ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ - ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ (27/4/19, 18:00)

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ

1 - 1 27-04-19

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Για τον αγώνα ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ-ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 12:30 27/04/19

1
2

*** Η Σλοβάτσκο για να μπει δεκάδα χρειάζεται μόνο νίκη και ταυτόχρονα να χάσει η Τέπλιτσε και να μη νικήσει η Οπάβα. Υστερεί σε κάθε ισοβαθμία. Η Μποέμιανς για να έχει ελπίδες για τη δεκάδα χρειάζεται μόνο νίκη. Υπερτερεί σε ισοβαθμία με την Οπάβα, ενώ σε ισοβαθμία με την Τέπλιτσε η 10άδα θα κριθεί στη συνολική διαφορά τερμάτων (-8 αυτή, -10 η Τέπλιτσε). Σε τριπλή με Οπάβα και Τέπλιτσε είναι 10η. Οι τέσσερις ομάδες των θέσεων 7-10 θα δώσουν διπλά ματς ανά δύο (7η-10η, 8η-9η), κατόπιν μονό τελικό και τέλος πάλι μονό τελικό με τον 4ο ή τον 5ο των πλέι οφ (εξαρτάται από το ποιος θα πάρει το κύπελλο) για μια θέση στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι έξι τελευταίες θα παίξουν πλέι οφ μεταξύ τους σε ένα γύρο, η 16η υποβιβάζεται, η 14η και η 15η θα δώσουν μπαράζ παραμονής με την 3η και τη 2η αντίστοιχα της δεύτερης κατηγορίας.

*** Στον πρώτο γύρο: Μποέμιανς – Σλοβάτσκο 2-1.

Πέτυχε να μην δεχτεί πάρα πολλές φάσεις από τη Λίμπερετς και παράλληλα να ισοφαρίσει με δύο στημένα στο 70’ και το 78’ τα αντίστοιχα αντίπαλα προβαδίσματα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 76’, αμφότερα με πέναλτι. Δεν απέφυγε τρίτο πέναλτι όμως στις καθυστερήσεις για το 3-2 εκτός έδρας.

Με τον Σβέντικ στον πάγκο της αρχικά «αναστήθηκε» και έφτασε να βρίσκεται μέχρι και τη μεσαία τετράδα, κατόπιν έπεσε σε πτωτική πορεία και παλεύει για την άνετη σωτηρία, χωρίς να έχει πάντως χάσει τις ελπίδες της για κάτι καλύτερο.

«Στη θεωρία έχουμε ελπίδες, αλλά τώρα πρέπει να κάνουμε τη θεωρία πράξη. Θέλουμε να πάρουμε τη νίκη στο φινάλε, ώστε να μπορέσουμε να ανεβούμε γκρουπ, αν μας βοηθήσουν τα άλλα αποτελέσματα», ήταν ξεκάθαρος ο βοηθός προπονητή Σμάρντα.

Τιμωρημένος είναι ο μπακ Ντίβισεκ (13/0), συνεχίζει εκτός ο μπακ Κάντλετς (12/0).

Την Τετάρτη ηττήθηκε 1-0 στον ημιτελικό κυπέλλου εκτός έδρας από την Οστράβα. Δέχτηκε το γκολ στο 12’ του κακού πρώτου μέρους της, το ισορρόπησε στο δεύτερο, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε σημείο να πάρει την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε τελικό κυπέλλου.

Γεύτηκε τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά στην έδρα της στο πρωτάθλημα από τις 22 Ιουλίου χάρη στο 1-0 επί της Γιάμπλονετς (με το πρώτο γκολ της εκεί ύστερα από 555 λεπτά). Πιο πολύ για ισοπαλία ήταν το ματς, λιγότερες ευκαιρίες έχασε συνολικά, αλλά εκείνη κατάφερε να σκοράρει στο 14’ με μακρινό σουτ.

Απογοητεύτηκε από την έκβαση της κατάστασης την Τετάρτη, ωστόσο το σημαντικό είναι να μπορέσει να φτάσει στην παραμονή της. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν κοιτάζει και προς τα πάνω, αφού στην ουσία βάσει σεναρίων είναι η κυριότερη άμεση αντίπαλος της Τέπλιτσε για τη 10η θέση.

«Το ξέρουμε πως έχουμε πιθανότητες για το μεσαίο γκρουπ όσο κι αν δεν είναι στα χέρια μας. Γνωρίζουμε τη δύναμή μας στα εκτός έδρας παιχνίδια και θα πάμε εκεί με πίστη στη νίκη. Ακόμη κι αν δεν τα καταφέρουμε να ανεβούμε γκρουπ οι βαθμοί θα μας βοηθήσουν στα πλέι οφ», ανέφερε σχετικά ο κόουτς Χάσεκ.

Αμφίβολος είναι ο βασικός στόπερ Κρτς (22/2).

Σλοβάτσκο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μποέμιανς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 4 - 1 2015/2016 1 - 0 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 1 - 2, 1 - 2 2020/2021 1 - 1 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 4