:07 06/06/20

1
2

*** Μίνι ντέρμπι Πράγας.

*** Μάξιμουμ 300 άνθρωποι στο γήπεδο.

*** Στον πρώτο γύρο: Σπάρτα – Μποέμιανς 4-0.

Θα ήταν ευχαριστημένη και με τον ένα βαθμό κόντρα στην Οπάβα εκτός έδρας την Τετάρτη, τελικά πήρε τρεις με το 1-0 χάρη στο γκολ του 72’ στο φοβερό καρέ νικών.

Πιέστηκε πολύ στο κακό της πρώτο μέρος, όμως άντεξε στις αντίπαλες φάσεις, συνέχισε να δέχεται κάποιες και στο πιο ισορροπημένο δεύτερο.

«Θα συμβιβαζόμασταν με την ισοπαλία, συνεπώς αφού πήραμε τη νίκη. Το παιχνίδι μας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν στις παραμέτρους που φανταζόμασταν, δεν κρατούσαμε μπάλα καθόλου. Επιβιώσαμε από τα στημένα της Οπάβα με τύχη, καθοριστικός παράγοντας επιτυχίας η αλλαγή συστήματος σε 4-4-2» παραδέχτηκε ο κόουτς Κλουσάσεκ.

Τέσσερις σερί νίκες, μία ήττα στα τελευταία οκτώ ματς, επιδόσεις που την έχουν φέρει στο γκρουπ των πλέι οφ Ευρώπης και έχουν καταστήσει ιδανικό το κλίμα στις τάξεις της.

Και τι καλύτερος αντίπαλος να το εξαργυρώσουν αυτό από τη Σπάρτα στο μίνι ντέρμπι της Πράγας, αναμέτρηση πάντα με κίνητρο για τα «καγκουρό».

Εκτός λόγω όρου συμβολαίου, καθότι δανεικός ο βασικός στην επανέναρξη φορ, 2ος σκόρερ, Πούλκραμπ (6/4).

Μόνο δύο ήττες στα τελευταία 19 ματς στην έδρα της.

Τέλη Οκτωβρίου, αρχές Δεκεμβρίου είχε κάνει τελευταία φορά δύο σερί νίκες, πριν το πράξει και τώρα ύστερα από το χαλαρό 3-0 επί της Τέπλιτσε.

Επαιξε όσο χρειάστηκε για να πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο (21’, 25’ πέναλτι, 41’), όπου μπορούσε και περισσότερα, «καθαρίζοντας» το ματς από νωρίς απέναντι σε μια ακίνδυνη αντίπαλο και κατεβάζοντας ταχύτητα έκτοτε.

«Η νίκη θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλη σε σκορ, δεν ξέρω αν άντλησα ικανοποίηση από το δεύτερο ημίχρονο. Είμαι απαιτητικός. Αν μπορείς να πετύχεις πέντε ή έξι γκολ, ας το κάνεις», γκρίνιαξε ο κόουτς Κόταλ.

Σημασία πάντως έχει πως «έχτισε» ένα μικρό σερί επιτυχιών, που βελτίωσε την άκρως εύθραυστη φέτος ψυχολογία της και την εδραίωσε στην πρώτη εξάδα, δίχως αυτό να σημαίνει πως εξασφάλισε τη θέση τους, τουναντίον, όλα παίζονται.

Ποινή εκτίει ο ενίοτε βασικός αμυντικός χαφ Κρεϊτσί (18/0, 4 αλλ.), πάλι έξω ο εν δυνάμει βασικός στόπερ Λίτσκα (13/0), ο ταλαντούχος φορ Γκραΐτσιαρ (8/0, 7 αλλ.) και ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Πλάβσιτς (20/1, 6 αλλ.).

Σερί 17-7-0 εντός-εκτός με την Μποέμιανς.

Μποέμιανς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Σπάρτα Πράγας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 1 - 2 2014/2015 1 - 2 2015/2016 2 - 2 2016/2017 0 - 2 2017/2018 0 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 1 - 2 2021/2022 1 - 1 2022/2023 2 - 6