ΚΑΡΒΙΝΑ - ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ (27/4/19, 18:00)

ΚΑΡΒΙΝΑ

2 - 1 27-04-19

ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ

Για τον αγώνα ΚΑΡΒΙΝΑ-ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 08:16 27/04/19

1
2

Σούπερ διπλό 3-1 επί της Σπάρτα. Πλην ενός δοκαριού στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν άφησε την ισχυρή αντίπαλό της να κάνει κάτι άλλο επιθετικά μέχρι το 70’, ενώ εκείνη «χτυπούσε» σε καίρια σημεία με μεθοδικότητα κι εκμεταλλευόμενη το κακό απόγευμα του γκολκίπερ της Σπάρτα.

Ετσι προηγήθηκε 1-0 στο 4’, 2-0 στο 25’ και 3-0 στο 54’, χάνοντας κι άλλες δύο καλές ευκαιρίες. Μετά το 70’ δέχτηκε πίεση και φάσεις, για να έρθει εντέλει η μείωση του σκορ στο 89’ από κόρνερ.

Τρίτη νίκη σε πέντε παιχνίδια με τον Στράκα στον πάγκο της σε παιχνίδια πρωταθλήματος (3-0-2 στη λίγκα συν μία ήττα στο κύπελλο) και τι νίκη αυτή της περασμένης εβδομάδας. Φυσικά θα παλέψει για τη σωτηρία της στα πλέι οφ, ωστόσο όσους παραπάνω βαθμούς συγκεντρώνει τόσο θα τη βοηθήσουν στην επόμενη φάση, ενώ παράλληλα κερδίζει και σε ψυχολογία.

«Δεν νικάνε και πολλές ομάδες στην έδρα της Σπάρτα και μάλιστα με τέτοια διαφορά. Τα παιδιά είναι πολύ χαρούμενα, όπως κι εγώ, όμως πρέπει να πατάμε τα πόδια μας στο έδαφος», τόνισε ο Στράκα.

Ερωτηματικό ο βασικός ακραίος χαφ Μόραβετς (24/1, 2 αλλ.).

Όχι κάτι ιδιαίτερο από εμφάνιση κόντρα στη Σλοβάτσκο εντός έδρας, αλλά τρία πέναλτι (καθυστερήσεις ημιχρόνου, 76’, καθυστερήσεις αγώνα) έκαναν τη δουλειά για τη νίκη 3-2, πανομοιότυπα τα γκολ που δέχτηκε, από κεφαλιές σε φάουλ στο 70’ και το 78’.

Τη συναντάμε σε καλή κατάσταση με πέντε συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα και την 6η θέση να βρίσκεται στα χέρια της, αρκεί να μην ηττηθεί από την Καρβινά (με την οποία έχει 3-2-0 με 4/5 under 2,5 και N/G ανεξαρτήτως έδρας στην 1η κατηγορία) και μπλέξει.

Πάντως, ο κόουτς Χόρνιακ δεν θέλει να αγχωθούν οι παίκτες του και τονίζει πως «αν πάρουμε αυτό που πρέπει στην Καρβινά θα μπούμε στην εξάδα, αν όχι θα παλέψουμε στο μεσαίο γκρουπ. Μπαίνοντας πάντως στην εξάδα θέλουμε να κάνουμε ένα τελείωμα καλό».

Συνεχίζει απών ο περιφερειακός επιθετικός Ορσουλα (20/2, 14 αλλ.).

Καρβίνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Λίμπερετς

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 0 - 1 2018/2019 2 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 -