ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ - ΝΙΣ (25/9/21, 18:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

0 - 3 25-09-21

ΝΙΣ

Για τον αγώνα ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ-ΝΙΣ γράφει ο Μιχάλης Σινάκος Ημερομηνία: 08:15 25/09/21

1
2

Χειρότερο ξεκίνημα τα 33 τελευταία χρόνια. Τέσσερις σερί ήττες, ήταν πάντως μαχητική σχεδόν κάθε φορά. Φουλ σε ατυχία στο 3-1 στη Μονακό, είχε διπλό δοκάρι στο 0-0, ένα ακόμα μετά το 1-1 και τελικά έχασε από πέναλτι δώρο του πιο έμπειρου αμυντικού της. Επαιξε για μια ώρα με 10 παίκτες.

Βαρύ το κλίμα στον κόσμο, μπορεί να στραβώσει το ματς αν κάτι δεν πάει καλά.

«Δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να κρατήσουμε απαραβίαστα τα δίχτυά μας. Πάντως το γκρουπ προετοιμάζεται όπως ζητάω.

Και πέρυσι είχαμε δύσκολη περίοδο και μετά κάναμε πορεία κανόνι. Με την επιστροφή μας από το Μονακό άφησα λίγο τους παίκτες να πάρουν ανάσες και να βρούνε το χαμόγελό τους» είπε ο Πυέλ.

Τιμωρημένος ο γκολκίπερ Γκριν (7), αντικαταστάτης του ο νεαρός Σερβογάλλος Μπάζιτς (2). Εκτός στα τελευταία ο δεξιός μπακ Μασόν (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπάζιτς (1) – Καμαρά (7/0), Μουκουντί (7/0), Σο (5/1), Τράουκο (2/0) – Νεϊγιού (6/0), Γκουρνά (4/0), Αουσίς (7/0) – Καζρί (7/3), Ραμίρες (2/0), Μπουάνγκα (7/2).

Τρώει γκολ 6 σερί πρώτα ημίχρονα.

Πρώτη φετινή ήττα το 1-0 στη Λοριάν. Αδικη αφού δέχθηκε γκολ σε μια από τις λίγες φορές που απειλήθηκε ενώ μετά το κακό της α’ μέρος βελτιώθηκε και είχε χαμένο πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική από τον πρώτο σκόρερ Γκουϊρί και δοκάρι με το φορ Ντελόρ.

Με ελάχιστες αλλαγές στην 11άδα, βασίστηκε στους ίδιους παίκτες αυτή την εβδομάδα.

Ο Γκαλτιέ ασχολήθηκε με τον επιθετικό του Γκουϊρί, που αστόχησε σε δύο σερί πέναλτι. «Είναι περίοδοι που έρχονται μέσα σε μια καριέρα και δεν πάνε καλά τα πράγματα. Το ότι έστειλε άουτ δύο σερί πέναλτι είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε για να διορθωθεί.

Αυτό που είναι σημαντικό και κρατάω είναι πως οι επιθετικοί φτιάχνουν αρκετά εύκολα ευκαιρίες» δήλωσε.

Τα καταφέρνει ο στόπερ Τοντιμπό (6/0), που αποχώρησε τραυματίας από τη Λοριάν ενώ φρέσκοι απόντες είναι ο μέσος Μπουνταουΐ (6/2) και ο εξτρέμ Κλάιφερτ (4/1).

Τραυματίας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μονακό ο φορ Ντόλμπεργκ (4/3), παραμένει εκτός.

Εξέτισε ο μέσος Λεμινά (5/0). Από μακροχρόνια απουσία επανέρχεται ο μεσοεπιθετικός Μορίς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Μπενίτες (6) – Ατάλ (4/0), Τοντιμπό (6/0), Ντάντε (6/0), Μπαρντ (6/0) – Λεμινά (5/0), Ροσάριο (6/0), Στενγκς (4/0), Καμαρά (4/0) – Γκουϊρί (6/4), Ντελόρ (3/1).

Λείπει επιθετικά ένα εργαλείο στα αριστερά. Δεν είναι απίθανο να προωθηθεί ο αρκετά επιθετικογενής μπακ Καμαρά αλλιώς είναι υποψήφιος ο μεσοεπιθετικός Ντα Κούνια, που πέρυσι έβαλε 6 γκολ με τη Λωζάννη.

Σεντ Ετιέν

Νις

Α' ΓΑΛΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 5 - 0 2015/2016 1 - 4 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 0 2018/2019 3 - 0 2019/2020 4 - 1 2020/2021 1 - 3 2021/2022 0 - 3 2022/2023 -